- Wędrówki zmieniają ludzi. Wywiad z Magdą Osip-Pokrywką i Mirkiem Pokrywką.
Data: 2018-01-23 11:13:17O wędrówkach śladami Jana Pawła II i o książkach - Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II oraz Na szlaku z Janem Pawłem II rozmawiamy z ich autorami, dziennikarzami i podróżnikami - Magdą Osip-Pokrywką i Mirkiem Pokrywką.
Dlaczego właśnie Jan Paweł II? Dlaczego mimo upływu lat od jego śmierci, ta postać nadal inspiruje do podejmowania różnych działań - nawet tak niekonwencjonalnych, jak stworzenie przewodnika po szlakach papieskich czy albumu im właśnie poświęconego?
Magda Osip-Pokrywka: Dociekaniem przyczyn fenomenu Jana Pawła II zajmują się z pewnością bardziej kompetentnie socjologowie. Natomiast faktem jest, że nas właśnie w pewien sposób połączyła śmierć papieża. Poznaliśmy się w roku 2005 i po śmierci papieża postanowiliśmy zupełnie zmienić swoje życie. Odeszliśmy z dotychczasowej pracy - Mirek kierował wtedy siecią punktów sprzedaży samochodów, ja pracowałam w PLL LOT - i postanowiliśmy po prostu podróżować po świecie. Od tego czasu stworzyliśmy kilkanaście publikacji podróżniczych, pisujemy do magazynów poświęconych turystyce, była to więc dość radykalna zmiana stylu życia.
Mirek Pokrywka: To właśnie w 2005 roku narodził się też pomysł na nasze książki poświęcone szlakom papieskim. Dlaczego postanowiliśmy je przygotować? Bo nie ma praktycznie publikacji poświęconej Karolowi Wojtyle bez rozdziału poświęconego jego wędrówkom czy aktywności - powiedzmy - turystycznej. Bo mimo, że ziemska droga Jana Pawła II już się zakończyła, to papież nadal wyrusza na szlak z każdym, kto dziś wędruje jego ścieżkami. Uważaliśmy, że warto o tej sferze działalności papieża mówić nie tylko mimochodem, przy okazji innych wspomnień, ale też wysunąć ją w książce na plan pierwszy.
Właśnie - bo wędrówki Jana Pawła II - czy to w czasach kleryckich, czy w latach późniejszych, nie miały wyłącznie wymiaru turystycznego…
Mirek Pokrywka: Niewątpliwie. Warto zaznaczyć, że kiedy Karol Wojtyła pełnił funkcję duszpasterza akademickiego, zjeździł praktycznie większość szlaków turystycznych Polski. Ale jeśli będąc już bardzo zajętym człowiekiem, pełniąc funkcje kardynalskie, nadal znajdował czas na podróże, czy także - samotne - wędrówki, to znaczy, że widział głębszy sens w tego typu aktywności.
Magda Osip-Pokrywka: Z pewnością mogło chodzić o swoistą ucieczkę od świata, o czas, by w samotności i spokoju przemyśleć pewne tematy. Z pewnością takie podróże były też okazjami do dłuższych rozmów z Bogiem, do docenienia piękna dzieła stworzenia.
Mirek Pokrywka: Medytacji czy modlitwie nie sprzyjają czasy współczesne, gdy spieszymy się tak bardzo, że biegamy nawet po ruchomych schodach. Mamy nadzieję, że poprzez nasze książki nakłonimy czytelników do tego, by nieco zwolnić i by spróbować pójść w ślady papieża.
Ale nie bez kozery mówi się też o tym, że podróże kształcą i niosą konieczność otwarcia się na drugiego człowieka. W drodze łatwiej zauważyć innych ludzi, dostrzec ich problemy. Być może to dzięki swoim wędrówkom Jan Paweł II był zawsze tak bardzo otwartym człowiekiem?
Szlaków papieskich istnieją setki, jeśli nie - tysiące. Chyba każde miasto - nieważne, czy rzeczywiście związane z papieżem, czy nie - chce mieć swój pomnik, plac, miejsce pamięci czy szlak imienia Jana Pawła II…
Magda Osip-Pokrywka: To kolejny dowód na to, że Karol Wojtyła wciąż żyje w sercach milionów ludzi. I istnieje potrzeba swoistego uporządkowania tej „turystycznej” spuścizny po papieżu, wybrania tego, co w niej najbardziej wartościowe lub najbardziej interesujące również ze względów krajoznawczych.
Mirek Pokrywka: Tu chcemy z góry przeprosić wszystkich mieszkańców miejscowości, w których poprowadzono szlaki papieskie, ale nie pojawiły się one w naszych książkach. Mnogość tego typu miejsc sprawia, że wybór był naprawdę trudny. Być może będzie szansa zaprezentowania ich w kolejnym - rozszerzonym - wydaniu naszych publikacji.
Dodany: 2018-01-25 14:29:34
Dobrze, ze powstają tego typu publikacje. Pozwalają na nowo odkrywać Jana Pawła II i przesłanie, które nam zostawił.
Dodany: 2018-01-24 20:27:03
Z chęcią sięgnę po wspomniane pozycję książkowe.
Jednak wywiad wymaga wspomnienia, że pomysł Szlaków papieskich, nie jest pierwszą publikacją w tej tematyce stworzoną i usystematyzowaną na rynku wydawniczym, jakoby wyłacznie przez ww Państwa Pokrywka - autorów.
Takie odczucie " mam po przeczytaniu pierwszych kilku akapitów.
Temat Szlaków Papieskich został opracowany i wydany książkowo dużo wcześniej, przed 2005 rokiem, przez Andrzeja Matuszczyka i Urszulę J.Własiuk . To była jedyna taka pozycja na rynku, stworzyli ją piewcy gór, prekursorzy "tematu szlaków".
Pomysłodawcą utworzenia sieci Szlaków Papieskich na terenie całej Polski był zawiązany w tym celu Społeczny Komitet Organizacyjny, przekształcony w Fundację Szlaki Papieskie.
Dla ludzi gór nie są zapewne obce wydawnictwa książkowe ""Ja tam u Was byłem...- pilnujcie mi tych szlaków", czy "Pilnujcie mi tych szlaków' - autorstwa Andrzeja Matuszczyka i Urszuli J.Własiuk . Tak się złożyło, że miałam sposobność w 2003 roku nabyć wspomniane przeze mnie tytuły, podczas wędrówek górskich związanych z odsłonięciem szlaków czy spotkań z samymi autorami. To są pierwsze wydawnictwa - przewodniki "Szlaków Papieskich", stanowią wyczekane tematem uzupełnienie mojej półki literatury krajoznawczej . Tworzą kanon, co nie znaczy, że nie mam jeszcze miejsca by przeczytać Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II czy Na szlaku z Janem Pawłem II
Dodany: 2018-01-24 08:51:59
Kiedy poszukiwałam materiałow do pracy mojego Syna nt. związany z JPII znalazłam sporo ciekawych zdjęć:) nawet Karola Wojtyłę na rowerze :)
Dodany: 2018-01-24 00:10:25
Uważam,że to jest bardzo dobra kolejna ksiązka o Janie mPawle II.
Dodany: 2018-01-23 12:59:24
Chciałabym zobaczyć zdjęcie Papieża na rowerze...
Dodany: 2018-01-23 12:12:32
Interesujący projekt.