Baśnie bez cenzury. Dlaczego warto czytać oryginalne baśnie?

Data: 2018-03-06 00:09:40 Autor: Monika Witczak
udostępnij Tweet

 

Wracając do tematu zbyt wielkiej brutalności w baśniach, co jest zarzutem wielu rodziców, warto zwrócić uwagę na to, że każdy element ma w opowieści swoje specjalne zadanie. To prawda, że dzieci boją się czarownic i jest to lęk normalny - symbolizuje to, co w podświadomości dziecka nienazwane. Jednak jeśli usuniemy czarownice i ich (nawet brutalne) pokonywanie, obedrzemy baśń z podstawowego znaczenia. Jeszcze raz odwołajmy się do autorytetu Bettelheima:

Czarownica pojawiająca się w lękowych wyobrażeniach dziecka chce je zjeść; ale czarownica, którą może ono wepchnąć do jej własnego chlebowego pieca i spalić, to czarownica, od której dziecko może się uwolnić. Pokąd dzieci będą wierzyły w czarownice - a zawsze tak było i zawsze będzie, bo wiara taka kończy się dopiero wtedy, gdy dziecko osiąga wiek, w którym nie musi już nadawać swoim niepochwytnym lękom postaci ludzkich - potąd będą one potrzebowały opowieści, w których dzieci, dzięki własnej przemyślności, same uwalniają się od prześladowczych wytworów swojej wyobraźni. Kiedy dzieciom udaje się tego dokonać we własnym życiu, niezmiernie wiele zyskują, podobnie jak Jaś i Małgosia

Czytanie oryginalnych baśni przynosi więcej pożytku dla małego czytelnika, niż szkody. Z kolei czytanie wyjałowionych i kiczowatych wersji baśni daje dokładnie odwrotny skutek. Warto więc zwrócić uwagę w księgarni i bibliotece na to, jakie baśnie wybieramy dla dzieci. Z pewnością da się znaleźć piękne wydania zbiorowe baśni z klasycznymi ilustracjami. Dzięki temu nasze pociechy nie tylko będą miały możliwość zajrzenia w głąb siebie, ale i zyskają kontakt z innym rodzajem literatury, co może tylko ubogacić je duchowo i estetycznie.

Warto przeczytać:

Bruno Bettelheim, Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartości baśni, Wydawnictwo WAB, 2010;

Pierre Peju, Dziewczynka w baśniowym lesie, Wydawnictwo Sic!, 2008;

Jadwiga Wais, Ścieżki Baśni, Wydawnictwo Eneteia, 2007.

 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - Joannate
Joannate
Dodany: 2018-03-07 11:19:50
0 +-

Lubię czytać baśnie. A szczególnie uwielbiam, kiedy są wydane w pięknych oprawach z kolorowymi obrazkami - nawet te dla dorosłych. 

Avatar uĹźytkownika - Smolucha
Smolucha
Dodany: 2018-03-06 19:57:42
0 +-

Bardzo ważny tekst!

Pokusiłabym się jeszcze o napisanie kilku zdań chociażby o kulturowych wzorcach w baśniach (co wcale takie pozytywne nie jest) albo o tym, dlaczego postaci dziewczęce wydają się takie 'bierne' (też, o ile pamiętam, było o tym w książce Bettelheima - ach, muszę ją sobie jeszcze raz przypomnieć).


Ja bym czytała dzieciom baśnie dlatego, że sama lubiłam się bać jako dziecko i tyle. Naprawdę nie rozumiem, dlaczego niektórzy rodzice chcą te dreszcze emocji odbierać swoim pociechom... może sami nigdy nic podobnego nie czuli...?


Szkoda, że nie ma nic o tym interesującym przerabianiu starych baśni (chociażby w picture bookach, chociażby 'Czerwone wilczątko' Flechais), bo nie każde nowe spojrzenie jest złe! No i powrót do baśniotworzenia - mamy jakiś delikatny trend do dorabiania baśni do książek fantastycznych (vide Rowling, Ransom Riggs; niektóre bardzo udane!).


Brakuje mi także wypisania jakichś zbiorów baśni, które są wartościowe, a takich wciąż jednak mamy pełno. Zwłaszcza rewelacyjne, jak mi się zdaje, są pod tym względem dwie serie: 'Baśnie etniczne' (niestety (?) '18+') i Baśnie świata z Media Rodzina (biorę się niedługo za 'Czerwonobrodego czarodzieja' i zapowiada się świetnie) [nie wiem czy te drugie nie są przy tym nieco 'wygładzone', ale przynajmniej pokazują baśnie z innych krajów!].


Do lektur dodałabym, aczkolwiek może nie jest to wybitna pozycja, 'Bajki rozebrane'.

Za podane pozycje wielce dziękuję, poza Bettelheimem nic nie znam *.*

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2018-03-06 19:21:57
0 +-

Bardzo ciekawy artykuł.

Avatar uĹźytkownika - monikap
monikap
Dodany: 2018-03-06 08:08:54
0 +-

Czytamy z córką, obie uwielbiamy! :)

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje