Muzyka łączy ludzi - Fenomen łączący ludzi pomimo pokoleń i podziałów
Data: 2006-03-02 17:21:56Już na samym początku zaryzykuję stwierdzenie, że muzyka jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Może i jest to stwierdzenie wielce subiektywne, gdyż opieram się głównie na własnych odczuciach i doświadczeniach, lecz gdyby przyjrzeć się bliżej każdemu człowiekowi, zauważymy, że faktycznie w życiu każdego z nas muzyka odgrywa ważną (dla jednych mniej, dla drugich zaś - bardziej) rolę. Muzyka jest jakby tłem do tego wszystkiego, co przeżywamy każdego dnia. Dzięki muzyce przenosimy się w świat refleksji, pewnego rodzaju trans, często zapominamy o problemach otaczającego nas świata czy po prostu poprawiamy sobie humor.
"Muzyka z kufra" - Michael Connelly
Pewnie każdy słyszał kiedyś powiedzenie, że muzyka łączy ludzi. Dzięki niej zawieramy nowe znajomości. I warto w tym momencie zwrócić uwagę na zagadnienie subkultur, gdyż właśnie większość z nich ukształtowała się na gruncie muzyki. Jest to widoczne chociażby w nazwach niektórych nieformalnych grup młodzieżowych, takich jak hip-hopowcy, metalowcy, punki, rockmani, grunge'owcy, technomani czy depeszowcy. Jak widać, nazwy tych subkultur wywodzą się bezpośrednio z nazw gatunków muzycznych czy nawet nazw zespołów (depeszowcy – od zespołu Depeche Mode). Młodzież, słuchająca podobnej muzyki, łączy się w grupy, co w dalszych „fazach” przynależności do subkultury wiąże się również z podobnym ubiorem (metalowcy – przewaga koloru czarnego, hip-hopowcy – szerokie spodnie) czy fryzurą (punki – irokezy). Młodzi ludzie utożsamiają się ze „swoją” (bo tak właśnie o niej mówią) grupą.
Z autopsji wiem także, że muzyka łączy pokolenia. Idole starszych pokoleń stają się idolami pokoleń kolejnych (często już po śmierci samych „gwiazd”). Przykładowo – wielkim fanem Jimiego Hendrixa był i jest mój ojciec, teraz także ja, chociaż wiem, że nie będę miała okazji usłyszeć go na żywo.
"Muzyka poważna kolekcja wiedzy i życia" - Burrows John, Wiffen Charles (red.)
Również muzyka zespołów powstałych dawno temu, a istniejących do dziś, może być łącznikiem między pokoleniami, n. p. muzyka Pink Floyd, The Police (aktualnie już sam Sting), Dire Straits. I w tym momencie zauważamy, że jednak starsze i młodsze pokolenia potrafią żyć w zgodzie, a przy tym mogą posiadać wspólne zainteresowania.
Mimo, że kultura europejska, amerykańska czy afrykańska znacznie różnią się od siebie, wiemy, że nie ma miejsca na Ziemi, gdzie nie istniałaby muzyka. I w Europie, i w Ameryce znajdą się osoby, które interesuje ten sam rodzaj muzyki, te same zespoły. I mimo wszystkich konfliktów, wojen i potyczek wiemy, że najważniejsze nie jest to, co nas dzieli, lecz właśnie to, co nas łączy. A łączy nas nade wszystko muzyka...
Dodany: 2006-10-05 18:13:59
Dodany: 2006-03-25 13:01:58