Recenzja książki: Tajemnica Pani Ming

Recenzuje: Karolina Mucha

Najbardziej podoba mi się fragment o wyobraźni. Stwierdzenie, że to ona jest tym, co nas odróżnia od innych. Czyni niepowtarzalnymi.

 

Ale oczywiście odkrywając Tajemnicę Pani Ming, tematów godnych rozważenia i głębszej refleksji znajdziemy znacznie więcej. Jak to u Schmitta – wielkość książki nie ma nic wspólnego z ich grubością czy liczbą stron. Wręcz przeciwnie, nieznaczna ilość stron właśnie powoduje, że historia na dłużej zapisuje się w pamięci, skłaniając do samodzielnego rozbudowywania treści. Schmitt, znając wartość słów (a więc ich nie marnując), sieje w czytelnikach ziarno, jego kiełkowanie pozostawiając ich indywidualnej trosce.

 

Co zasiał tym razem?

 

Naprawdę sporo. Opowiadając o spotkaniach pani Ming, babci klozetowej w jednym z nowoczesnych hoteli oraz francuskiego biznesmana, ofiaruje dość egzotyczne dla ludzi Zachodu ziarno – ziarno zainteresowania chińską kulturą, która w ogólnych założeniach pozostaje wierna swym fundamentom sprzed ponad dwóch i pół tysiąca lat. Przy tej okazji zachęca do refleksji na temat dwóch różnych sposobów pielęgnowania dziedzictwa kulturowego: charakterystycznej dla Zachodu dbałości o zabytki, pozostałości budynków i dzieł sztuki oraz tworzenia wciąż od nowa chińskich miast, których mieszkańcy – nawet prości i niewykształceni – żyją treścią Dialogów Konfucjusza.

 

Historie, które pani Ming z zapałem prezentuje swemu słuchaczowi, o jej dziesięciorgu (!) dzieciach, kierują uwagę czytelników na zagadnienia związane z macierzyństwem i rodziną oraz coraz częstszej rezygnacji z rodzicielstwa – czy to przymusowej (w Chinach) czy dobrowolnej („u nas”). Charakterystyczne, wręcz przerysowane sylwetki córek i synów pani Ming uświadamiają wyjątkowość każdego człowieka, obdarowanego na swój jedyny, niepowtarzalny sposób. Tym większa strata, jeśli komukolwiek nie pozwalamy się urodzić…

 

Próbując wraz z narratorem odkryć tajemnicę pani Ming, wsłuchujemy się w kolejną opowieść o niewidzialnym Schmitta. I tym razem autor sięga po temat nie związany z praktyczną codziennością, a mimo to niezwykle ważny. Sieje też ziarno niepewności. Bo czy po poznaniu tej historii uznamy zasadność ubarwiania rzeczywistości marzeniami? Czy zrozumiemy potrzebę rezygnacji z życia w prawdzie?

Kup książkę Tajemnica Pani Ming

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tajemnica Pani Ming
Książka
Tajemnica Pani Ming
Éric-Emmanuel Schmitt
Inne książki autora
Moje Ewangelie
Éric-Emmanuel Schmitt0
Okładka ksiązki - Moje Ewangelie

"Dwaj protagoniści, Jezus i Piłat, nie są przygotowani na to, co ich spotyka: obaj myślą racjonalnie, chcą widzieć świat takim, jakim go poznali, bez obszarów...

Raje utracone
Éric-Emmanuel Schmitt0
Okładka ksiązki - Raje utracone

WIELKA PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ LUDZKOŚCI NOWA SERIA AUTORA, KTÓREGO KSIĄŻKI POKOCHAŁY MILIONY CZYTELNIKÓW Noam ma niezwykłą moc - jest nieśmiertelny. To...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy