Recenzja książki: Anna Jagiellonka. Zmierzch Jagiellonów

Recenzuje: Adrianna Michalewska

To trzecia już część jagiellońskiej serii Magdaleny Niedźwiedzkiej. Po fascynującej Bonie i nie mniej interesującej Barbarze Radziwiłłównie autorka opisała czasy ostatniej Jagiellonki, królewny Anny.

Książka obejmuje zaledwie kilka lat z życia kobiety, której osoba przyczyniła się do niemałego zamieszania wokół polskiego tronu. Pozornie nieistotna, ostatnia z wielkiego rodu, będąca obiektem niewybrednych kpin z uwagi na wiek i staropanieństwo, dewotka, której religijności nikt nie uważał za zaletę, została w wyniku walk politycznych zwalczających się stronnictw obrana na króla Polski. Od tej chwili drobna Anna, niepozorna kobieta, rozpoczęła politykę, która zakończyła się skutecznym odsunięciem Habsburgów od polskiego tronu i ustabilizowaniem sytuacji w kraju.

Anna Jagiellonka. Zmierzch Jagiellonów to rewelacyjny opis walk szlachty i magnaterii, gdy po śmierci Zygmunta Augusta w Rzeczpospolitej trwało bezkrólewie. Sejmy, polityczne zawirowania, bezpardonowa walka na każdym polu odsunęły Annę na bok do chwili, gdy pojawiła się kandydatura Henryka Walezego jako jej przyszłego małżonka i gwaranta swobód wyznaniowych w Polsce. To, co na lekcji historii może się wydawać nudną czytanką z podręcznika, w książce Niedźwiedzkiej nabiera niezwykłego tempa i przeobraża się w rozgrywkę godną najlepszych powieści sensacyjnych. Autorka zręcznie wplata tu znane, ale wciąż mało popularne fakty dotyczące pozycji braci Zborowskich, szczególnie Samuela i Jana Sariusza Zamoyskiego, starosty bełskiego, który przy okazji wyboru Anny postanowił wzmocnić swoją pozycję kosztem magnaterii.

Historia kończy się w 1576 roku, gdy widać już poważne napięcia pomiędzy Anną a jej mężem, siedmiogrodzkim księciem Stefanem Batorym, z woli Anny i senatu Rzeczypospolitej królem Polski. Jak wiemy, Anna żyła dwadzieścia lat dłużej, a po śmierci męża doprowadziła do elekcji na króla Polski swego siostrzeńca.

Jaka właściwie była Anna Jagiellonka? Jak pokazuje zachowana miniatura, nie była wcale tak nieładna, jak często się mówi. Niewiele jest dokumentów, które mogłyby ją przybliżyć. Czytelnikom Józefa Ignacego Kraszewskiego, autora znanej Infantki, Anna znana jest jako królewna, która stała się pionkiem na szachownicy w grze, której nie chciała. Niedoceniona przez matkę, zlekceważona przez brata-króla, musiała wypełnić rolę, która jej przypadła. Czy wypełniła ją należycie? Jeśli uznamy, że obowiązkiem władcy jest stabilizacja kraju i zapewnienie następcy tronu – Anna spisała się wyśmienicie.

Polecam Annę Jagiellonkę. To doskonała lekcja historii. To opowieść o kobiecie, która zmierzyła się ze wszystkimi przeciwnościami i pokonała je. To opowieść o polskiej królowej, o której nie wolno zapominać.

Tagi: bóg

Kup książkę Anna Jagiellonka. Zmierzch Jagiellonów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Anna Jagiellonka. Zmierzch Jagiellonów
Książka
Inne książki autora
Pożegnania, powitania
Magdalena Niedźwiedzka0
Okładka ksiązki - Pożegnania, powitania

Część IV ,,Sagi rodu Deynarowiczów" W tomie czwartym ,,Sagi rodu Deynarowiczów" żegnamy wielu bohaterów. Nierzadko bywają to odejścia tragiczne, absurdalne...

Barbara Radziwiłłówna. Zmierzch Jagiellonów
Magdalena Niedźwiedzka0
Okładka ksiązki - Barbara Radziwiłłówna. Zmierzch Jagiellonów

Barbara Radziwiłłówna to kolejna po Bonie postać z autorskiego cyklu Magdaleny Niedźwiedzkiej "Zmierzch Jagiellonów". Może nie tak wyrazista i charakterna...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy