Recenzja książki: System diabła. Blog z piekła rodem

Recenzuje: Barbara Garczyńska

System diabła to niezwykle celne ujęcie rzeczywistości w formie fikcyjnych blogowych wpisów. Co więcej – wstrząsająco dokładnie opisujące problemy współczesnego świata.

Książka to zapis krótszych i dłuższych wpisów blogowych o działaniach Diabła i jego wysłanników w różnych częściach świata. Lewiatan, Behemot i inni zdają raporty, jak im idzie zmienianie w ludziach podstawowych pojęć i prawd. Książę ciemności chwali się na blogu sukcesami w zakresie systematycznego zwiększania rzeszy ludzi, zwanych przez niego małpami, odwróconych od Boga, nazywanego przez niego pantokratorem. Każdego dnia Diabeł stara się pogrążyć ludzi i przekonać, że nieistnienie jest lepsze od istnienia. Jego system opiera się na przekonywaniu ludzi, że Bóg nie istnieje, że jest tylko wymysłem ludzkości, który ogranicza ich i ich rozwój, szczęście. Chce, by ludzie odrzucili nie tylko moralność, ale też wszelkie normy religijne, społeczne, prawne. Chce, by nie tylko nie widzieli w sobie dobra, ale nie widzieli także zła, byli podejrzliwi, myśleli więcej o sobie. By byli przekonani, że on nie istnieje, co ułatwia kuszenie, ale jednocześnie trochę boli, bo w swej próżności Diabeł chciałby, żeby wszyscy wiedzieli, że to jego dzieło. Skromność nie leży w jego naturze, ale wie, że dzięki temu system działa. Niestety, zdarzają mu się również wpadki i potknięcia, które opisuje z niezadowoleniem – nadal jednak mając nadzieję (choć nienawidzi tego słowa) na właściwą, czyli negatywną zmianę. W historię sukcesów wplecione są listy osób, które próbują przestrzec innych przed tym, co niesie rewolucja cywilizacyjnych zmian. 

Czy tytułowy system diabła odniesie sukces? Jak to jest z tą Polską – jest religijna czy postępowa? Czy ludzie znajdą w sobie dobro, czy też pogrążą się w nicości? Dlaczego Bóg pozwala na to wszystko?

Książka opisuje wiele zjawisk występujących w dzisiejszym świecie, to między innymi depresja, zmiana płci, pandemia, LGBT, aborcja, apostazja, wolność, eutanazja, macierzyństwo i ojcostwo. Tematy tabu rozpracowywane są przez narratora z wielką dokładnością z każdej strony.

Nietypowa narracja wciąga, a jednocześnie uświadamia. Zmusza do refleksji i przemyślenia jeszcze raz zasłyszanych haseł – wygłaszanych przez osoby z jednej i drugiej strony barykady. Nie pozostawia człowieka obojętnym na zmiany zachodzące w nas i wokół nas. Pytania stawiane przez szatana należy zadać samemu sobie:

Gdyby człowiek stawał się człowiekiem w chwili narodzin, to kim byłby wcześniej? Czy na dwie godziny przed urodzeniem człowiek nie jest człowiekiem?

Dlaczego uważasz, że powinno być pół na pół?

W Systemie Diabła Paweł Lisicki zawarł sporo myśli, godnych uwagi – ku przestrodze, do przemyślenia:

Mówiłem już, że kluczem do osiągnięcia kampanii jest powszechność.

Tym właśnie jest piekło: wolnością niszczenia i swobodą zadawania mąk.

Wystarczy delikatnie przesunąć sens słów i ludzkość wpadła w moje sidła jak śliwka w kompot.

Wszyscy ludzie mogli być szczęśliwi pod warunkiem, że ze swojego grona usuną tych, którzy takiej koncepcji szczęścia przyjąć nie chcieli i doczesnemu dobrobytowi przeciwstawiali fikcję niebieską.

To trudna lektura, ale warta swojego czasu. 

Tagi: lisicki Paweł Lisicki wydawnictwo fronda system diabła blog beletrystyka

Kup książkę System diabła. Blog z piekła rodem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce System diabła. Blog z piekła rodem
Książka
Inne książki autora
Kto fałszuje Jezusa? Odpowiedź na oskarżenia współczesnych ateistów
Paweł Lisicki0
Okładka ksiązki - Kto fałszuje Jezusa? Odpowiedź na oskarżenia współczesnych ateistów

Samozwańczy, antykatoliccy zbawcy świata zrobią wszystko, by zniszczyć Kościół.   Jak się temu przeciwstawić? Jak rozpoznać fałszywych proroków promujących...

Powrót z obcego świata
Paweł Lisicki0
Okładka ksiązki - Powrót z obcego świata

Istnieje sposób na pokonanie radykalnego sceptycyzmu. Jest droga, która wyprowadzi nas z chaosu. Tak jak przed wiekami człowiek może - dzięki racjonalnemu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Wszyscy ludzie mogli być szczęśliwi pod warunkiem, że ze swojego grona usuną tych, którzy takiej koncepcji szczęścia przyjąć nie chcieli i doczesnemu dobrobytowi przeciwstawiali fikcję niebieską.


Więcej

Wystarczy delikatnie przesunąć sens słów i ludzkość wpadła w moje sidła jak śliwka w kompot.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy