- Wędrówki zmieniają ludzi. Wywiad z Magdą Osip-Pokrywką i Mirkiem Pokrywką.
Data: 2018-01-23 11:13:17W jaki sposób dokonali Państwo ostatecznego wyboru szlaków szczególnie godnych uwagi?
Magda Osip-Pokrywka: Chcieliśmy, by atrakcyjność turystyczna danego szlaku szła w parze z autentycznymi związkami danych miejsc z Janem Pawłem II, potwierdzonymi przez świadków w literaturze wspomnieniowej. Na szczęście można to było dość łatwo zweryfikować. Po dokonaniu wyboru pracowaliśmy nad tym, by mocniej zaznaczyć te punkty szlaku, które są szczególnie godne uwagi.
Mirek Pokrywka: Bardzo ważna była też dla nas swoista dostępność szlaku - chcieliśmy na przykład, by w jedną stronę można było przepłynąć kajakiem, wrócić zaś trasą pieszą. Staraliśmy się zadbać o to, by przedstawić propozycje wycieczek zamykających się w rozsądnych granicach czasowych i by każdy elastycznie mógł wybrać część trasy do przebycia w czasie krótkiego urlopu czy w weekend. Miejsca zaprezentowane w naszych książkach postaraliśmy się też bardzo dokładnie prześwietlić, by wskazać ewentualne niedogodności czy problemy, jakie turysta może napotkać.
Magda Osip-Pokrywka: Nasz przewodnik - Na szlaku z Janem Pawłem II. 22 trasy piesze, rowerowe i kajakowe po Polsce, opublikowany w Bezdrożach, jest właśnie przede wszystkim publikacją bardzo praktyczną. Kierowaliśmy się tu coraz większą popularnością turystyki rodzinnej - doświadczony turysta bowiem nie będzie miał problemu z odnalezieniem szlaków papieskich w poszczególnych miejscowościach, rodziny z dziećmi zaś na swej drodze mogą napotkać już większe przeszkody. Dlatego w przewodniku dominują opisy tras także pod tym kątem. Album Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II, opublikowany nakładem Wydawnictwa Jedność, pełni z kolei także inną rolę. Chcieliśmy umożliwić poznanie szlaków papieskich również osobom, które z różnych względów - zdrowotnych, organizacyjnych czy finansowych - nigdy nie będą mogły ich przebyć. Ale - oczywiście - zależało nam na tym, by pokazując miejsca szczególnie piękne w bardzo bogatym materiale fotograficznym - zachęcić czytelników do odwiedzenia ich.
Czy podczas pracy nad przygotowaniem obu książek coś Państwa zaskoczyło w sposób szczególny?
Magda Osip-Pokrywka: Nie wiedziałam, że papież jeździł tak aktywnie na rowerze. Bardzo spodobał mi się więc rowerowy szlak w Sudetach, których - swoją drogą - nie znałam tak dobrze. To połączenie sprawiło, że ta właśnie podróż była dla mnie szczególnie interesująca.
Mirek Pokrywka: Ja zwrócę uwagę na inne miejsce. Oboje pochodzimy z Podkarpacia i kilka lat temu przenieśliśmy się na wieś, gdzie żyje się spokojniej, piękniej i bliżej natury. Odkryliśmy wówczas niewielką miejscowość - Rudawkę Rymanowską na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Z tym miejscem wiążą się szczególnie ostatnie lata działalności Karola Wojtyły jako kardynała. Kardynał odpoczywał tam i niewiele osób wiedziało wówczas o jego miejscu pobytu. Stefan Kosiarski, który pełnił rolę swego rodzaju opiekuna Wojtyły podczas jego pobytów w tym miejscu, wspomina na przykład, że gdy przychodziła korespondencja skierowana do kardynała, adresowana była na nazwisko Kosiarskiego, lecz zawierała na kopercie czerwoną kropkę, by wieści nie rozeszły się szerzej. Wydarzenia w Rudawce opisuje też szerzej w swojej książce „Beskidzkie rekolekcje” Wanda Półtawska.
Natomiast Rudawka Rymanowska to miejsce interesujące również z innego powodu. Współcześnie z tej miejscowości wyrusza dwa razy w roku rajd przez pasmo Beskidu Niskiego, wiodący aż do Komańczy. W lecie jest to rajd pieszy, zimą - narciarski bieg górski szlakiem dwóch kardynałów, nawiązujący też do pobytu kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, gdzie był on internowany.
Dodany: 2018-01-25 14:29:34
Dobrze, ze powstają tego typu publikacje. Pozwalają na nowo odkrywać Jana Pawła II i przesłanie, które nam zostawił.
Dodany: 2018-01-24 20:27:03
Z chęcią sięgnę po wspomniane pozycję książkowe.
Jednak wywiad wymaga wspomnienia, że pomysł Szlaków papieskich, nie jest pierwszą publikacją w tej tematyce stworzoną i usystematyzowaną na rynku wydawniczym, jakoby wyłacznie przez ww Państwa Pokrywka - autorów.
Takie odczucie " mam po przeczytaniu pierwszych kilku akapitów.
Temat Szlaków Papieskich został opracowany i wydany książkowo dużo wcześniej, przed 2005 rokiem, przez Andrzeja Matuszczyka i Urszulę J.Własiuk . To była jedyna taka pozycja na rynku, stworzyli ją piewcy gór, prekursorzy "tematu szlaków".
Pomysłodawcą utworzenia sieci Szlaków Papieskich na terenie całej Polski był zawiązany w tym celu Społeczny Komitet Organizacyjny, przekształcony w Fundację Szlaki Papieskie.
Dla ludzi gór nie są zapewne obce wydawnictwa książkowe ""Ja tam u Was byłem...- pilnujcie mi tych szlaków", czy "Pilnujcie mi tych szlaków' - autorstwa Andrzeja Matuszczyka i Urszuli J.Własiuk . Tak się złożyło, że miałam sposobność w 2003 roku nabyć wspomniane przeze mnie tytuły, podczas wędrówek górskich związanych z odsłonięciem szlaków czy spotkań z samymi autorami. To są pierwsze wydawnictwa - przewodniki "Szlaków Papieskich", stanowią wyczekane tematem uzupełnienie mojej półki literatury krajoznawczej . Tworzą kanon, co nie znaczy, że nie mam jeszcze miejsca by przeczytać Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II czy Na szlaku z Janem Pawłem II
Dodany: 2018-01-24 08:51:59
Kiedy poszukiwałam materiałow do pracy mojego Syna nt. związany z JPII znalazłam sporo ciekawych zdjęć:) nawet Karola Wojtyłę na rowerze :)
Dodany: 2018-01-24 00:10:25
Uważam,że to jest bardzo dobra kolejna ksiązka o Janie mPawle II.
Dodany: 2018-01-23 12:59:24
Chciałabym zobaczyć zdjęcie Papieża na rowerze...
Dodany: 2018-01-23 12:12:32
Interesujący projekt.