Warszawa zdobyta! Rocznica wyzwolenia Buchenwaldu w Muzeum Niepodległości

Data: 2007-04-13 00:28:45 Autor: Aleksandra Dymitruk
udostępnij Tweet

Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu należąca do Teatru Pantomimy działającego przy ogólniaku zaprezentowała podczas spotkania z dr Bohdanem Urbankowskim z okazji rocznicy wyzwolenia KL Buchenwald w Muzeum Niepodległości w Warszawie spektakl „Głosy. Pasja” w reżyserii Adama Maniury i Sławomira Krempy.

 

Pomysł na spektakl narodził się 2 lata temu, podczas przygotowań do Śląskiego Dnia Pamięci w bytomskim „Smoleniu”. Impreza ta miała upamiętniać losy wielu nauczycieli i uczniów I Polskiego Gimnazjum w Bytomiu, którego tradycję kontynuuje I Liceum. Wówczas katecheta Adam Maniura zaproponował, by przygotować spektakl pasyjny, który rozgrywałby się w realiach obozu koncentracyjnego. Realia ilustrować miały gesty aktorów działającego w szkole Teatru Pantomimy oraz wiersze pochodzące z tomu „Głosy”, autorstwa Bohdana Urbankowskiego – inicjatora imprezy oraz absolwenta szkoły, którego ojciec był więźniem Buchenwaldu. Choć autorzy spektaklu postarali się odtworzyć w nim sceny znane z Ewangelii czy nabożeństwa Drogi Krzyżowej, na losy Chrystusa złożyły się historie wielu więźniów Buchenwaldu.

 

Przedstawienie udało się nadspodziewanie. Postanowiono je rozszerzyć i już w 2006 roku aktorzy Teatru Pantomimy zaprezentowali spektakl w Krakowie, w Kościele Kapucynów. Sympatia, jaką w kręgach kapucyńskich cieszył się Adam Maniura (który odbywał nowicjat w Zakonie Kapucynów, lecz zdecydował się zrezygnować z życia duchownego, co opisuje w niedawno opublikowanej książce „A mogłem zostać Kardynałem”) sprawiła, że Kościół wypełniony był po brzegi. Smoleniacy zdobyli Kraków i rok później posypały się dla nich zaproszenia do wielu innych miast w Polsce. Wybrali Warszawę i uświetnili swym występem spotkanie z dr Bohdanem Urbankowskim z okazji rocznicy wyzwolenia Buchenwaldu, które odbyło się 11 marca w Muzeum Niepodległości. Rozmowę z Urbankowskim poprowadził dyrektor Muzeum, dr Andrzej Stawarz. Wspólnie opowiadali o genezie „Głosów”, o budowie tomu oraz o wartości literackiej książki. Wypytywani przez widzów wspominali więźniów obozu i mówili o ich tragicznych losach. Zwieńczeniem spotkania stał się spektakl w wykonaniu bytomskiej młodzieży. „Dziękuję bardzo moim młodym przyjaciołom, którzy przygotowali tak poruszający spektakl. To było dla mnie ogromne przeżycie, cieszę się bardzo, że wciąż żyje pamięć o dawnych więźniach Buchenwaldu” – podsumowywał spotkanie syn jednego z więźniów obozu. „Wszyscy byliśmy bardzo wzruszeni. To wspaniały spektakl, znakomicie reżyserowany, z doskonale dobraną muzyką. Wiersze bardzo dobrze ilustrowały historię obozowego Chrystusa. Spisaliście się wspaniale. Smoleniacy zdobyli Warszawę” – spointował Urbankowski.

 

 

 

Wystąpili:

Sonia Hanzel, Patrycja Krześniak, Barbara Taras, Ferdinando Sendyka, Mateusz Lisiecki, Michał Kozioł

 

Scenariusz, dobór tekstów, reżyseria:

Sławomir Krempa, Adam Maniura

 

W spektaklu wykorzystano muzykę z filmów: „Pasja” (reż. Mel Gibson), „Requiem for a dream”, „Arizona Dream” (reż. Emir Kusturica), “Wiedźmin” (reż. Jacek Bromski).

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje