Fizyka dla dzieci. O serii „Bobas odkrywa naukę"

Data: 2019-07-26 12:03:57 Autor: Magdalena Galiczek-Krempa
udostępnij Tweet

Fizyka kwantowa, termodynamika, grawitacja czy energia odnawialna to zagadnienia, które większości z nas kojarzyć się będą z lekcjami fizyki oraz z ekologią. Faktem jest również to, że wielu rodziców drży na samą myśl, że któregoś dnia dziecko zwróci się do nich z prośbą o pomoc w rozwiązaniu zadanego w szkole zadania wykorzystującego zasady dynamiki Newtona czy wyjaśnienie pojęć związanych z przemianami fazowymi. A gdyby tak wprowadzać dziecko w te zagadnienia od najmłodszych lat? Powiedzmy od... kołyski? Dla maluszków, które skończyły drugi rok życia, Wydawnictwo Egmont przygotowało ciekawą serię kartonowych książeczek z cyklu Akademia Mądrego Dziecka. Bobas odkrywa naukę.

Drodzy rodzice, nie bójcie się jednak, że te dziesięciostronicowe publikacje będą niezrozumiałe dla Waszych maluchów, albo... dla Was. Amerykańska autorka, Ruth Spiro, przygotowała swoje opowiastki w bardzo przystępnej i jasnej formie. W zabawach i sytuacjach znanych dziecku z codziennego życia autorka odnajduje zjawiska odpowiadające podjętym – zdawać by się mogło skomplikowanym – tematom. Tekst w tych historyjkach ograniczony jest do minimum, dominują krótkie zdania i przystępne, zrozumiałe słowa. Wiele tu wyrazów dźwiękonaśladowczych, których wykorzystanie daje często komiczny efekt. Równie ważne jednak – a może nawet ważniejsze – niż tekst są duże, barwne rysunki. Książki wydrukowano na grubych, kartonowych stronach, dzięki czemu nie ma obaw o szybkie zniszczenie publikacji – nawet, jeśli dzieci postanowią organoleptycznie sprawdzić, jak smakuje energia odnawialna.  

Fizyka otacza nas i towarzyszy nam przez całe życie. To nie tylko skomplikowane, kilometrowe wzory i nieżyciowe zadania tekstowe znane ze szkolnych lekcji. Jeśli uważnie się rozejrzymy (a maluchy umiejętność tę opanowaną mają do perfekcji) na własne oczy dostrzeżemy wszystko, o czym pisze Ruth Spiro. 

-> Sprawdź też nasze zestawienie „Najlepsze książeczki dla niemowląt"!

Słyszeliście o paradoksie Schrodingera? Autorka w książeczce Fizyka kwantowa! parafrazuje ten słynny eksperyment myślowy i tłumaczy, dlaczego zanim zajrzymy do pojemnika, w którym znajduje się kot, siedzący tam zwierzak może jednocześnie spać i nie spać.

Skąd się bierze energia? Dlaczego drzewa rosną i dają owoce? I co ma z tym wspólnego termodynamika? Ruth Spiro w Termodynamice! (która dorosłym raczej kojarzyć się będzie z zasadami termodynamiki Newtona) tłumaczy zagadnienia, z którymi malec styka się na co dzień i pomaga odpowiedzieć rodzicom na zadawane przez dzieci pytania: po co jest Słońce? I kto potrzebuje energii?

W Grawitacji! autorka na przykładach z codziennego życia tłumaczy, dlaczego spadają na ziemię upuszczane przez nas rzeczy. Nie stosując żadnych wzorów czy skomplikowanych definicji opowiada też o tym, jak Ziemia przyciąga Księżyc, a Słońce przyciąga Ziemię. Mówi też, dlaczego możliwe jest zjeżdżanie na placu zabaw ze zjeżdżalni. Po lekturze tej książeczki każde dziecko z pewnością pokocha grawitację!

Kwestia ochrony środowiska jest w naszych czasach sprawą fundamentalną. Nauka dobrych nawyków – segregowania śmieci, korzystania z roweru czy spacerowania zamiast dojeżdżania wszędzie samochodem, a w przypadku dorosłych: wykorzystywania odnawialnych źródeł w celu uzyskania energii w naszych domach – pozwoli ochronić naszą planetę przed zniszczeniem. O ekologii, o powietrzu i o związanym z tym wszystkim idealnym kocyku opowiada Ruth Spiro w książce Energia odnawialna!

W książeczkach wykorzystana została koncepcja edukacji STEM (co oznacza: Science, Technology, Engineering, Mathematics – Nauka, Technologia, Inżynieria, Matematyka). Celem tego konceptu jest zintensyfikowanie obecności tych dziedzin i połączenie ich podczas nauczania najmłodszych. Dzięki takim założeniom dzieci mają styczność z naukami ścisłymi i wiedzą techniczną już od najmłodszych lat. A sprawia to, że na dalszych etapach nauki przyswajanie wiedzy z tego zakresu jest zdecydowanie łatwiejsze. 

-> Polecamy również zestawienie „Książki dla małych odkrywców"!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Dodany: 2019-07-31 11:34:03
0 +-

Coś dla mojej siostrzenicy :)

Avatar uĹźytkownika - emilly26
emilly26
Dodany: 2019-07-30 11:29:02
0 +-

Tak przedstawiona wiedza na łamach tego rodzaju książeczkach aż sama radość do nauki:)

Avatar uĹźytkownika - Joannate
Joannate
Dodany: 2019-07-29 09:44:44
1 +-

Świetna seria! Mądra treść podana w ładnej oprawie aż zachęca do nauki! 

Avatar uĹźytkownika - Justyna641
Justyna641
Dodany: 2019-07-27 16:42:24
0 +-

Bardzo fajna seria.

Avatar uĹźytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Dodany: 2019-07-26 22:39:07
0 +-

Dobrze jak trudne rzeczy są wykładane w przystępny i ciekawy sposób.

Avatar uĹźytkownika - madak
madak
Dodany: 2019-07-26 13:22:48
1 +-

@martucha180  książeczki są przecudne! Gdyby fizykę tłumaczono tak, jak robi to Ruth Spiro, nitk nie kojarzyłby tego przedmiotu ze szkolną traumą...

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2019-07-26 12:48:33
1 +-

Podoba mi się ta seria.

Avatar uĹźytkownika - madak
madak
Dodany: 2019-07-26 12:21:26
1 +-

@MonikaP  książeczki Ruth Spiro mogą to zmienić ;) 

Avatar uĹźytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2019-07-26 12:20:14
-1 +-

Dka mnie też.... nie trawię tej dziedziny....

Avatar uĹźytkownika - monikap
monikap
Dodany: 2019-07-26 12:13:41
-1 +-

Fizyka to najgoszy, dla mnie, przedmiot na świecie, brrrrrrrrrrrrrrr!

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje