Niedokończone Życie. Tragiczna historia została zniszczona przez Jennifer Lopez

Data: 2021-09-28 23:54:43 Autor: eleazar
udostępnij Tweet

Historia prosta i tragiczna, zawierająca w sobie heroizm walki z marazmem została totalnie zniszczona przez J. Lopez.

Niedokończone życie – opis filmu

Lasse Hallstrom to ponoć mistrz ukazywania niezwykłych dramatów zwykłych ludzi. Taka jest też tematyka Niedokończonego życia. Maltretowana przez kochanka-alkoholika Jean pewnego dnia ucieka razem z córką. Po pewnym czasie tułaczki pozostaje jej tylko jedno wyjście – poprosić o pomoc byłego teścia. Jest to jednak o tyle trudne, że wini on Jean za tragiczną śmierć swojego syna, a jej męża. Nie wie też, że ma on wnuczkę.

Czytaj także: Najemnik. Seans terapeutyczny dla mężczyzn z nadwagą i kryzysem wieku średniego

Cała historia polega na ukazaniu procesów dojrzałego podchodzenia do swoich demonów. Równolegle odbywa się walka o wzięcie losu w swoje ręce, wybaczenie i zwalczenie nienawiści. Podkreśleniem tych motywów jest postać sąsiada, który został okaleczony przez niedźwiedzia i przez cały film próbuje pogodzić się z tym, co się stało i nie ulec ślepej nienawiści.

Niedokończone życie – recenzja filmu

Tyle jeśli chodzi o zamierzenia, a teraz kilka słów o tym, co wyszło. Historia prosta i tragiczna, zawierająca w sobie heroizm walki z marazmem została totalnie zniszczona przez J. Lopez. To nie odkrycie, że słynna JLo nie potrafi grać zbyt dobrze. Jednak dałoby się to wyretuszować takimi klasykami jak Redford i Freeman, co zresztą próbowano zrobić. Niestety przesadzono.

Czytaj także: Łowcy Umysłów. Wciągający thriller o polowaniu na agentów FBI

Pozornie pierwszoplanowa postać Jean jest zepchnięta na margines i wyblakła do granic wytrzymałości. Dodatkowo jej rola jest tragicznie napisana. Nigdy nie sądziłem, że można tak bardzo spłycić filmową postać. JLo w założeniu gra heroiczną, samotną matkę z trudną przeszłością, która walczy ze światem dla dobra córki. Nijak ma się to jednak do sytuacji, gdy Jean DRUGI raz w życiu widzi miejscowego szeryfa, namawia go, żeby podwiózł ją do domu i... bzyka się z gościem, przedtem niemal we łzach stwierdzając, że nie chce się zakochać.

Czytaj także: Superman: Powrót, czyli dobry pomysł i słaba jego realizacja...

Ja rozumiem, że na tamtym kontynencie sprawy załatwiane są szybciej. Zrozumiałbym także, gdyby chodziło o przedstawienie rozdartej osobowości Jean. Ta osobowość jednak w zamierzeniu jest taka, jak opisałem, a to, co zrobiła, byłoby najnormalniejsze w świecie, ale w filmach innej kategorii... Oczywiście nie byłoby to tak widoczne, ba, mieściłoby się w normie ilości scen łóżkowych na film. Jednak kontekst, szybkość zdarzenia i totalny brak emocjonalnej otoczki, na którą reżyser śmie potem się powoływać, budzą obrzydzenie.

Czytaj także: Hooligans. Naiwny i schematyczny, ale całkiem udany film

Wydawałoby się, że to tylko jeden błąd. Sęk w tym, że to tak naprawdę trzon fabularny... To i bicie po gębie byłego kochanka Jean, który chce jej powrotu.

Niedokończone życie – czy warto obejrzeć?

Film Niedokończone życie jest irytujący, kreacja Lopez wybrakowana na poziomie scenariusza i gry, a fabuła żałośnie podtrzymująca się na drugoplanowych perypetiach wysublimowanych postaci Freemana i Redforda. Kicz, bezczelnie pretendujący do miana dojrzałego dramatu.

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Autor

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje