Emigracja nie zawsze jest dobrowolna. Wie o tym doskonale Sabina Waszut, która w swojej najnowszej powieści ukazuje losy Polaków na początku lat 40. ubiegłego wieku. W książce Pod stepowym niebem obyczajowa fabuła przeplata się ze zdarzeniami, które faktycznie mogły mieć miejsce w czasie II wojny światowej.
Po zakończeniu I wojny światowej Ildefons Jelski, lekarz i oficer Wojska Polskiego, oraz jego żona Olga przeprowadzają się do spokojnego Stanisławowa. Rozpoczynają życie od nowa, pojawiają się też dzieci, które wzrastają w poczuciu bezpieczeństwa i miłości.
Niepokój wkrada się jednak do życia Jelskich wraz z wybuchem II wojny światowej. Chociaż początkowo członkowie rodziny starają się wzajemnie przekonać, że wojna z całą pewnością nie dotrze do Stanisławowa, do miasta niebawem dociera Armia Czerwona.
Kiedy Tomasz zostaje zatrzymany przez NKWD, Olga na nowo musi odnaleźć w sobie siłę, by utrzymać rodzinę. Nie będzie to jednak łatwe, bowiem wkrótce pani Jelska wraz z dziećmi zostaje przeniesiona do kołchozu na kazachskim stepie.
Tam nieoczekiwanie Jelscy zawierają nowe przyjaźnie, które pomagają w pierwszych miesiącach zsyłki. Jednak czy to wystarczy, by przetrwać? I czy rodzina Jelskich po latach ponownie się połączy?
Sabina Waszut w swojej najnowszej powieści opowiada o losach ludzi, którzy w wojennych czasach robią wszystko, by przetrwać. Pod stepowym niebem to książka o miłości i rodzicielskiej odpowiedzialności, ale też przyjaźni i patriotyzmie.
Sabina Waszut w nowym tomie cyklu Emigranci umiejętnie operuje emocjami. Stopniowo wyprowadza czytelników z coraz mniej spokojnego Stanisławowa, następnie opowiada o trudach Polaków wiezionych na zsyłkę, by ukazać również ich kołchozową codzienność. Autorka czyni to jednak w sposób stonowany; Pod stepowym niebem nie bazuje na najniższych emocjach, nie jest to także powieść ckliwa. Choć lektura najnowszej książki poczytnej autorki może wzruszyć, to także skłania do refleksji.
Czytając powieść Pod stepowym niebem nietrudno uwierzyć w tę historię, bowiem wykreowana przestrzeń wydaje się świetnie oddawać ówczesne realia. Sabina Waszut umiejętnie korzysta z faktów historycznych, szanując historie ludzi, którzy naprawdę trafili do kołchozów. Autorka zdaje sobie sprawę z tego, że tworzy fikcję, jednak nie stara się romantyzować swojej opowieści.
Zamiast tego skupia się na relacjach międzyludzkich, a zwłaszcza między kobietami. Sabina Waszut pokazuje kobiety, które starają się przetrwać najtrudniejsze chwile w ich życiu. Autorka ujawnia ich niezłomną determinację oraz łamie stereotyp kobiety jako słabej płci.
Pod stepowym niebem to fikcja historyczna, która jest nie tylko dobrze napisana, ale przede wszystkim wiarygodna w oczach współczesnych czytelników. To również książka opowiadająca o miłości i odpowiedzialności za bliskich, która może dawać nadzieję w dzisiejszych czasach.
Lata 20 XX wieku – czas przemian, niepokojów i rosnących nadziei. Rodzina Bednarzy opuszcza Westfalię i wraca na Śląsk, wierząc, że właśnie...
Pierwszy tom przejmującej sagi o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Galicja, rok 1902. Niepiśmienny chłop Włodek Gajda słyszy w karczmie opowieść...