W jakiej kolejności oglądać filmy Marvela?
Data: 2021-12-17 13:17:05Filmy i seriale Marvel Cinematic Universe stworzyły potężny świat z niezwykłą i angażującą historią, którą pokochało wielu, nie tylko komiksowych fanów. Co stoi za sukcesem serii? Pewnie jest to temat do szerokiej dyskusji, niemniej wiele osób na pewno zgodzi się z tym, że spójna, dynamicznie opowiedziana historia, ciekawi i wielowymiarowi bohaterowie, antybohaterowie oraz złoczyńcy, a także przyjemna doza humoru sprawiły, że od lat są to jedne z najchętniej oglądanych filmów, a także seriali. Dla tych, którzy chcieliby usystematyzować, odświeżyć czy zacząć swoją przygodę z MCU, radzimy, w jakiej kolejności oglądać produkcje Marvela.
[obrazek]
Tak naprawdę do oglądania filmów MCU można przyjąć dwie kolejności. Pierwsza z nich to po prostu spojrzenie na daty powstania filmów, jednak oprócz tego, że jest ich naprawdę dużo, najlepsze doświadczenie z oglądania zapewni nam drugi sposób – chronologia zgodna z uniwersum. Ta kolejność co prawda nie jest zgodna z kolejnymi fazami (których jest cztery), niemniej najlepiej nadaje się na udany maraton filmowy. To co, zaczynamy?
1. Kapitan Ameryka
Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie (Captain America: The First Avenger) – zacznijmy właśnie od tego, bo tu zaczyna się historia pierwszego Avengera, Steva Rogersa. Film rozgrywa się w realiach II wojny światowej, bo oryginalnie to właśnie z tego okresu pochodzi Rogers. I choć nie jest to może najbardziej udany film MCU, to jednak jest na tyle interesujący, że nie będzie nikogo nużył. Przy okazji wyjaśnia wiele ważnych kwestii związanych z bohaterami, którzy pojawiają się w późniejszych produkcjach.
2. Agent Carter – serial
Agent Carter – sezony 1 i 2 – to serial, który pozostawia nas w klimacie retro i który trzeba zobaczyć! Nie możemy przecież zapomnieć o miłości Steve’a Rogersa w brytyjskiej agentce Carter. Akcja serialu rozgrywa się zaraz po zakończeniu II wojny światowej.
3. Kapitan Marvel
Kapitan Marvel (Captain Marvel) jest chyba jednym z najbardziej kontrowersyjnych filmów Marcela. Nie jest to jednak fair w stosunku do całkiem przyjemnej produkcji z sympatyczną główną bohaterką. Jeśli nawet ktoś nie jest fanem Brie Larson w tej roli, czy faktu, że Captain Marvel jest zwyczajnie przepotężna, co może dawać efekt op (overpowered), to w filmie pojawia się przecież Samuel L. Jackson! No i pozostajemy w klimacie lat 90.
4. Iron Man
Iron Man to produkcja, która otwiera Marvel Cinematic Universe, jeśli chodzi o moment produkcji. Jest to jeden z najbardziej kasowych hitów kinowych i trudno się temu dziwić! Akcja Iron Mana dzieje się w 2008 roku i właśnie wtedy poznajmy Tony’ego Starka, ekscentrycznego miliardera i geniusza, który przez pewne niefortunne dla niego wydarzenia staje się Iron Manem. W tej roli po raz pierwszy możemy zobaczyć Roberta Downeya Jr.
5. Iron Man 2
Iron Man 2 kontynuuję losy Tony’ego Starka. Akcja tego filmu dzieje się bezpośrednio po wydarzeniach z pierwszej części, dlatego tytuł ten wypada w naszym zestawieniu jako piąty w kolejce. W tym filmie spotykamy też Natashę Romanoff, czyli Czarną Wdowę.
6. The Incredible Hulk
The Incredible Hulk należy do kanonu, dlatego też nie mogło zabraknąć go na tej liście. Fakt, Bruce’a Bannera gra Edward Norton, który nie pojawia się potem w filmie, cała produkcja jest też mroczniejsza niż reszta filmów, niemniej jednak wciąż jest to film wprowadzający jednego z członków ekipy Avengers.
Przypomnijmy, że studio zastąpienie Nortona Markiem Ruffalo tłumaczyło faktem, że dynamika gry aktorskiej tego drugiego lepiej wypada we współpracy z resztą aktorów, sam Norton zaś zaprzeczył jakoby w ogóle był zainteresowany wiązaniem się z franczyzą na dłużej.
7. Thor
Thor przenosi nas do zupełnie innego we wszechświecie – Asgardu. Główny bohater, którego atrybutem jest młot Mjolnir, to postać inspirowana mitologią nordycką, która szybko wzbudziła sporą sympatię wśród widzów. Jednak nie tylko Thor zachwyca; to czarny charakter filmu okazał się fenomenem. Obsadzenie Toma Hiddlestona w roli Lokiego, adoptowanego brata Thora, było strzałem w dziesiątkę i zebrało postaci wielu fanów.
8. The Avengers
The Avengers to film, w którym wreszcie cała drużyna zbiera się, by walczyć ze wspólnym wrogiem. Kapitan Ameryka, Iron Man, Thor, Hulk i Czarna wdowa przeciwko Lokiemu, który ma w posiadaniu ważny artefakt – tesserakt, o którym jeszcze usłyszymy.
9. Iron Man 3
Iron Man 3 to powrót do charyzmatycznego Tony’ego Starka. Historia w trzeciej części przygód bohatera dzieje się pół roku po wydarzeniach z pierwszych „Avengersów”.
10. Agenci T.A.R.C.Z.Y – sezon 1, odcinki 1-7.
Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D)- sezon 1, odcinki 1-7.
11. Thor: Dark World
Thor: Dark World to kolejna odsłona przygód Thora; tym razem bohater będzie musiał zmierzyć się nie tylko z groźnymi przeciwnikami, ale także z osobistą tragedią i sprzymierzyć ze swoim bratem w walce z nowym przeciwnikiem. Również tym razem Bóg Piorunów będzie miał okazję powrócić na Ziemię. Akcja filmu dzieje się między dwiema pierwszymi częściami „Avengersów”.
12. Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 1 , odcinki 8-16.
Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 1 , odcinki 8-16.
13. Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz
Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz (Captain America: Winter Soldier) mniej więcej dzieje się w tym samym czasie, co „Thor: Dark World”. Kapitan Ameryka wypada znacznie lepiej niż w przypadku pierwszego filmu, a jednym z lepszych elementów produkcji jest powrót zapomnianej, kluczowej postaci.
13. Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 1, odcinki 17-22.
Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 1 , odcinki 17-22.
14. Strażnicy Galaktyki
Strażnicy Galaktyki (Guardians of the Galaxy) to humorystyczny, choć wcale nie lekki film w reżyserii Jamesa Gunna. Fabuła rozgrywa się w odległym zakątku galaktyki w którymś momencie 2014 roku. Jest swoistym prologiem dla wydarzeń, które będą miały miejsce w kolejnych częściach „Avengersów”.
15. Strażnicy Galaktyki 2
Strażnicy Galaktyki Vol. 2 (Guardians of the Galaxy vol.2) to druga część przygód strażników, która rozgrywa się niemalże zaraz po pierwszej. Tym razem fabuła skupia się jednak mocno na głównym bohaterze, Peterze Quillu, czyli Star Lordzie.
16. Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 2, odcinki 1-19.
Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 2, odcinki 1-19.
17. Avengers: Czas Ultrona
Avengers: Czas Ultrona (Avengers: Czas Ultrona) daje szansę na wzięciu udziału w kolejnej misji Avengersów. Ci znów stają ramię w ramię, by uratować wszechświat. Tym razem muszą zmierzyć się ze zbuntowaną Sztuczną Inteligencją. Akcja tej części rozgrywa się w 2015, wprowadzając do filmu rodzeństwo Maximoff, czyli Scarlett Witch i Quicksilvera.
18. Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 2, odcinki 20-22.
Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 2, odcinki 20-22.
19. Ant-Man
Ant-Man stanowi wprowadzenie dla nowego bohatera serii filmowej. Kolejna produkcja Marvela osadzona jest w 2015 roku, zaraz po Czasie Ultrona. Chociaż ten może wydawać się niepozorny, to zarówno produkcja, jak i sam bohater mają ogromne znaczenie dla całej historii MCU.
20. Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów
Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów (Captain America: Civil War) to niezwykle ważny film, w którym ścierają się ze sobą… dwaj dawni przyjaciele! Ten film podzielił widzów na dwie fanowskie drużyny: team Iron Man oraz team Cap. Akcja rozgrywa się na krótko po Czasie Ultrona, prawdopodobnie w roku 2016.
21. Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 3, odcinki 1-19.
Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 3, odcinki 1-19.
22. Czarna Wdowa
Czarna Wdowa (Black Widow) to jedna z najnowszych produkcja Marvela. Fakt, Natasha Romanoff musiała trochę poczekać na własny film, ale bez wątpienia jest postacią wartą „solowej” produkcji. Czarna Wdowa weszła do kin w 2021 roku, a akcja produkcji rozgrywa się bezpośrednio po wydarzeniach z „Civil War”, dlatego też pojawia się w naszym zestawieniu w tym właśnie miejscu. Uwaga! Scenę po napisach można zobaczyć dopiero po „Avengers: Koniec Gry”.
23. Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 3, odcinki 20-22, a także sezon 4, odcinki 1-6.
Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 3, odcinki 20-22, a także sezon 4, odcinki 1-6.
24. Spider-Man: Powrót do domu
Spider-Man: Powrót do domu (Spider-Man: Homecoming) choć nie jest pierwszym filmem, w którym widzimy Toma Hollanda w roli Petera Parkera (wcześniej występuje w „Civil War”), to właśnie tutaj człowiek-pająk pokazuje swoje pełne oblicze.
25. Doktor Strange
Doktor Strange stanowi wprowadzenie tytułowego Strange’a do uniwersum MCU. Następuje to w 2016 r., gdy tytułowy doktor po wypadku musi na nowo odnaleźć swoje przeznaczenie.
26. Czarna Pantera
Czarna Pantera (Black Panther) po raz pierwszy prezentuje nam specyficzne społeczeństwo Wakandy i dzieje się to w 2017 roku. Samą poznać kojarzyć można już z „Wojny Bohaterów”.
27. Thor: Ragnarok
Thor: Ragnarok przybliża nam postać Hulka oraz charyzmatycznej Walkirii. Akcja dzieje się najprawdopodobniej zaraz przed „Wojną bez granic”, a bohaterowie znajdują się naprawdę daleko od Ziemi.
28. Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 4, odcinki 7-22.
Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 4, odcinki 7-22.
29. Avengers: Wojna bez granic
Avengers: Wojna bez Granic (Avengers Infinity War) to jedno z największych widowisk kina akcji i prawdopodobnie jedyna taka produkcja, która sprowadza w jedno miejsce tyle znanych widzom postaci. Superbohaterowie łączą wspólnie siły przeciwko potężnemu wrogowi – Thanosowi, który jest zdeterminowany, by wcielić w życie swój szalony plan.
30. Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 5
Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezon 5
31. Ant-Man i Osa
Ant-Man i Osa (Ant-Man and the Wasp) jest jedyną pełną filmową produkcją, której akcja rozgrywa się pomiędzy Wojną bez granic a Końcem gry. Choć pozornie historia wydaje się niezbyt ważna, to historia ta jest kluczowa dla fabuły następnego filmu.
32. Avengers: Koniec gry
Avengers: Koniec Gry (Avengers Endgame) to film, w którym kończy się przygoda z oryginalnym składem Avengersów. Jeśli Wojna bez granic była tylko zawodem dla bohaterów, tym razem poczucie porażki ma ogromny wpływ na postaci. Jednocześnie jest to kolejne widowisko z masą niezwykłych efektów, superbohaterów i emocji. Akcja tego filmu zaczyna się w 2017 roku, a kończy w 2022.
33. Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezony 6 i 7.
Agenci T.A.R.C.Z.Y (Agents of S.H.I.E.L.D) - sezony 6 i 7.
34. Spider-Man: Daleko od domu
Spider-Man: Daleko od domu (Spider-Man: Far from Home) kontynuuje losy Petera Parkera, które nie do końca zostały opowiedziane w poprzednich filmach. Koniec gry nie oznacza bowiem koniec produkcji Marvela.
35. WandaVision
Wanda Vision to serial dziejący się bezpośrednio po tragicznych wydarzeniach z „Końca gry”. Produkcja skupia się na Wandzie Maximoff, czyli Scarlett Witch oraz jej własnym podejściu do radzenia sobie z traumą i stratą. Słodko-gorzka produkcja utrzymana w bardzo ładnej estetyce.
36. Falcon i Zimowy Żołnierz
Falcon i Zimowy Żołnierz (The Falcon and the The Winter Soldier) łączy dwóch najbliższych przyjaciół Kapitana Ameryki, którzy muszą zmierzyć się z anarchistyczną grupą Flag-Smashers. Serial wprowadza również znaną z komiksów postać Johna Walkera, który docelowo miał zastąpić Steva Rogersa w roli Kapitana Ameryki.
37. Loki
Loki jest chyba ulubionym antybohaterem Marvela, który także doczekał się własnego serialu. Loki to jednak nie tylko powrót postaci w świetnym stylu, ale też zapowiedź nowych problemów i wrogów w MCU.
38. Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni
Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings) jest filmem nieco odmiennym od wcześniejszych produkcji. Wprowadza kolejnego bohatera i cały szereg nowych postaci. Główna akcja filmu dzieje się po wydarzeniach z „Końca gry” w 2024 roku.
Nadchodzące produkcje Marvela
A na jakie produkcje od Marvela jeszcze czekamy? Koniecznie sprawdźcie, co jest w przygotowaniu i niebawem trafi do kin lub na platformy streamingowe!
Spider-Man: Bez drogi do domu
Pierwszy w kolejności jest naturalnie Spider-Man: No Way Home, z którym wiele osób wiąże ogromne nadzieje. Niemal wszyscy fani liczą na to, że w produkcji pojawią się dawni odtwórcy Petera Parkera – Toby Mcguire i Andrew Garfield, choć ten ostatni cały czas zaprzecza jakoby miało to nastąpić.
Ethernals
Nadchodzi również wyjątkowa produkcja Ethernals, gdzie zobaczymy jak z konsekwencjami ratowania świata przez Avengersów poradzi sobie zupełnie inna liga superbohaterów.
Doctor Strange: The Multiverse of Madness
Jednym z najciekawiej zapowiadających się tytułów jest Doctor Strange: The Multiverse of Madness. Tym razem Benedict Cumberbatch jako doktor Strange będzie próbował przywrócić porządek w zaburzonej linii czasu. Obejrzenie WandaVision, Lokiego i Spider-Mana: Bez drogi do domu zdaje się mieć tutaj kluczowe znaczenie.
Love and Thunder
Natalie Portman jako Thor? Ciekawe w jaki sposób Disney poradzi sobie z tym tematem w nadchodzącym Love and Thunder, ale zdecydowanie dobrze będzie widzieć powrót doktor Jane Foster.
Hawkeye
W serialu Hawkeye poznamy nowa bohaterkę i protegowaną Clinta Bartona. Więcej na temat tej produkcji możecie znaleźć w naszej recenzji serialu, który dostępny jest już na platformie Disney+.
Ms. Marvel
Ms. Marvel to nowy superbohaterski serial o dojrzewaniu. W roli głównej wystąpi przesympatyczna Kamalą Khan jako główną bohaterka.
Piąta faza Marvela – co czeka nas w przyszłości?
Tak prezentuje się druga część czwartej fazy, jednak Marvel ma oczywiście dalekosiężne plany faza piąta rozpocznie się wraz z drugą częścią Czarnej Pantery.
Black Panther: Wakanda Forever
Black Panther: Wakanda Forever to zdecydowanie jeden z bardziej wyczekiwanych filmów, niemniej jednak tragiczna śmierć Chadwicka Bosemana 28 sierpnia 2020 roku pokrzyżowała Prawdopodobnie Letitia Wright dostanie większą rolę jako Shuri, studio ponoć zdecydowało się również nie zatrudniać nowego aktora w roli T’Challi, honorując tym samym przedwcześnie zmarłego aktora. Premiera będzie miała miejsce 8 lipca 2022 roku.
The Marvels
Piąta faza to również czas kobiecej siły, czyli premiera The Marvels. Oczywiście, jako że sam film Kapitan Marvel i kreacja Brie Larson wywoływały skrajne odczucia, ciekawe jest, z jakim odbiorem spotka się ta produkcja. Przekonamy się po 11 listopada 2022 roku.
Guardians of the: Galaxy Holiday Special
A co na święta 2022 roku? Guardians of the: Galaxy Holiday Special. Czy to ukłon w stronę przedziwnego Star Wars Holiday Special? Pewnie tak, ale co ważniejsze, dostaniemy podpowiedź, czego spodziewać się po trzeciej pełnowymiarowej wersji Strażników Galaktyki.
Ant-Man i Osa: Quantumania
Na luty 2023 roku zaplanowany jest również nowy film Ant-Man i Osa z podtytułem Quantumania. Po wydarzeniach z Końca gry naszedł czas, by Scott Lang poukładał sobie życie, szczególnie po 5 latach nieobecności.
Strażnicy Galaktyki 3
Następnie będziemy świadkami powrotu Jamesa Gunna w roli reżysera kolejnej części Strażników Galaktyki. Z oficjalnych informacji wiadomo, że akcja filmu dzieje się po wydarzeniach z Thor: Love and Thunder, co może mieć dla bohaterów (i widzów!) kluczowe znaczenie.
Fantastyczna Czwórka (reboot)
Pewnym zaskoczeniem ma być również nowa Fantastyczna Czwórka. To już bowiem trzecie podejście do tego tematu. Pierwsze należy do raczej średnio udanych, a Chris Evans dużo lepiej wypada jako Kapitan Ameryka niż Ludzka Pochodnia, jednak film dostał nawet swoją druga odsłonę. Czy Disney szykuje dla nas niespodziankę i czy tym razem Fantastyczna Czwórka będzie naprawdę fantastyczna? Przekonamy się dopiero w drugiej połowie 2023 roku.
Kapitan Ameryka 4
Mniej więcej w tym samym czasie możemy się spodziewać czwartej odsłony Kapitana Ameryki, oczywiście tym razem nie zobaczymy już Chrisa Evansa w tej roli. Po obejrzeniu serialu Falcon i Zimowy Żołnierz, raczej jasne jest, że pałeczkę po Stevie Rogersie przejmuje Sam Wilson, dotąd grany przez Anthony’ego Mackiego.
Blade (reboot)
Kojarzycie film Blade z 1998 roku? To właśnie jego sukcesowi przypisuje się początek wielkiego szału i rozwinięcie się całego MCU. To właśnie łowca wampirów, w którego wcielił się Wesley Snipes, odniósł tak spektakularny sukces, że był w stanie napędzić biznesową maszynę z superbohaterami na pokładzie. Jednak film sprzed ponad 20 lat może już nie zachwycać, więc Marvel postanowił odświeżyć i tego bohatera. Blade zadebiutuje najprawdopodobniej (jednak są to tylko plotki) jesienią 2023 roku.
Sony Marvel Universe
Disney nie jest jedynym posiadaczem praw do komiksów Marvela, jest jeszcze Sony, które równie dobrze radzi sobie z przenoszeniem ich na filmy. Deadpool, Venom czy nadchodzący Morbius to pierwsze tytuły, które mogą zbudować całkiem pokaźną kolekcję. Obydwie wytwórnie jednak jasno zaznaczają, że ich produkcję filmowe nie są ze sobą powiązane i tworzą zupełnie inna linie.
Marvel a DC
Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej intrygujących filmowych „wojen”, która zdążyła przebić już Star Treka i Star Warsów. Oczywiście można bardziej lubić uniwersum czy poszczególne filmy DC od produkcji Warner Bros, niemniej jednak ciężko się nie zgodzić, że w porównaniu do Marvela, komiksowy gigant kuleje.
Marvel od samego początku szedł bardzo zdecydowanie w wysokiej jakości kino rozrywkowe. Kolorowe, pełne akcji, z poczuciem humoru, ale od czasu do czasu poruszające ważniejsze kwestie, a nawet doprowadzające widza do łez. Filmy MCU również konsekwentnie wprowadzają każdego bohatera, by potem na stałe zagościł w świecie uniwersum; nie ma tu przypadkowości, a wszystko dąży do czegoś. Innymi słowy, oglądając losowo któryś z filmów, dostaniemy dozę rozrywki jakiej po filmie superbohaterskim można oczekiwać, a jeśli się zagłębimy, otrzymamy ciekawie rozwijającą się historię z mnóstwem sympatycznych bohaterów.
W przypadku DC tej konsekwencji brak. Nie widać spójnej wizji; wprowadzanie bohaterów jest bardziej lub mniej udane. Wonder Woman w pierwszej odsłonie była całkiem przyjemnym kinem, a Gal Gadot szczerze wzbudzała sympatię widzów. Diana w jej wykonaniu jest autentyczna, energiczna i sympatyczna, co niestety zostało zaprzepaszczone scenariuszem i sztywnymi dialogami Wonder Woman 84, której nie uratował nawet intrygująco przedstawiony klimat lat 80.
What if…
Ten serial powinien znaleźć się na liście po Końcu gry, jednak warto przyjrzeć się tej zaskakującej produkcji osobno. Wyjątkowo w tym przypadku Disney nie zdecydował się na produkcję aktorską, a na animację.
Biorąc pod uwagę, ile postaci i sytuacji jest przedstawionych, mogły to być wyłącznie prozaiczne powody, a być może taki nowy format dodaje sporo świeżości.
Wszystko to oglądamy z perspektywy i w narracji Watchera, obserwującego wszystko, lecz nie wtrącającego się w ludzkie sprawy kosmicznego bytu. Spotkamy między innymi Kapitana Amerykę w wersji zombie, nawróconego Thanosa, T’Challę w roli Star Lorda czy Agentkę Carter w roli super żołnierza, która wchodzi w rolę Kapitan Brytanii.
Niektóre odcinki są wyjątkowo mroczne, inne zaś traktują świat przedstawiony lżej, z pewną dozą humoru. Obejrzenie What if… wydaje się nie być kluczowe dla zrozumienia uniwersum, niemniej jednak może być fajną rozrywką i ciekawym sposobem na spojrzenie na bohaterów z kompletnie innej perspektywy.
Niekończąca się historia?
Zapewne wielu fanów Marvela wolałoby, żeby świat Marvela nieustannie był kontynuowany, a filmy były kręcone jeszcze przez najbliższe lata. Biorąc pod uwagę, jak działa Disney możemy chyba na to liczyć, niemniej jednak pojawia się tu pytanie, kiedy ludzie znudzą się na tyle, że przestaną chodzić do kin? Czy to w ogóle możliwe?
Boom na superbohaterów trwa od około 20 lat i popularność tych produkcji nie słabnie. Oczywiście, nie jest to rzeczą nową. Komiksy DC czy Marvela sięgają lat 50 XX wieku, jednak możemy przyznać, że przeżywają swój renesans. O ile w Stanach Zjednoczonych superbohaterowie zawsze mieli specjalne miejsca w sercach społeczności i odbiorców, o tyle Europa tego kultu nigdy nie wyniosła na tak wysoki poziom. Może więc naprawdę jest to niekończąca się historia?