Niezgrabny pierwszy raz. Recenzja filmu "After"

Data: 2019-10-04 22:53:50 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Kiedy Anna Todd zaczęła pisać w sieci pierwsze opowiadania z serii After, nie spodziewała się, że zdobędą one taką popularność. Tworzone jako zwykłe fan fiction historyjki szybko odniosły międzynarodowy sukces. Niedawno premierę miała ekranizacja pierwszej książki z serii – After. Płomień pod moją skórą. Czy warto obejrzeć film After?

After opowiada historię Tessy Young, która rozpoczyna właśnie naukę na uniwersytecie. Staje się samodzielną młodą, dorosłą kobietą, pozbawioną kurateli nadopiekuńczej matki i zaborczego chłopaka. Tessa chce żyć jak wszyscy.

Chociaż piątkowa uczennica początkowo wydaje się odstawać do reszty studenckiego środowiska, dzięki współlokatorce szybko poznaje reguły, jakie rządzą światem kampusu. Niebawem zaś spotyka starszego studenta, który zmieni jej życie.

Czytaj także: Będzie 2 część filmu „After”! W obsadzie Dylan Sprouse

Hardin jest znanym podrywaczem, o którym marzą wszystkie studentki pierwszego roku. Wszystkie – oprócz nieśmiałej Tessy, mającej zresztą chłopaka, z którym jest szczęśliwa. Wkrótce okazuje się jednak, że Tessę i Hardina łączy więcej, niż mogliby przypuszczać. I choć często ich zdania mocno się różnią, to sprzeczki, paradoksalnie, jeszcze bardziej zbliżają ich do siebie.

Jednak studenckie uczucie, pełne słabości i szaleństwa właściwego jedynie nastolatkom, nie pasuje do wizerunku grzecznej, młodej panienki Young. Pytanie tylko, czy Tessa naprawdę chce za taką uchodzić?

Niebawem dziewczyna będzie musiała wybrać, kim tak naprawdę chce być, nie obejdzie się więc bez konieczności podjęcia trudnych decyzji. Problem w tym, że Hardin skrywa tajemnice, o których woli nie mówić. A kiedy te wyjdą na jaw, nic nie będzie takie samo.

Kadr z filmu After
fot. Quantrell D. Colbert; AFTER PS LLC

Młodzieżowe produkcje w wykonaniu Amerykanów bywają sztampowe i nudne, choć czasem zdarza się, że skierowane do młodych widzów filmy w ciekawy sposób poruszają dotyczące ich problemy. After opowiadać miał o nastoletniej miłości i walce o nią. Miał, ponieważ finalny efekt raczej niewielu widzów zadowoli.

Czytaj także: Kto zainspirował Annę Todd do stworzenia "After"?

Po enigmatycznych i doprawionych erotyzmem trailerach filmu After, rozpoczynając oglądanie obrazu w reżyserii Jenny Gage, można było spodziewać się troszkę naiwnej historii miłosnej z paroma odważnymi ujęciami. Co więcej, After skierowane miało być raczej do młodych dorosłych, tzw. new adult, a nie do wchodzących w nastoletnie życie dwunastolatek. Okazało się jednak, że film ten nie zaspokoił potrzeb żadnej z powyższych grup wiekowych.

Tessa – główna bohaterka – jest zlęknioną nastolatką, która boi się własnego cienia. Hardin pewien jest swojego uroku, a wyglądem przypomina typowego „niegrzecznego chłopaka". Brzmi znajomo? Pewnie, bo praktycznie nic w tym filmie nie jest w stanie widza zaskoczyć. Chyba że poziom gry aktorskiej najważniejszych członków obsady.

Zapowiedzi, plakaty i zwiastuny After przywodziły na myśl jeden tytuł – Pięćdziesiąt twarzy Greya, czyli erotyczny hit sprzed kilku lat. Czy tego chcemy, czy też nie, trzeba zauważyć, że film na podstawie książki Todd wcale nie jest tak odważny i pełen uniesień, jak można byłoby przypuszczać.

Jednak główny problem w tym, że dwójka głównych bohaterów przedstawionych na ekranie w najmniejszym stopniu nie pasuje do siebie nawzajem. A jednak zakochują się w sobie, choć tego pewnymi być nie możemy – proces ten w filmie After przebiega bowiem szybkością błyskawicy.

After Płomień pod moją skórą film
fot. ERIKA DOSS; AFTER PS LLC

After nie jest romantyczną opowieścią, w której Hardin – jak przystało na samca alfę – musi walczyć o serce ukochanej. A przynajmniej nie w tej części, bowiem chłopak nie musi przesadnie wysilać się w staraniach o dziewczynę. Nie ma żadnych konkurentów, a złakniona uczucia nastolatka sama wpada mu w ręce. Dodajmy do tego jeszcze nieciekawą przeszłość Hardina, kilka łez na męskim policzku i ckliwą historię opowiedzianą na dachu jego domu w świetle gwiazd, a mamy przepis na udane pożycie pomiędzy świeżo upieczoną parą.

I wszystko to byłoby może akceptowalne, gdyby był to tylko jeden z wielu wątków filmu. Problem w tym, że After nie zawiera niczego więcej – płytkie, nastoletnie uczucie, potraktowane mocno po macoszemu, jest zawsze na pierwszym planie, a bohaterowie zdają się nie mieć na głowie niczego innego poza rozmyślaniem o pierwszej miłości, pierwszym współżyciu i kolejnej imprezie.

Czytaj także: "After" pobija rekordy

Josephine Langford (siostra Katherine Langford z 13 powodów), czyli filmowej Tessie, zdecydowanie brakuje żywiołowości, gdy zaś stara się ją pokazać, wypada irracjonalnie. Nie lepiej jest w przypadku Hardina, którego z kolei gra Hero Fiennes Tiffin. Pomiędzy dwójką głównych bohaterów zupełnie nie czuje się pożądania czy choćby ekranowej „chemii", a wyuczone na pamięć kwestie przypominają kiepskie niskobudżetowe kino klasy b.

Zadziwiająca jest absurdalność poszczególnych scen czy zachowań bohaterów, zaprezentowanych jedynie po to, by mieć jakiekolwiek uzasadnienie kontynuowania wątku. Świetnym przykładem jest chociażby moment, w którym zasmucony Hardin rzuca przed Tessę szklaną butelkę po alkoholu, a dziewczyna, zaskoczona temperamentem chłopaka, zaczyna sumiennie zbierać szkło gołymi dłońmi. Hardin, oczywiście, pomaga jej, całując jej zranione palce.

After recenzja filmu
fot. Quantrell D. Colbert; AFTER PS LLC

Pierwszy raz zmienia wszystko – napisał na plakacie polski dystrybutor filmu. I w istocie, wiele zmienia w relacji między bohaterami. Sęk w tym, że i te najtrudniejsze dla młodych aktorów sceny intymne są niezgrabne i sztuczne, a dla widza – zwyczajnie śmieszne.

After to typowe love story, stworzone bez polotu, z typowymi dla drugorzędnego kina bogactwem i przepychem, które nijak mają się do rzeczywistości. After jest bajką, dzięki której zmarnujemy kilka godzin wolnego czasu. Zmarnujemy, bo ta rozrywka dla części widzów może okazać się zwyczajnie nieinteresująca.

Film od niedawna można kupić w serwisach VOD oraz na płytach DVD. W dobrej cenie filmowe After możecie kupić tutaj.

Jeśli jesteście zainteresowani przeczytaniem książki, powieść dostępna jest w sprzedaży popularnych księgarń internetowych:

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - wiktoriaboluch
wiktoriaboluch
Dodany: 2020-06-26 11:07:51
0 +-

Spoko film, trzeba obejrzeć samemu. Jakby ktoś szukał to tutaj z napsiami jest: filmhit.pl/filmy-online/after

Avatar uĹźytkownika - slena1098
slena1098
Dodany: 2019-10-08 13:20:13
0 +-

Nie czytałam. Ale może obejrzę. 

Avatar uĹźytkownika - Gosiaczek
Gosiaczek
Dodany: 2019-10-07 12:30:02
0 +-

Nie czytałam i nie oglądałam.

Avatar uĹźytkownika - emilly26
emilly26
Dodany: 2019-10-06 00:45:36
0 +-

Nie miałam okazji przeczytać tej  książki.

Myślę,że można spróbować przekonać się i poznać na czym polega prawdziwy fenomen tego filmu i książki.

Avatar uĹźytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2019-10-05 19:47:09
0 +-

Nie czytałam, nie oglądałam i nie zamierzam tego zmieniać ;)

Avatar uĹźytkownika - Justyna641
Justyna641
Dodany: 2019-10-05 17:20:47
0 +-

Kompletnie nie moje klimaty. Na pewno nie obejrzę.

Avatar uĹźytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Dodany: 2019-10-05 15:22:12
0 +-

Nie czytałam i raczej nie będę oglądać.

Avatar uĹźytkownika - Joannate
Joannate
Dodany: 2019-10-05 10:16:55
0 +-

Nie czytałam książki i filmu też nie obejrzę. Nie moje klimaty. 

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2019-10-05 07:14:41
0 +-

Nie planuję oglądać filmy.

Avatar uĹźytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2019-10-04 23:27:01
0 +-

Przeczytałam wszystkie części ale jakoś do filmu mnie nie ciągnie...

Książka
Autor

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje