Andrzej Ziemiański - biografia, życie i twórczość
Andrzej Ziemiański jest z wykształcenia architektem.
Andrzej Ziemiański - studia, praca akademicka
Studiował na Politechnice Wrocławskiej, po ukończeniu studiów w roku 1983 podjął pracę w Instytucie Architektury i Urbanistyki na macierzystej uczelni. Pracował także na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Gdy został zawodowym pisarzem, nie zrezygnował z pracy akademickiej – pracuje ze studentami na zajęciach z zakresu creative writing na Uniwersytecie Wrocławskim.
Andrzej Ziemiański - debiut, pierwsze próby pisarskie
Zadebiutował opowiadaniem „Zakład zamknięty" na łamach „Sigmy" – magazynu wydawanego przez Politechnikę Wrocławską. Było to w roku 1979 roku. Dwa lata później otrzymał wyróżnienie za słuchowisko „Człowiek, który nie potrafi umrzeć". Miał zrealizować je teatr Polskiego Radia, jednak nigdy do tego nie doszło z powodu wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Czytaj również: Andrzej Ziemiański cytaty
Pierwszą książką wydaną przez Andrzeja Ziemiańskiego był zbiorek opowiadań Daimonion, który ukazał się w 1985 roku. W kolejnych latach wydawał następne powieści, dwie razem z Andrzejem Drzewińskim. Niestety, na początku lat dziewięćdziesiątych w Polsce największą popularnością cieszyły się tłumaczenia, polską fantastykę czytano rzadziej. Ziemiański postanowił więc wydać powieść Przesiadka w przedpieklu pod pseudonimem Patrick Shoughnessy. Dopiero w 2004 książka powróciła na rynek – już sygnowana nazwiskiem Ziemiańskiego.
Andrzej Ziemiański – powrót do pisania
W latach dziewięćdziesiątych Ziemiański zrezygnował z pisania. Przerwa trwała ponad 10 lat, dopiero w 2000 ukazało się opowiadanie Bomba Heisenberga. Ziemiański związał się z pismami „Nowa Fantastyka” i „Science Fiction”. Publikował opowiadania dużo bliższe polskim realiom.
Andrzej Ziemiański - Achaja, cechy charakterystyczne powieści
Największą popularność Andrzej Ziemiański cieszy się za sprawą powieści Achaja. I choć wielu komentatorów uznaje ją za fantasy, Ziemiański podkreśla, że jego zdaniem to science fiction. Stale wznawiane trzy tomy serii wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników, choć część odbiorców krytykuje je za zbyt wiele wulgaryzmów. Autor nie unika erotyki, świetnie radzi sobie z tworzeniem scen batalistycznych.
Andrzej Ziemiański - ciekawostki
W latach 2010-2012 Ziamiański na blogu opisywał remont Dworca Głównego we Wrocławiu, wplatając w opisy pewną historię miłosną.
Andrzej Ziemiański - Fahrenheit
Andrzej Ziemiański zakładał czasopismo „Fahrenheit" w 1997 roku wspólnie z Eugeniuszem Dębskim. Było to pierwsze polskie medium internetowe, skupiające się na fantastyce. Drogi obu pisarzy rozeszły się w 2004 roku. Ziemiański wspomina, że został wówczas wyrzucony z redakcji. Pozostali członkowie kolegium podkreślają, że Ziemiański zrezygnował ze współpracy z „Fahrenheitem" na własne życzenie.
Andrzej Ziemiański - Virion
Po ukończeniu cyklu książek o Achai Andrzej Ziemiański stworzył kolejną serię osadzoną w tym samym świecie – Pomnik cesarzowej Achai. Następnie swą uwagę skupił na innej postaci znanej z Achai – Virionie. Poświęcił mu cykle Imperium Achai, Virion. Szermierz natchniony oraz Virion. Legenda miecza. Najnowsza książka Andrzeja Ziemiańskiego to Virion. Legenda miecza. Krew.
(...) argumentami do ludu przemawia tylko głupi władca. Mądry używa prostych emocji bez żadnej treści.
Więcej