Powieść Władysława Reymonta pisana w latach 1901-1908, a wyróżniona Nagrodą Nobla w roku 1924, ukazująca życie chłopa na wsi końca XIX wieku. Akcja utworu toczy się we wsi Lipce, a wyznaczają ją cztery pór roku wraz z przypisanymi do nich obyczajami, świętami kościelnymi i pracami rolnymi. Na tym tle rozgrywają się losy rodziny Borynów i młodej dziewczyny Jagny.
Wydawnictwo: DRAGON
Data wydania: 2019-04-10
Kategoria: Przygodowe
ISBN:
Liczba stron: 640
Cztery pory we wsi Lipce
Tę lekturę (szkolną) mogłabym czytać i czytać i nigdy by mi się nie znudziła. Za każdym razem, gdy zaczynam ją czytać po raz kolejny, znajduję jakiś fragment, który wcześniej mi gdzieś umknął. Jak najbardziej warto przeczytać.
Jak dobrze wrócić do szkolnej lektury, którą kiedyś czytało się z zupełnie innej perspektywy. Teraz doceniam kunszt literacki, język i opisy przyrody. Wtedy, nie zwracałem uwagi na te elementy.
Dwie pierwsze części mnie nudziły, ale później szło mi już bardzo szybko. Problemy chłopów przywodzą mi na myśl paradokumentalne seriale puszczane w telewizji. Powieść jednak pokazuje też, że ludzie właściwie się nie zmienili w swoim myśleniu i postępowaniu.
Książka nie przypadła mi do gustu. NIesamowicie dużo opisów i długo się ją czyta...
Klasyka. Na mnie działa uspokajająco, szczególnie opisy prac w kolejnych sezonach. Polecam.
Początek XX wieku. Zenon to emigrant z Polski, który odnosi literackie sukcesy i jest zaręczony z piękną Betsy. Za namową przyjaciela postanawia pójść...
Połączenie baśni i antyutopii, w której Reymont opowiada historię krwawego buntu zwierząt przeciwko władzy człowieka. Rewolta, która zaczyna się od szczytnych...
Przeczytane:2016-06-18,