Aby opowieść była wciągająca, powodowała, że po ciele czytelnika przechodzą ciarki, a groza zdaje się czyhać w każdym ciemnym kącie pokoju, wcale głównym jej motywem nie muszą być magia i czary. Wystarczy, że historia jest osobliwa – tak osobliwa, jak dom pani Peregrine, jak mieszkające w nim dzieci i jak wydarzenia, które rozgrywały się na maleńkiej wysepce Cairnholm.
Jacob to pod wieloma względami zwyczajny szesnastolatek - uczęszcza do szkoły i pomaga w sklepie należącym do jego rodziny. I chociaż nie ma grona zaufanych przyjaciół, a marzenia o odkryciu nieznanych krain dawno już odstawił w kąt, chłopiec może pochwalić się znajomością z bardzo nietypowym człowiekiem. Jest nim jego dziadek – Abraham. Mężczyzna opowiadał Jacobowi, kiedy ten był jeszcze małym chłopczykiem historie, w które trudno uwierzyć, a które miały być autentycznymi wydarzeniami z życia Abrahama. W miarę upływu czasu Jacob zaczął traktować opowieści dziadka jak wyssane z palca zwidy schorowanego i cierpiącego na demencję starca. Życie Jacoba przybiera jednak zupełnie nowy kierunek, kiedy okazuje się, że dziadek ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Chłopiec odnajduje krwawiącego staruszka w lesie i słyszy ostatnie, niezwykle tajemnicze słowa dziadka. Jacob wie, że bez względu na wszystko musi odwiedzić wyspę, na której w czasie wojny znajdował się sierociniec. Sierociniec, w którym wychowywał się dziadek chłopca.
Osobliwy dom pani Peregrine to jedna z najbardziej oryginalnych opowieści, na jakie trafić można podczas czytelniczych wędrówek. Historia wysnuta w książce w głównej mierze oparta jest i inspirowana starymi, czarno-białymi fotografiami. Zdjęcia te pochodzą ze zbiorów wielu kolekcjonerów i - co najważniejsze – są autentyczne. Dopiero, gdy czytelnik otworzy książkę i przejrzy kilka z zamieszczonych w niej fotografii, przekona się, dlaczego tak ważny stanowią one element. Pierwszym wrażeniem, jakie odniesie się po obejrzeniu fotografii będzie z pewnością wątpliwość. Wątpliwość, że kiedyś, gdzieś w jakimś zakątku świata powstały tak niesamowite zdjęcia. Po ponownym obejrzeniu fotografii czuje się mieszankę wielu uczuć – niepokoju, lęku, a nawet strachu – a mimo tego, nie jest się w stanie oderwać wzroku od osobliwych i mrocznych, przedstawiających przede wszystkim tajemnicze dzieci zdjęć.
Książka Ransoma Riggsa zabiera czytelnika w świat, który z jednej strony wydaje się być wymysłem nad wyraz wybujałej wyobraźni narratora, z drugiej jednak w miejsce, gdzie przedstawieni na fotografiach ludzie wydają się niezwykle autentyczni. Opowieść Riggsa wciąga czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Odpowiedzialne są za to zaskakujące zwroty akcji, dynamiczna fabuła, żywi, wiarygodni bohaterowie i osobliwe, nie pozwalające o sobie zapomnieć zdjęcia.
Osobliwy dom pani Peregrine to książka, która przypadnie do gustu dużej, ale co najważniejsze – także bardzo zróżnicowanej – grupie odbiorców. Z chęcią sięgną po nią nastolatki, uwielbiające powieści, w których świat nadprzyrodzony zazębia się z rzeczywistym. Powieść zainteresuje także dorosłych czytelników – zarówno kobiety, jak i mężczyzn, którzy z przyjemnością sięgają po książki z szeroko pojętego gatunku grozy. Każdy z czytelników znajdzie bowiem w powieści coś dla siebie. Są to z jednej strony bohaterowie – chociaż bardzo osobliwi – z którymi czytelnik będzie chciał i mógł się identyfikować. Będą to wydarzenia, które - opisane w porywający sposób - nie pozwolą rozstać się z lekturą. Wreszcie - będzie to fascynująca zagadka i pragnienie poznania odpowiedzi na nurtujące czytelnika pytania, a także wątpliwości i nadzieje głównych postaci i ciekawość odbiorcy, jakie decyzje ostatecznie podejmą bohaterowie. Powieść Ransoma Riggsa to lektura obowiązkowa, która na długo zapadnie w pamięć i przez długi czas nie pozwoli czytelnikowi spokojnie zasnąć.
Zbiór baśni towarzyszących bestsellerowej książce Osobliwy dom pani Peregrine zekranizowanej przez Tima Burtona. Osobliwcy istnieli na świecie, zanim...
Kontynuacja Osobliwego domu pani Peregrine, który zachwycił nie tylko nastoletnich czytelników. Akcja powieści rozpoczyna się dokładnie...