Czym jest stalking? Olga Rudnicka stworzyła świetną, trzymającą w napięciu powieść na ten temat. Jak sama pisze, książka nie powstałaby, gdyby nie pomoc psychologa, Adama Straszewicza (założyciela strony www.stopstalking.pl). Temat ciekawy, oryginalny i godny przybliżenia szerszemu gronu czytelników. Linia między miłością a nękaniem jest bardzo cienka. Łatwo ją przekroczyć i to właśnie udowadnia autorka w Cichym wielbicielu.
Julia Rogacka, młoda, dwudziestoparoletnia dziewczyna, zaczyna dorosłe życie. Mieszka wspólnie z koleżankami ze studiów, a u jej boku swoje miejsce odnajduje również ukochany chłopak, Paweł. Jest szczęśliwa, ufna i otwarta na świat. Ale oto pewnego dnia otrzymuje od kuriera bukiet kwiatów. Piękną, kosztowną wiązankę, do której dołączony jest bilecik z miłosnym wierszem Asnyka. Początkowo adoracja dziewczynie wydaje się tak... romantyczna. Dość szybko jednak dla Julii sprawa przestaje być miła. Czuje się osaczona przez stalkera, nie rozumiana przez przyjaciół i rodziców.
Rudnicka bardzo sprawnie, krok po kroku, opowiada dramatyczną historię dziewczyny i jej najbliższej rodziny. Narracja w powieści prowadzona jest z punktu widzenia Julii, Pawła oraz prześladowcy. Dzięki takiemu zabiegowi poznajemy myśli każdej ze stron, co wydaje się dodatkowym atutem powieści. Śledząc na bieżąco myśli stalkera, w pewnym momencie orientujemy się, że jest on takim samym, zwyczajnym człowiekiem, jak my. I właśnie to, jest najbardziej przerażające.
W Cichym wielbicielu z należytą starannością zostały ukazane portrety psychologiczne głównych bohaterów. Mamy również całą paletę emocji: od miłości i euforii na początku, po złość, strach, lęk, nienawiść, czy wszechogarniającą niemoc na końcu powieści. Niemoc, spowodowaną brakiem możliwości podjęcia jakichkolwiek działań przez odpowiednie służby.
Rudnicka chyba nie przez przypadek umieściła w powieści datę 6 czerwca 2011 roku jako niezwykle ważny dzień w życiu jej bohaterki, Julii. W tym dniu weszły w życie przepisy dotyczące karalności stalkingu. Od tej pory działania opisane w powieści, zgodnie z polskim kodeksem karnym, są przestępstwem.
Przesłanie pisarki jest jasne i klarowne. Nie wymaga tłumaczenia. STOP STALKING.
Chcąc nie chcąc - a naprawdę nie chcąc! - Tekla zamieszkuje pod jednym dachem z przyszłą teściową, która, dość nieoczekiwanie dla wszystkich, tuż przed...
Nikt bardziej niż Tekla nie jest zaskoczony odmianą losu. Wygrana w Lotka, zakochany mężczyzna, świetna praca. Towarzyszący jej od lat pech przepadł, a...