Recenzja książki: Dziewczyna z daleka

Recenzuje: Katarzyna Krzan

W zapomnianej przez świat wiosce Sulistrowice u stóp Ślęży mieszka Natasza Silsterwitz, u której przebywa z wizytą jej wnuczka, Milena. To ona znajduje pod krzakiem nieprzytomnego Anglika, Artura Adamsa, który przyjechał specjalnie do starszej pani. Ma z sobą przedwojenne zdjęcia i srebrną piersiówkę, która robi na Nataszy tak wielkie wrażenie, że zaprasza nieznajomego do swojego domu. Towarzyszy im także policjant, Wojtek. On jako jedyny nie będzie zamieszany w rodzinne tajemnice, jednak opowieść, której wysłucha, sprawi, że postanowi zmienić swoje życie.

 

Stara kobieta zaczyna opowiadać wnuczce i mężczyznom o swoim życiu. Okazuje się, że wcale nie jest tym, za kogo się ją uważa w lokalnej społeczności. Co więcej, nie jest nawet osobą, za którą ma ją własna wnuczka. Wrzesień 1939 roku wszystko zmienił, a późniejsze lata całą sytuację jeszcze bardziej skomplikowały.

 

Cała fabuła ogranicza się do kilku zaledwie dni spędzonych na wspomnieniach, ale dzięki opowieściom wędrujemy w światy odległe w czasie i przestrzeni. W przestrzenie wojny, jak określiłaby to Lena, zajmująca się pisaniem reportaży z miejsc objętych konfliktami zbrojnymi. Jak się okazuje …wojna wcale nie skończyła się w czterdziestym piątym, ale trwała nadal, w różnych zakątkach  świata, i przyjmowała rozmaite oblicza. Dla jednych toczyła się na Syberii, w łagrach na Workucie, dla innych w lasach i więzieniach, dla jeszcze innych w Czeczenii, Afganistanie, Iraku i Syrii. A niektórzy toczyli wojny we własnych domach. Z najbliższymi. Z własnymi demonami. Ze sobą. To się nigdy nie kończyło. Zawsze musiała być jakaś wojna. Co więcej – nadal wywiera wpływ na żyjących ludzi, nie pozwala im zapomnieć o podejmowanych decyzjach, a czas nie wymazuje ran i dojmującego poczucia winy.

 

Proza Magdaleny Knedler wchłania czytelnika już od pierwszych rozdziałów. Autorka umiejętnie łączy fikcyjnych bohaterów z faktami i prawdziwymi postaciami. Autorka znakomicie podkręca napięcie, urywając opowieści poszczególnych postaci w najbardziej emocjonującym momencie. I, podobnie jak bohaterowie książki, czytający musi czekać, chwilę odpocząć, przetrawić zasłyszane fakty, jakoś je sobie w głowie poukładać, by móc przejść dalej. A losy ludzi, którzy zetknęli się w pewnym dworze na Wileńszczyźnie, a potem zostali rzuceni przez wojnę w objęcia dramatycznej historii, są fascynujące. Trafiamy wraz z nimi do łagrów, kołchozów, przeżywamy nieludzki ból, mróz i rozpacz. Choć to „tylko” wspomnienia, jednak pod piórem Magdaleny Knedler stają się jak najbardziej żywe i przejmujące.

 

To bardzo ważna książka - po raz kolejny, ale we współczesny sposób, przypominająca o niedawnych przecież wydarzeniach. Autorka nie próbuje dociekać, dlaczego ludzie w czasie wojny wybierają zło? Co sprawia, że żyją tylko po to by przetrwać, w jakimś dziwnym odrętwieniu? Może tak po prostu ma być? Może człowiek jest w stanie przyzwyczaić się do każdych warunków, by po wszystkim obudzić się jak z koszmarnego snu i żyć dalej, dążąc mimo wszystko do szczęścia. To bardzo trudne zagadnienia, rzucające także światło na współczesność. Milena jest blisko wojny, próbuje ją opisać, zachować od zapomnienia. Wojna przecież ciągle trwa…

Kup książkę Dziewczyna z daleka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dziewczyna z daleka
Książka
Dziewczyna z daleka
Magda Knedler
Inne książki autora
Ocean odrzuconych. Klątwa wiecznego tułacza
Magda Knedler0
Okładka ksiązki - Ocean odrzuconych. Klątwa wiecznego tułacza

Kończy się pierwsza wojna światowa, wraz z nią dobiega końca epoka monarchii Habsburgów, ale mieszkańcy Wiednia pozostają pełni nadziei na lepsze...

Winda
Magda Knedler0
Okładka ksiązki - Winda

Gospodyni domowa i facet z korporacji, dżentelmen ze Lwowa i dwoje wieśniaków mówiących gwarą, doktorantka i makijażystka, Żyd i Japonka z przeszłością...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy