5 świetnych książek dla małych odkrywców

Data: 2018-07-31 14:23:25 Autor: Magdalena Galiczek-Krempa
udostępnij Tweet

W wakacje maluchy mają czas nie tylko na zabawę, ale także na odkrywanie świata. I chociaż nie zawsze pogoda sprzyja spacerom, warto być przygotowanym na moment, gdy aura wreszcie dopisze. Można też, oczywiście, wybrać się do muzeum! Dla małych odkrywców przygotowaliśmy zestawienie tytułów, które pomogą dzieciom w badaniu otaczającego je świata, przybliżą zachowania egzotycznych zwierząt czy zasypią je informacjami ze świata dinozaurów. Gotowi? Zatem do dzieła!

Kto się chowa w lesie i na śniegu? / Kto się chowa na lądzie i w wodzie? Pavla Hanackova, Linh Dao, Wydawnictwo Adamada

Książki Kto się chowa w lesie i na śniegu? oraz Kto się chowa na lądzie i w wodzie? kierowane są do najmłodszych, kilkuletnich odkrywców (3-6 lat). Obok licznych ciekawostek ze świata zwierząt lądowych i morskich bądź leśnych lub żyjących w klimacie podbiegunowym znalazły się ruchome elementy – okienka pozwalające odszukać (bądź „ukryć") – zwierzęcych mistrzów kamuflażu. Zawarte w publikacjach informacje stanowić będą ciekawe uzupełnienie wiedzy kilkulatków i pozwolą lepiej zrozumieć otaczający je świat. Książki utrzymane są w pełnej kolorystyce, kipią feerią barw, a przyjaźnie przedstawione wizerunki zwierząt z pewnością przypadną do gustu małym odkrywcom.

Czyj to szkielet? Henri Cap, Raphael Martin, Renaud Vigourt, Wydawnictwo Mamania

Książka Czyj to szkielet? przypadnie do gustu dzieciom szkolnym (8-12 lat). W książce znajduje się sporo tekstu, któremu towarzyszą, oczywiście, ilustracje, a nawet „ruchome" obrazki. Wiedza przedstawiona w publikacji znacznie poszerza tę zdobywaną na lekcjach przyrody i biologii. Autorzy zabierają bowiem małego odkrywcę w świat kości i szkieletów i opowiadają o ewolucji, zmianach w budowie poszczególnych zwierząt, zębach, rogach, porożach, czaszkach i kończynach. Solidna porcja twardej anatomii dla młodych czytelników.

Księga kości. 10 wyjątkowych rekordów w świecie zwierząt Gabrielle Balkan, Wydawnictwo Kocur Bury

Kolejna propozycja dla miłośników kości w wieku przedszkolnym i szkolnym (5-10 lat). Tym razem wewnątrz znajdujemy zestawienie dziesięciu najbardziej zdumiewających (największych, najmniejszych, najcięższych etc.) kości, występujących w świecie współcześnie żyjących zwierząt. Publikację różni od innych tego typu książek element zagadki. Najpierw poznajemy najważniejsze informacje o rekordowej kości, a dopiero potem, na kolejnej stronie, odkrywamy, do kogo ona należy. Informacje zawarte w książce przekazywane są w formie krótkich zdań, a przystępny język pozwala szybko przyswoić zdobywaną wiedzę. Świetnie wypada dobór kolorystyki w przypadku ilustracji zamieszczonych w książce, ciekawym zabiegiem jest też zastosowanie dla nich niecodziennej, szorstkiej faktury, co sprawia, że maluchy chętnie „głaszczą" zaprezentowane na stronach książki zwierzęta.

Wielka księga robali Yuval Zommer, Wydawnictwo Wilga

Jeśli mali czytelnicy zamiast szkieletów wolą obserwować małe, wijące się, pełzające, latające bądź skaczące bezkręgowce, warto podsunąć im Wielką księgę robali. Książka kierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (5-10 lat). Chociaż tytuł brzmi dość groźnie i nie każda mama będzie miała odwagę otworzyć tę publikację, to z pewnością spodoba się ona maluchom. Dzięki książce Yuval Zommer mali odkrywcy usystematyzują swoją wiedzę o robakach. Dowiedzą się, jak wiele może różnić małe bezkręgowce, niefrasobliwie przez nas nazywane „robalami". Biedronki, ważki, termity i dżdżownice zapraszają małego czytelnika do swojego świata i opowiadają o swoich zwyczajach. Dzięki lekturze Wielkiej księgi robali mali entomolodzy – i ci nieco starsi odkrywcy – zupełnie inaczej spojrzą na maleńkich mieszkańców łąki i parku.

Najwyższa góra, najgłębszy ocean. Obrazkowe kompendium cudów natury Page Tsou, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

To już publikacja kierowana do starszych dzieci (10+). Tekstu jest bardzo dużo, a małe liternictwo i sporo trudniejszych słów może kilkulatkom przysporzyć pewnych trudności. W książce zebrane zostały informacje dotyczące rekordzistów – najwyższych, największych, najgrubszych, najstarszych drzew, zwierząt, motyli, planet, gór, oceanów czy zjawisk pogodowych. Uwagę zwraca przede wszystkim szata graficzna, utrzymana w stylu starych rycin i map. I chociaż o poszczególnych zwierzętach czy roślinach przeczytamy niewiele, to zdobędziemy wyobrażenie na temat tego, w jakim miejscu w klasyfikacji – jako największe, najmniejsze, najodważniejsze czy najbardziej tchórzliwe? – wybrane z nich się znajdują. Nietypowa, pięknie wydana „encyklopedia" cudów natury.

Dinozaury - skamieliny i pióra MK Reed, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Jeśli mali czytelnicy lubią komiksy i dinozaury, to właśnie trafili w dziesiątkę. Dinozaury - skamieliny i pióra to publikacja kierowana do starszych dzieci (12+) i przygotowana w formie, jak to określił wydawca, naukomiksu. Obok przyjemności z przeglądania kolejnych ilustracji komiksowych i śledzenia przygód odkrywców czytelnik znajdzie sporo ciekawostek ze świata dinozaurów. I chociaż mało prawdopodobne, by po lekturze książki, zaopatrzony w łopatę, znalazł szkielet tyranozaura we własnym ogródku, to zawsze warto spróbować. Kto wie, jak bardzo zaskoczyć nas może świat za oknem?

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Dodany: 2018-10-30 11:50:03
0 +-

OO super. Coś czuję, że Mikołaj ma je w swoim worze na ten rok!

Avatar uĹźytkownika - slena1098
slena1098
Dodany: 2018-08-03 12:32:21
0 +-

Czyj to szkielet, to coś dla mojego synka 

Avatar uĹźytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2018-08-01 08:54:06
0 +-

Zapisuję! :)

Avatar uĹźytkownika - azetka79
azetka79
Dodany: 2018-08-01 07:48:50
0 +-

bardzo ciekawe:) dziękuję za pomysł na prezent:)

Avatar uĹźytkownika - emilly26
emilly26
Dodany: 2018-07-31 23:15:58
0 +-

Każda ksiażka to miła prozycja dla dzieci chcących czytać i nie nudzą się w trakcie czytania.

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2018-07-31 21:54:59
0 +-

Ostatnia najbardziej mi się podoba, dorosłej czytelniczce.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje