Jan Brzechwa – autor wielu tekstów satyrycznych, piosenek i skeczy – dzieciom zadedykował wydaną w roku 1946 Akademię pana Kleksa. Uwspółcześnioną wersją tamtego dzieła jest Kleks. Nowy początek, dalszy ciąg czarodziejskich przygód rozgrywających się na terenie sławnej Akademii zarządzanej przez legendarnego profesora wszechwiedzy, magistra spraw zmyślonych, asystenta słynnego doktora Paj-Chi-Wo, Ambrożego Kleksa. Na czytelnika czeka solidna porcja wrażeń płynących z rozgrywających się na każdym kroku niecodziennych zdarzeń.
Do osławionej Akademii pana Kleksa przybyli nowi uczniowie. Zwerbowani przez uczonego szpaka Mateusza (podobno wiele lat temu książę morderca przybrał postać ptaka i ukrył się w bajce o Akademii Pana Kleksa) dwunastoletni adepci z różnych krajów świata stworzyli ekipę godną powierzonych im zadań. W jednym szeregu stanęli: Diego Salamanca z Meksyku, Ukrainka Natasza i Japonka Kiko, Zita z Portugalii, Ola z Katowic oraz Ada Niezgódka z Nowego Jorku. Zaklęcie A co by było, gdyby… przeniosło każdego z nich na ulicę Czekoladową w Krainie Bajek, natomiast łyk soku pomarańczowego z fontanny Babel zlikwidował przeszkody w porozumiewaniu się. Podczas nauki w niezwykłej szkole wyobraźni, gdzie wszystko było możliwe, działo się dużo i szybko: bohaterowie wzajemnie się wspierali, odnajdywali źródła tkwiących w nich mocy, ulegali złudzeniom, ale i wychodzili cało z opresji. Czy Ada zmierzy się z przeznaczeniem i ocali Akademię, tym bardziej, że Wiktoria – mściwa siostra zabitego przez księcia Mateusza króla wilków, nie daje za wygraną? Gdzie jest Alex Niezgódka? Może Adzie uda się rozwikłać tajemnicę jego zniknięcia? Czas wyjaśnić wątpliwości, czas stanąć do walki z wilkusami, czas wyruszyć w drogę – odwiedzając przy okazji inne bajki (ich tytuły zapisano kursywą) – by wszelkie niewyjaśnione sprawy doprowadzić do końca.
Historia Jana Brzechwy została uwspółcześniona przez Katarzynę Rygiel we współpracy z Krzysztofem Gurecznym, Agnieszką Kruk oraz Maciejem Kawulskim. Wprowadzając czytelnika w sam środek nietuzinkowej rzeczywistości, autorzy dostarczają mu mnóstwa ciekawych przeżyć, pasjonujących przygód oraz głębokich wzruszeń. W codzienności pełnej marzeń, magii i fantazji, gdzie nawet w Sali Najskrytszych Pragnień – jak w lustrze – każdy mógł się przejrzeć, spoglądając tym samym wgłąb samego siebie, łatwo czytelnik odnajdzie sens przyjaźni, moc nadziei i wiary w to, że się uda, łatwo nauczy się empatii, a także zrozumie, jak wiele można osiągnąć, współdziałając z innymi. Pełna magii rzeczywistość przedstawiona została obrazowo (inna kolejność pór dnia i roku, krzewy przemiany, piegi będące bajkową jednostką fantazji, groźnie warczące psy, inwazja wilkusów pragnących pomścić śmierć swego króla). Brak ilustracji, z wyjątkiem rozsianego tu i ówdzie – jak za sprawą czarodziejskiej różdżki – roju gwiazd oraz tajemniczej scenerii wewnątrz oraz na zewnątrz okładki (projekt powstał na podstawie plakatu do filmu Akademia pana Kleksa) działa na wyobraźnię, już i tak pobudzaną obrazowymi opisami miejsc oraz wydarzeń.
W książce Wydawnictwa Agora na czytelnika czeka solidna porcja wrażeń płynących z rozgrywających się na każdym kroku niecodziennych zdarzeń.
Ula i Felek mają za sobą już dwie podróże w czasie. Ona z niechęcią patrzy na zegary, bo wolałaby nie trafić więcej do przeszłości. On skrycie marzy, że...
Leon, którego mama pracuje w galerii sztuki, a tata jest malarzem, poznaje zjawiskowego Tygrysa z obrazu Henriego Rousseau. Zwierzak wprowadza chłopca...