Słowo o kawalerach Orderu Świętego Stanisława
Data: 2008-02-06 02:05:01W 1997 roku rozpoczęła działalność Zagłębiowska Komandoria Orderu Świętego Stanisława z siedzibą w Będzinie. Jej założycielem był Henryk Babek miejscowy działacz społeczno-kulturalny. Komandoria, zgodnie ze swoim powołaniem, miała prowadzić i prowadziła do pewnego czasu szeroko zakrojoną działalność dobroczynną, opiekuńczą, charytatywną. Przede wszystkim służyła dzieciom z najbiedniejszych rodzin oraz tym, które zostały poszkodowane przez los.
Po pewnym czasie Komandoria przeżyła swojego rodzaju kryzys, skutkiem czego w roku 2001 została wyprowadzona z Będzina. Okazało się bowiem, że nie wszyscy jej członkowie nie w pełni zrozumieli, że posiadanie ustanowionego przez Króla Stanisława Poniatowskiego Orderu Świętego Stanisława nie jest formą jakiejś nagrody za zasługi dla dam i kawalerów tego Orderu, lecz sygnałem zachęty do podejmowania szczytnych zadań w służbie narodu, ludzkości, oraz poszczególnego człowieka w potrzebie.
Wiele osób należących do dawnej Komandorii, jak i tych, które ostatnio otrzymały w warszawskich Łazienkach Królewskich, siedzibie Kapituły Narodowej, ordery czyniło usilne starania, by Komandoria Zagłębiowska została wskrzeszona z siedzibą w Będzinie. Zadań organizacyjnych w tym zakresie ponownie podjął się Henryk Bebak mający najwyższą rangę w Stowarzyszeniu na naszym terenie.
W 2007 roku minęło dziesięć lat od czasu, gdy w Zagłębiu Dąbrowskim rozpoczęła działalność Komandoria Orderu Świętego Stanisława. Trudno było w dalszym ciągu akceptować bierność. 7 grudnia 2007 roku na spotkaniu w Będzinie w obecności licznej grupy osób zapadła jednomyślna decyzja o ponownym powołaniu do życia Komandorii Zagłębiowskiej.
W dniu 2 lutego 2008 roku w salach reprezentacyjnych Hotelu „Cumulus” w Będzinie odbyło się Walne Zgromadzenie Kandydatów-założycieli Komandorii Zagłębiowskiej Orderu Świętego Stanisława. Na spotkaniu tym powołano Komandorię, oraz Zarząd. W jego skład weszli: Henryk Bebak – Komandor, Czesław Banaś zastępca Komandora. Członkami Zarządu zostali: Profesor Włodzimierz Wójcik, dr Leszek Krawczyk oraz mgr Emil Bystrowski.
Członkowie obecnie powołanej do życia struktury organizacyjnej w ostatnich latach – pracując niejako pojedynczo – opiekowali się młodzieżą i ludźmi sędziwymi. Działali i działają w Stowarzyszeniu Dzieciom Będzina; wygłaszają odczyty i pogadanki w bibliotekach, domach kultury, szkołach i domach dziecka. Są obecni pośród emerytów oraz zasłużonych Polsce kombatantów. Dawniej, w minionych wiekach, ofiarni ludzie swoją wartość poświadczali czynami wojennymi i przelaną krwią, uzyskiwali nawet status szlachecki; dzisiaj, w czasach pokoju swój format moralny – owo duchowe szlachectwo - fundują na gruncie czynnej służby na rzecz bliźnich. A potrzebujących psychicznego i materialnego wsparcia jest bardzo wielu.
W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście. Władze Kapituły Narodowej w Warszawie reprezentował Pan Marian Sala, Wicekanclerz, oraz Adam Miczajka Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Orderu w Warszawie. W żywej i rzeczowej dyskusji o zadaniach Kapituły również uczestniczyli posłowie na Sejm RP: Waldemar Andzel, Grzegorz Dolniak, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Będzinie Bożena Staszewska, a także Dyrektor Hotelu „Cumulus” Krzysztof Suchecki, tak bardzo bezinteresownie wspierający wszelkie inicjatywy społeczne na rzecz zagłębiowskiego środowiska. Oby tych wspierających było więcej. Ludzkie serca są bardzo pojemne.
WŁODZIMIERZ WÓJCIK