Recenzja książki: Dopóki starczy sił. Siostry z ulicy Wiśniowej

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Zakochać się można bardzo łatwo, jednak o miłość trzeba zawalczyć – takie przesłanie niesie najnowsza książka Joanny Nowak Dopóki starczy sił. To drugi tom lubianego przez czytelniczki cyklu Siostry z ulicy Wiśniowej, który ukazuje się nakładem Wydawnictwa Replika.

Sara, główna bohaterka Dopóki starczy sił, jest wolontariuszką pracującą w domu samotnej matki, gdzie stara się nieść otuchę tym, którzy potrzebują pomocy. Jednak praca w ośrodku czasem sprawia, że kobieta jest przytłoczona nieszczęściem.

Kiedy pewnego wieczoru trafia do baru, gdzie pragnie się rozerwać, nie spodziewa się, że pozna Oskara. Przypadkowo poznany mężczyzna zawraca w głowie statecznej i poukładanej Sarze, która dotychczas nie miała czasu na zaangażowanie emocjonalne. Kobieta chce zapomnieć o Oskarze, z którym spędziła upojną noc – zwłaszcza że nie ma z nim kontaktu. Nieoczekiwanie jednak mężczyzna ponownie pojawi się w jej życiu. Tym razem jednak… w policyjnym mundurze.

Dopóki starczy sił to powieść obyczajowa, w której autorka łączy ważne tematy społeczne z elementami romansu. To opowieść o ludziach, którzy zaczynają uczyć się tego, że nie warto bać się prawdziwej miłości, zaś od toksycznych relacji należy definitywnie się odciąć.

W swojej powieści Joanna Nowak nie ucieka od tematów trudnych. Sporo miejsca poświęca ukazaniu historii Kasi – młodej, skrzywdzonej kobiety, która pojawia się w progu domu samotnej matki. Autorka w Dopóki starczy sił tworzy trudny obraz kobiety uzależnionej od swojego partnera, która, zagubiona w życiu, potrzebuje pomocy ze strony otoczenia. I – na całe szczęście – taką pomoc otrzymuje.

Joanna Nowak pisze o tym, jak system wsparcia dla ofiar przemocy domowej zawodzi. Pokazuje, że często jedynie od silnej woli ofiary oraz dużego zaangażowania osób z zewnątrz można wyrwać się z błędnego koła przemocy domowej. Jednak nie wszystkie kobiety w Polsce mają taką możliwość.

Autorka w drugim tomie cyklu Siostry z ulicy Wiśniowej mówi także o wychodzeniu z żałoby. O godzeniu się ze stratą ukochanej osoby, ale także z dawaniem sobie kolejnej szansy na miłość. Jak pokazuje Joanna Nowak, nie chodzi o to, by zapomnieć, lecz by – mimo wdowieństwa – ponownie móc być szczęśliwym. Pisarka pokazuje, że samotność nie sprzyja człowiekowi.

Joanna Nowak łączy ważkie tematy w sposób umiejętny. Smutne i pesymistyczne wątki równoważy, pokazując, że nawet po największej burzy w końcu przychodzi słońce. Z tego też powodu w powieści Dopóki starczy sił nie brakuje również tej prawdziwej i szczerej miłości. Książka Joanny Nowak to opowieść o kobietach, które wiele w życiu przeszły, a mimo to – nie poddają się i z nadzieją patrzą w przyszłość.

Dopóki starczy sił to powieść obyczajowa ukazująca losy zwykłych ludzi, niepewnych swoich uczuć, a czasem pogubionych w życiu. Książka Joanny Nowak z pewnością jest warta lektury.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna bóg

Kup książkę Dopóki starczy sił. Siostry z ulicy Wiśniowej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dopóki starczy sił. Siostry z ulicy Wiśniowej
Inne książki autora
Klub Porzuconych Narzeczonych
Joanna Nowak0
Okładka ksiązki - Klub Porzuconych Narzeczonych

Annę - studentkę architektury, Julię - pracownicę supermarketu, matkę czteroletnich bliźniaczek, i Margo - współwłaścicielkę biura rachunkowego...

Powiew wiatru nadziei. Podróż wołyńska tom 5
Joanna Nowak0
Okładka ksiązki - Powiew wiatru nadziei. Podróż wołyńska tom 5

Wróciła do siebie, czując się jakby nigdy nie opuszczała rodzinnych stron. Śmierć Andrzeja na wszystkich członkach rodziny wywarła ogromne piętno. Jego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Jak (nie) zostać królową
Katarzyna Redmerska ;
Jak (nie) zostać królową
Niewolnica elfów
Justyna Komuda
Niewolnica elfów
Lucek
Iwonna Buczkowska ;
Lucek
Mykoła
Michał Gołkowski ;
Mykoła
Jak ograłem PRL. Z gitarą
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Z gitarą
Faza kokonu
Joanna Gajewczyk ;
Faza kokonu
Bapu, opowieść o dobrym maharadży
Monika Kowaleczko-Szumowska
Bapu, opowieść o dobrym maharadży
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy