W czym tkwi sekret dobrego życia? Jaki mamy wpływ na przebieg tego, co się dzieje? Książka Dobre życie to wszystko wyjaśniające Lekcje z najdłuższego na świecie badania nad szczęściem. Czy rzeczywiście naukowcy z Harvardu odnaleźli klucz do szczęścia? Warto poświęcić nieco uwagi, żeby wiele zyskać. I rozpocząć dobre życie.
Zawarta w dziesięciu rozdziałach treść, oprócz analizy wyników badań nad rozwojem osób dorosłych (popartych wieloma innymi badaniami), opiera się na wypowiedziach wybranych osób (z tych samych rodzin, z dwóch pokoleń, z przestrzeni ponad 80 lat), które to wypowiedzi autorzy Dobrego życia zaczerpnęli z wywiadów, nagrań i obserwacji. By uzasadnić potrzebę dobrego życia, Robert Waldinger oraz Marc Schulz w swojej książce zniechęcają czytelnika do pokazywania innym wyidealizowanej wersji samych siebie oraz tłumaczą, że dobre życie (wcale nie łatwe) jest rozwijającym się w czasie procesem (wzloty i upadki, sukcesy oraz niepowodzenia). Dowodząc, że istotne znaczenie dla szczęścia i zdrowia mają międzyludzkie więzi (inwestycja na przyszłość), analizują typy relacji (intymne związki, kontakty z rodziną w dzieciństwie, więzi przyjacielskie oraz nawiązywane w miejscu pracy) i najczęstsze przyczyny utrudniające odnalezienie w życiu szczęścia (spychanie troski o dobre życie na dalszy plan, zawodny zdrowy rozsądek w kwestii ustalenia, co tak naprawdę jest ważne).
Publikacja Wydawnictwa Znak jest wyczerpującym poradnikiem z usystematyzowaną treścią. Rozdziały poprzedzają adekwatne do treści cytaty inspirujące, a rozpoczynają je (z wyjątkiem rozdziału pierwszego) zapisane w ramkach fragmenty kwestionariuszy, ankiet, pytań i odpowiedzi osób badanych (zaznaczono rok oraz źródło). Tytułowe badania nad szczęściem są efektem zapoczątkowanego w 1938 roku na Uniwersytecie Harvarda przełomowego projektu Harwardzkie badanie rozwoju osób dorosłych (do dnia dzisiejszego udało się utrzymać wskaźnik uczestnictwa na poziomie 84%). Dzięki ogromnej ilości szczegółów czytelnik odnajdzie w lekturze naukowe konteksty, projekty badawcze, twierdzenia i stwierdzenia, wnioski z badań potwierdzone kolejnymi badaniami (warte uwagi są zwłaszcza dwie perspektywy badawcze: życiowe wyzwania, z którymi każdy musi się zmierzyć oraz społeczne i kulturowe oczekiwania), koncepcje, sugestie, modele reagowania, punkty zwrotne, wykresy, tabelki, wypunktowania, ćwiczenia, a także analiza życiowych doświadczeń i zachowań wybranych przez autorów uczestników (ci sami ludzie na różnych etapach życia) harwardzkiego badania oraz uzasadnienia samych badanych (ich wypowiedzi zapisano w ramkach). Pomocą służą: Miniprzewodnik po relacjach w dorosłym życiu (od okresu dojrzewania do wieku późnego), przypisy końcowe oraz bibliografia (pozycje tradycyjne i internetowe).
Książka Dobre życie. Lekcje z najdłuższego na świecie badania nad szczęściem przeznaczona jest dla wszystkich bez wyjątku. Zawarta w niej analiza materiałów badania podaje odnaleziony przez harwardzkich naukowców klucz do szczęścia: ci, którzy przystąpili do projektu ponad osiemdziesiąt lat temu, nie mogą skorzystać z osiągniętych rezultatów, ale współczesny człowiek może, bo zdąży wprowadzić w swoim życiu pozytywne zmiany. Czyli… Twoje dobre życie, czytelniku, zaczyna się teraz!