Recenzja książki: Moc słabości. Z zachwytu nad życiem

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Cechą niezwykle wartościową jest wytrwałość, a ponieważ – zgodnie ze słowami świętego Pawła Moc w słabości się doskonali (2 Kor 12,9), potrzeba, aby w zwykłym, szarym życiu, wytrwale walczyć z przeciwnościami, do czego zachęca autorka książki Moc słabości (kontynuacja Cichych cudów). Warto!

Składające się na treść poradnika piętnaście opowieści, to piętnaście historii (z życia zarówno autorki, jak i każdej z nas), stanowiących lekcję wzrastania (upadać też trzeba umieć). By przekonać czytelniczki, że warto stawiać czoła trudnościom (choćby przeciwko były wszystkie statystyki świata), autorka rozpoczyna od wspomnień dotyczących odmownej odpowiedzi, jaką otrzymała od wydawnictwa liczącego na kolejną powieść, a nie na Ciche cuda, które – jak szybko się okazało – przyniosły jej rozgłos na polskim rynku (najpierw płacz z powodu złości, a dopiero później decyzja o niepoddawaniu się i kolejne próby). Pouczające są opowieści o hejcie (najbardziej boli ten ze strony najbliższych), dzieciach (umiejętność mądrego bronienia syna, córki, siebie samej) oraz matkach (ojcu ujdzie na sucho, matce nie zapomną); o wyborach („wybrać siebie i zacząć szybować”), mocy słowa (dobrze życzyć ludziom, którzy nam życzą źle), życiu całym sercem i odwadze wrażliwości (zwłaszcza w dzisiejszym, cynicznym świecie); o wstydzie, wierze, nadziei oraz pielgrzymowaniu (lekcja pokory); o mylących pozorach, wytrwałości (niemożliwe nie istnieje) i o tym, że kochać człowiek uczy się przez całe życie.

Refleksje stanowiące treść poprzedzonych zdjęciami autorki piętnastu opowieści są sposobami na łatwiejszą codzienność: wyjaśniając – pozwalają zrozumieć, inspirując – zachęcają do działania, rozbudzając entuzjazm – wzmacniają zapał, a dodając sił – przekuwają myśli i słowa w czyny. W rozważaniach Anny H. Niemczynow nie brak osobistych wspomnień (niektóre stały się kanwą wielu jej powieści) oraz trudnych doświadczeń; nie brak refleksji dotyczących codziennego życia, międzyludzkich relacji, upływającego czasu, sposobów wyrażania siebie, planów na przyszłość oraz Pana Boga (warto skorzystać z zamieszczonej w lekturze Modlitwy oddania gniewu); nie brak przykładów zachowań konkretnych osób (imiona zostały zmienione), opisów sytuacyjnych i ocen wydarzeń analizowanych z perspektywy czasu, a także trafnych spostrzeżeń, pytań (na wiele czytelniczki muszą odpowiedzieć sobie same) oraz tekstów wartych potraktowania ich jako pisemne zadania (do uzupełnienia). Są urywki z Pisma Świętego, teksty piosenek (na końcu książki podano ich źródła), inspirujące cytaty oraz zapisane kursywą refleksje warte zastosowania w codziennym życiu. Odbiór pogłębia sposób bezpośredniego zwracania się autorki do czytelniczek: Musisz przyznać…, Uwierz…, Jak się domyślasz…, Nie sądzisz…? Przejrzystości dodają częste akapity, różnorodna czcionka (wytłuszczona, pogrubiona, drukowana) oraz powtarzające się delikatne grafiki z kwiatowymi motywami. Większość zdjęć pochodzi z prywatnego archiwum autorki.

Ucząc koncentrowania się na będącej świadomym wyborem wytrwałości, publikacja Wydawnictwa Luna zawiera mnóstwo użytecznej wiedzy: rady Anny H. Niemczynow są praktyczne – i co ważne – brzmią przekonująco.

Tagi: Proza lifestyle'owa

Kup książkę Moc słabości. Z zachwytu nad życiem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Moc słabości. Z zachwytu nad życiem
Książka
Inne książki autora
W maratonie życia
Anna H. Niemczynow0
Okładka ksiązki - W maratonie życia

W maratonie życia   Czy przebaczenie da się mierzyć jakąkolwiek miarą? Matylda wiedzie szczęśliwe życie: ma wspaniałą rodzinę - męża i dzieci - jednak...

Bluszcz
Anna H. Niemczynow0
Okładka ksiązki - Bluszcz

Julita przez wiele lat nosi maskę szczęśliwej żony i matki. Wierzy, że jej poświęcenie wystarczy do zbudowania trwałego małżeństwa oraz pełnej miłości...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy