Warsztaty poetyckie, cz. 1: Jak czytać wiersze?

Data: 2017-09-08 13:01:24 Autor: Adrian Witczak, Monika Witczak
udostępnij Tweet

 Jak czytać poezję? Prosty schemat analizy utworu poetyckiego

Jeśli chcemy czytać głęboko, to musimy analizować składniki poetyckiego warsztatu i rozumieć, jak ich używają inni poeci. Najlepszą szkołą jest czytanie poezji, podręczników i książek krytycznoliterackich. Analiza jest niezbędna w procesie głębszego czytania i rozumienia poezji. Równie ważne są konteksty, do jakich odsyła wiersz, analiza struktury tekstu, środków literackich, a także treści, problemów poruszanych w wierszach, które prowadzą do próby interpretacji utworu poetyckiego.

Istnieją różne szkoły krytycznoliterackie, preferujące różne metody pracy z czytanym tekstem poetyckim. Ale skupimy się na prostym schemacie analitycznym. Zaczynamy od wstępnego rozpoznania i próby poszukiwania nadrzędnego sensu wiersza - pomoc może stanowić tytuł utworu. Rozpoznajemy podmiot liryczny, (“ja” mówiące w wierszu); w przypadku liryki zwrotu do adresata, próbujemy ustalić, kto do kogo mówi i jakie są ich relacje:  dystans (ja-ty) czy identyfikacja (my). Należy określić sytuację liryczną, okoliczności wypowiedzi i rodzaj liryki (pośrednia, bezpośrednia, wyznania).

Dalej skupiamy się na tym, jak mówi podmiot, czyli na ukształtowaniu wypowiedzi: czy jest to dialog, czy też monolog. Ważne jest wyczucie pozycji podmiotu lirycznego i odnalezienie, czy wypowiedź idzie w dystans, zaangażowanie, humor czy ironię. Ważne jest, jakim językiem mówi podmiot. Uwzględniamy charakterystyczne cechy języka poetyckiego, innowacje słowotwórcze. Szukamy związków między formą a charakterem wypowiedzi. Szukamy funkcji wybranych przez autora rozwiązań artystycznych. W tym celu posłużymy się opisem i analizą, uwzględniającą znajomość konwencji literackiej, która będzie podstawą uogólnień interpretacyjnych. Należy zwrócić uwagę na poprawne i funkcjonalne operowanie podstawowymi pojęciami z zakresu poetyki oraz budowy języka. Odkrywamy dominantę kompozycyjną, która jest nadrzędną zasadą organizacji utworu i porównujemy wpływ odczytanej dominanty na przyjętą hipotezę interpretacyjną.

Po analizie warto zastanowić się ponownie nad ogólnym sensem wiersza. Zwróćmy uwagę na tytuł, puentę, gatunek oraz kluczowe wyrażenia i motywy kulturowe. Przemyślmy funkcję wykorzystanych w wierszu odwołań do kontekstu kulturowego. Pomyślmy, jak dany wiersz odnosi się do obowiązujących poglądów (np. obyczajowych, może to być bunt albo pochwała konserwatywnych wartości), ważne są bezpośrednie nawiązania obecne w utworze.

Na koniec warto podsumować, co wynika z  odczytania całości i postawić tezę interpretacyjną, uwzględniającą ocenę i sposób wartościowania utworu.

Zadanie: Zastanów się jakich poetów czytasz najchętniej? Wypożycz lub kup trzy tomiki: jeden - poety klasycznego (np. Miłosz), drugi - poety zagranicznego i trzeci - współczesny tom, wydany po 2010 roku. Wybierz po jednym z wierszy z każdego tomu. Spróbuj je przeanalizować, czyli rozłożyć na czynniki pierwsze i wskazać, jakich środków poetyckich używa autor do osiągnięcia celu. Następnie spróbuj zinterpretować wiersze pod względem treści. Zastanów się, co zmieniło się w poezji. Podziel się z nami swoimi analizami i interpretacjami.

-> Zajrzyj do drugiej części naszych warsztatów poetyckich online!

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - CzytajacaMama
CzytajacaMama
Dodany: 2017-10-10 10:08:39
0 +-

Ktoś się podzieli swoimi analizami z pierwszego zadania? Byłoby fajnie, gdyby po warsztatach została jakaś dyskusja. Co Wy na to? :-)

Avatar uĹźytkownika - playnice
playnice
Dodany: 2017-09-20 00:18:20
-1 +-

NARESZCIE!!! brawo dla Osoby, która pomyślała o początkujących POETACH. wspaniale!!!!!!!!!!!!!!!! jestem, co prawda wybitną poetką, ale może..., kto wie, coś uszczknę dla siebie.  jeszcze raz OBY WIĘCEJ TAKICH ARTYKUŁÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar uĹźytkownika - Luxfan
Luxfan
Dodany: 2017-09-13 13:24:06
-1 +-

Koniecznie muszę wykonać to zadanie i uaktywnić się w tej dziedzinie! ;)

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2017-09-09 12:39:11
0 +-

Oj, dawno mnie Wena nie odwiedziła, ale ja to wierszyki piszę...

Avatar uĹźytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2017-09-08 15:38:09
0 +-

Zawsze chciałam pisać wiersze! I nigdy nic z tego nie wyszło ;)

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Pokaż wszystkie recenzje