Recenzja książki: Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zakłócenia równowagi psychicznej prowadzą do dezintegracji funkcji intelektualnych oraz mobilizacji mechanizmów obronnych. Nakładem Wydawnictwa Znak ukazał się poradnik Czasem czuję mocniej, z którego pomocy z chęcią skorzystają przede wszystkim ci, dla których trwanie w kryzysie psychicznym staje się coraz bardziej uciążliwe.

Z opowieści dwunastu osób, z jakimi Agnieszka Jucewicz przeprowadziła wywiad, przebijają szczerość, wrażliwość, odwaga, troska o to, by każdy kolejny dzień przynosił poprawę samopoczucia, a także wdzięczność za otrzymane wsparcie. Na warsztat autorka wzięła depresję, schizofrenię, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zespół stresu pourazowego (PTSD), zaburzenia lękowe i napady paniki, zaburzenia hipochondryczne, anoreksję, uzależnienie od alkoholu i narkotyków, a także zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Treść każdej z niosących nadzieję rozmów poprzedza krótki biogram rozmówcy, trzy refleksje jego autorstwa oraz tytuł odzwierciedlający rodzaj problemu. Ponieważ autorka sama zmaga się z kryzysem psychicznym, można być pewnym, że jej osobiste odczucia i spostrzeżenia znajdują odzwierciedlenie w jakości prowadzonych rozmów (kluczowe problemy, nieprzypadkowe pytania).

Zamieszczone w publikacji wywiady koncentrują się na zagadnieniach mających pośredni oraz bezpośredni wpływ na powstanie i pogłębienie kryzysu psychicznego: dzieciństwo, relacje rodzinne, kontakty międzyludzkie, nauka i praca, związki (często toksyczne), a także predyspozycje genetyczne, długotrwały stres, nadmiar obowiązków oraz zbyt niski poziom dowartościowania. Znalazły się w wywiadach również objawy chorobowe, etapy, nawroty, ataki, terapia, psychoedukacja, motywacja, obawy przed otoczeniem oraz mechanizmy obronne. Otuchy dodaje ostatni rozdział O pomocy osobom w kryzysie psychicznym, podkreślający wagę następujących zagadnień: wzrost świadomości społecznej, badania, fundacje działające w obszarze zdrowia psychicznego, podmiotowe traktowanie pacjenta, kampanie społeczne, literatura specjalistyczna, profilaktyka oraz zalecenia prozdrowotne.

Ponieważ publikacja Wydawnictwa Znak prezentuje Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu, treść całkowicie spełnia przyjęte założenia. Zamieszczone na końcu książki adresy stron internetowych z bezpłatną pomocą oraz bezpłatne numery telefonów pomocowych (wraz z informacjami dodatkowymi) stanowią wsparcie dla zainteresowanych. Adresaci – bez ograniczeń (kryzys psychiczny może dotknąć każdego, na każdym etapie jego życia).

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego
Inne książki autora
Wybieraj wystarczająco dobrze
Agnieszka Jucewicz0
Okładka ksiązki - Wybieraj wystarczająco dobrze

Przeprowadziliśmy się z piekła do piekła, choć wydawało nam się przez chwilę, że jesteśmy w raju. Z epoki niedostatku trafiliśmy do świata nadmiaru. Jak...

Bajka o Lęku
Agnieszka Jucewicz0
Okładka ksiązki - Bajka o Lęku

W niedużym miasteczku mieszkała rodzina Człowieczyńskich: mama, tata oraz piątka wyjątkowych dzieci: Radość, Złość, Smutek, Wstręt i Lęk. Każde z nich...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy