Słowo o kawalerach Orderu Świętego Stanisława

Data: 2008-02-06 02:05:01 Autor: Prof. Włodzimierz Wójcik
udostępnij Tweet

W  1997 roku rozpoczęła działalność Zagłębiowska Komandoria Orderu Świętego  Stanisława  z siedzibą w Będzinie. Jej założycielem  był Henryk Babek miejscowy działacz społeczno-kulturalny. Komandoria,  zgodnie ze swoim powołaniem, miała  prowadzić i   prowadziła do pewnego czasu szeroko zakrojoną działalność  dobroczynną, opiekuńczą, charytatywną.  Przede wszystkim służyła dzieciom z najbiedniejszych rodzin  oraz  tym, które zostały poszkodowane  przez los.  

Po pewnym czasie Komandoria przeżyła swojego rodzaju kryzys, skutkiem czego w roku 2001 została wyprowadzona z Będzina. Okazało się bowiem, że nie wszyscy jej członkowie nie w pełni  zrozumieli, że posiadanie ustanowionego przez Króla Stanisława Poniatowskiego Orderu Świętego Stanisława nie jest formą jakiejś nagrody za zasługi dla dam i kawalerów tego Orderu, lecz sygnałem zachęty do podejmowania szczytnych zadań w służbie narodu, ludzkości, oraz  poszczególnego człowieka w potrzebie.

Wiele osób należących do dawnej  Komandorii, jak i tych, które ostatnio otrzymały  w warszawskich Łazienkach Królewskich, siedzibie Kapituły Narodowej, ordery czyniło usilne  starania, by Komandoria Zagłębiowska została wskrzeszona z siedzibą w Będzinie. Zadań organizacyjnych w tym zakresie  ponownie podjął się Henryk Bebak mający najwyższą  rangę w Stowarzyszeniu na naszym terenie.

W 2007 roku minęło dziesięć  lat od czasu,  gdy w Zagłębiu Dąbrowskim rozpoczęła działalność Komandoria Orderu Świętego  Stanisława. Trudno było w dalszym ciągu akceptować bierność.  7 grudnia 2007 roku  na spotkaniu w Będzinie w obecności licznej grupy osób zapadła jednomyślna decyzja o ponownym powołaniu do życia Komandorii Zagłębiowskiej.

W dniu 2 lutego 2008 roku w salach reprezentacyjnych Hotelu  „Cumulus” w Będzinie odbyło się Walne Zgromadzenie  Kandydatów-założycieli Komandorii Zagłębiowskiej Orderu Świętego  Stanisława. Na spotkaniu tym powołano Komandorię, oraz Zarząd. W jego skład weszli: Henryk Bebak – Komandor, Czesław Banaś zastępca Komandora. Członkami  Zarządu zostali: Profesor  Włodzimierz Wójcik, dr  Leszek Krawczyk oraz mgr  Emil Bystrowski.

Członkowie obecnie powołanej do życia struktury organizacyjnej w ostatnich  latach – pracując  niejako pojedynczo – opiekowali się młodzieżą i ludźmi sędziwymi. Działali i działają w Stowarzyszeniu Dzieciom Będzina; wygłaszają odczyty i pogadanki w bibliotekach, domach kultury, szkołach i domach dziecka. Są obecni pośród emerytów oraz zasłużonych Polsce kombatantów. Dawniej, w minionych wiekach,  ofiarni ludzie swoją wartość poświadczali czynami  wojennymi i przelaną krwią, uzyskiwali nawet status szlachecki;  dzisiaj, w czasach pokoju swój format moralny – owo duchowe szlachectwo -  fundują na gruncie czynnej służby na rzecz bliźnich. A potrzebujących psychicznego  i materialnego wsparcia jest bardzo wielu.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście. Władze Kapituły Narodowej w Warszawie reprezentował  Pan Marian Sala, Wicekanclerz, oraz  Adam Miczajka Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Orderu w Warszawie. W żywej i rzeczowej dyskusji o zadaniach Kapituły również uczestniczyli posłowie na Sejm RP:  Waldemar Andzel, Grzegorz Dolniak,  dyrektor Miejskiej  i Powiatowej  Biblioteki w Będzinie  Bożena Staszewska, a także Dyrektor Hotelu „Cumulus” Krzysztof Suchecki, tak bardzo bezinteresownie wspierający wszelkie inicjatywy społeczne  na rzecz zagłębiowskiego środowiska. Oby tych wspierających było więcej. Ludzkie  serca są bardzo pojemne.

WŁODZIMIERZ WÓJCIK

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje