Chłopi tom 1 i 2

Ocena: 4.46 (50 głosów)
Inne wydania:

Fabuła powieści obejmuje losy Macieja Boryny, jego rodziny i innych mieszkańców wsi Lipce. Akcja rozpoczyna się pod koniec września, a kończy pod koniec lipca i przewija się przez cztery pory roku, a w każdej z części znajdują się opisy charakterystycznych dla tego okresu świąt, zwyczajów i prac gospodarskich.

Wiejski bogacz, wdowiec, ojciec dorosłych już dzieci, Maciej Boryna, żeni się wbrew woli rodziny z młodą i posażną Jagną, która jest obiektem westchnień wszystkich okolicznych mężczyzn, a obdarzona bujnym temperamentem erotycznym nie skąpi (jak głosi plotka) swoich łask chętnym młodzieńcom. Małżeństwo Boryny staje się przyczyną konfliktu z synem, Antkiem, który musi opuścić gospodarstwo ojca. Napięcie pomiędzy Maciejem a Antkiem narasta, Jagna bowiem zostaje kochanką młodego Boryny.

Informacje dodatkowe o Chłopi tom 1 i 2:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2019-09-12
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788311157668
Liczba stron: 1182

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Chłopi tom 1 i 2

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Chłopi tom 1 i 2 - opinie o książce

Lektura szkolna jak każda inna - język trudny, nie da się przez to przebrnąć "na trzeźwo"
Link do opinii
"Chłopi" Reymonta to utwór oparty na historii chłopów... Reymont to pisarz chyba nietypowo się "zachowujący", gdyż temat chłopów był kiedyś ukryty i mało znany. A jednak polubiłam tą powieść. Polub ją i Ty.
Link do opinii
Ta książka jest miłym zaskoczeniem, bo bardzo mnie wciągnęła. Trudno się przebić przez specyficzny język, ale fabuła jest bardzo ciekawa. Bohaterami są mieszkańcy wsi Lipce. Poznajemy ich obyczaje przez 4 pory roku. Obyczaje świąteczne, praca w polu, relacje rodzinne, problemy społeczne - kompendium wiedzy o tym, co ważne dla XIX - wiecznego mieszkańca wsi.
Link do opinii
Książka nie przypadła mi do gustu, lecz muszę przyznać, że postać wiejskiej femme fatale - Jagny, bardzo przypadła mi się spodobała. Momentami wręcz utożsamiałam się z główną bohaterką, pomimo tego, że nie mam nic wspólnego z życiem na wsi. Natomiast, najbardziej męczące były długie opisy, przez które trzeba było przebrnąć, aby dotrzeć do ciekawszych zdarzeń.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aeljot
aeljot
Przeczytane:2014-08-09,
Książka w prosty i bardzo obszerny sposób pokazuje życie dnia codziennego w dawnej Polsce a także obyczaje związane zarówno ze świętami kościelnymi jak i te wywodzące się z zabobonów i legend.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-10-11,
Książka sama w sobie mogłaby być ciekawa jednak za każdym razem kiedy nawet podobała mi się akcja dochodziłam do niezwykle długich, szczegółowych opisów które zniechęcały mnie do dalszej lektury.
Link do opinii
Przeczytałam obowiązkowy pierwszy tom, czyli Jesień. Może nawet pokusiłabym się o kontynuowanie lektury, lecz na półkach czeka zbyt wiele innych książek. Co mogę powiedzieć o takiej klasyce? Nie było tak źle, jak myślałam :) Podobała mi się stylizacja gwarowa, szczególnie w audiobooku, którego fragmentów słuchałam w czasie jazdy autobusem do szkoły - nagranie wyszło bardzo fajnie. Ciekawa jestem, czy ludzie ze wsi nieco ponad 100 lat temu naprawdę byli tacy, jak to opisał Reymont: chciwi, chytrzy, fałszywie pruderyjni, bo przez uwypuklenie wad nie polubiłam tak naprawdę chyba nikogo oprócz Józi i Kuby. Może kiedyś, gdy będę miała więcej czasu to wrócę do tej książki i przekonam się, jak potoczyły się dalej losy mieszkańców wsi Lipce.
Link do opinii
Z wielu stron słyszałam pozytywne komentarze na jej temat. Mnie osobiście się ona nie podobała.
Link do opinii
Jeżeli kogoś interesują zwyczaje na XIX-wiecznej polskiej wsi, to może być to dla niego ciekawe. Mnie, nie interesuje to zupełnie.
Link do opinii
Fantastyczna książka z epoki młodej polski. Mimo, że to lektura, co już niektórych zniechęci to bardzo mi się podobała. Czytałam kilka razy:)
Link do opinii
Avatar użytkownika - sylwiam258
sylwiam258
Przeczytane:2024-10-16, Ocena: 6, Przeczytałam,

Cztery pory we wsi Lipce

 

Tę lekturę (szkolną) mogłabym czytać i czytać i nigdy by mi się nie znudziła. Za każdym razem, gdy zaczynam ją czytać po raz kolejny, znajduję jakiś fragment, który wcześniej mi gdzieś umknął. Jak najbardziej warto przeczytać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2024-01-24, Ocena: 6, Przeczytałem,

Jak dobrze wrócić do szkolnej lektury, którą kiedyś czytało się z zupełnie innej perspektywy. Teraz doceniam kunszt literacki, język i opisy przyrody. Wtedy, nie zwracałem uwagi na te elementy.

Link do opinii

Dwie pierwsze części mnie nudziły, ale później szło mi już bardzo szybko. Problemy chłopów przywodzą mi na myśl paradokumentalne seriale puszczane w telewizji. Powieść jednak pokazuje też, że ludzie właściwie się nie zmienili w swoim myśleniu i postępowaniu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - sylagas
sylagas
Przeczytane:2020-04-01, Ocena: 3, Przeczytałam,

Książka nie przypadła mi do gustu. NIesamowicie dużo opisów i długo się ją czyta...

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2019-07-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

Klasyka. Na mnie działa uspokajająco, szczególnie opisy prac w kolejnych sezonach. Polecam.

Link do opinii
Inne książki autora
Ziemia obiecana. Audiobook
Władysław Stanisław Reymont0
Okładka ksiązki - Ziemia obiecana. Audiobook

Przejmujący obraz brutalnych początków kapitalizmu. Powszechny brud, brzydota, nędza i cwaniactwo. A pośród industrialnego pędu wielkie plany...

Chłopi
Władysław Stanisław Reymont0
Okładka ksiązki - Chłopi

Książka, za którą autor otrzymał literacką Nagrodę Nobla, jest lekturą szkolną. W epickim fresku życia polskiej wsi z przełomu wieków znajdujemy wiele...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy