Miała 17 lat, gdy uciekała z domu dla żonatego kochanka. Potem napisała książkę, którą poznał cały świat. Oto Mary Shelley

Data: 2024-08-30 11:12:47 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Od najmłodszych lat objawiała się jej buntownicza natura, a w wieku nastoletnim uciekła z domu wraz z mężczyzną, który był już żonaty, co wywołało niemały skandal. Tak wyglądało życie osobiste pisarki Mary Shelley, której dzieło później poznał cały świat.

Mary Shelley - grafika
fot. Obraz Mary Shelley / Richard Rothwell / domena publiczna

Mary Shelley była angielską pisarką i poetką epoki romantyzmu tworzącą w nurcie powieści gotyckiej. Autorka powieści Frankenstein – poza łatką wielkiej pisarki – ma jeszcze kilka innych: to córka anarchisty i feministki uciskana przez zasady obowiązujące w społeczeństwie. Nie stroniła od skandalów, a jeden z nich miał ogromne znaczenie dla jej życia osobistego.

Mary Shelley – buntowniczka od urodzenia?

Mary Shelley przyszła na świat 30 sierpnia 1797 roku w Londynie. Niemal od początku jej życie było naznaczone tragedią. Matka zmarła dziesięć dni po porodzie, pozostawiając swoją imienniczkę pod opiekę ojcu.  Warto jednak wspomnieć o rodzicach tej słynnej pisarki, którzy wyróżniali się z ogółu społeczeństwa. Nie bali się opinii publicznej i żyli zgodnie ze swoim zasadami. Jej matką była Mary Wollstonecraft, czyli intelektualistka i feministka zaciekle walcząca o prawa i edukację dla kobiet. Ojcem był natomiast William Godwin – publicysta, powieściopisarz, pastor, a także anarchista. Do dziś uważa się go za jednego z najwybitniejszych myślicieli epoki.

Tę dwójkę połączyła prawdziwa miłość. Spotkali się w Londynie i podczas towarzyskich wieczorów nie mieli dość swojego towarzystwa. Ich intelektualne dyskusje nie miały końca. Chociaż otwarcie krytykowali instytucję małżeństwa, to i tak się pobrali. Po tym jak Wollstonecraft zmarła, Godwin w liście do przyjaciela napisał:

Jestem przekonany, że nie ma na świecie nikogo, kto mógłby się z nią równać. Wiem z doświadczenia, że oboje byliśmy ukształtowani, by dać sobie nawzajem szczęście. Nie spodziewam się, bym kiedykolwiek mógł być jeszcze szczęśliwy.

Żonaty kochanek – kim była wielka miłość Mary Shelley?

Na przestrzeni kolejnych lat Mary musiała sobie radzić z niezbyt przyjazną macochą, chorobami, a także szkocką szkołą z internatem. W 1812 roku powróciła do domu na siedem miesięcy i poznała tam Percy’ego Bysshe’ego Shelleya oraz jego żonę Harriet. Mężczyzna urodził się w arystokrackiej rodzinie, co jednak wcale mu nie odpowiadało. 

Percy Shelley - portret pośmiertnyPośmiertny portret Shelleya autorstwa Josepha Severna / domena publiczna

Percy dorastał w złotej klatce, której szybko zaczął nienawidzić. Uczył się na Uniwersytecie Oksfordzkim i do pewnego momentu żył zgodnie z tym co zaplanowała dla niego jego rodzina. Pragnął on takiego życia, jakie miała Mary dorastająca w gospodarstwie wśród inteligencji i literatów. Napisał więc do Godwina o tym jak inspirujące są jego dzieła. Uplasował się w pozycji ucznia i naśladowcy. W taki właśnie sposób stał się on stałym bywalcem w domu myśliciela. 

Dwa lata później Mary na stałe wróciła do Anglii, a w jej domu nadal gościł pan Shelley, który miał już wtedy dwójkę dzieci. Siedemnastolatka spędzała dużo czasu z żonatym mężczyzną i zakochała się w nim z wzajemnością. On nie szczędził jej szczegółów na temat swojego beznadziejnego małżeństwa. Okazało się, że wraz z Harriet pospieszyli się z zawarciem związku i uczucia już zdążyły wygasnąć. Percy jednak nie chciał wierzyć w to, że nic z tym nie może zrobić. Podążał on za filozofią Godwina, która mówiła, że małżeństwo jest formą niewolnictwa i nie powinno raz na zawsze wiązać ludzi. 

Miłość wyznana na cmentarzu

Pewnego dnia Mary i Percy udali się na grób matki dziewczyny i tam wyznali sobie płomienną miłość. Następnie powiedzieli o tym zarówno Godwinowi, jak i Harriet. Oboje byli przerażeni, gdy usłyszeli tę informację. Harriet błagała nawet Mary, by przestała się widywać z jej mężem. Godwin natomiast namawiał córkę do tego, by zerwała tę relację.

Przyszła pisarka jednak wiedziała lepiej, co ma robić. Była urodzoną buntowniczką. Dlatego też podczas pewnego mglistego poranka wraz z siostrą spakowały walizki i udały się na potajemne spotkanie z Percym. Wraz z nim uciekły do Europy, nie oglądając się za siebie.

Mary i Percy nigdy więc już w towarzystwie nie byli traktowani tak samo. Liczyli, że ludzie zrozumieją ich idealistyczną miłość, jednak wcale się tak nie stało. Percy został odcięty od rodziny, a Godwin nie chciał rozmawiać z córką. Parze więc szybko skończyły się pieniądze, co spowodowało ich rychły powrót do Anglii. Jednak nie zaznali tam spokoju. Czekało ich tam ukrywanie się przed komornikami i społeczny ostracyzm. Dodatkowo Mary była już w ciąży, niestety jej dziecko zmarło krótko po porodzie. 

Tragiczne samobójstwo i początek nowego życia

Kłopoty finansowe pary skończyły się w momencie, w którym umarł dziadek pana Shelleya, co zapewniło poecie roczny dochód w wysokości tysiąca funtów. Kontynuowali oni wspólne życie bez ślubu. Pewnej jesieni jednak zostali dotknięci ogromną tragedią. Harriet Shelley popełniła samobójstwo, topiąc się w Tamizie.

Chociaż Mary odczuwała ogromne poczucie winy w związku ze śmiercią żony Percy'ego, to jednak krótko później para się pobrała. Pisarka wielokrotnie opisywała swoje cierpienia, które miały być zadośćuczynieniem za ten ogromny grzech. Po ceremonii zaślubin w końcu zakończyły się długoletnie spory między pisarką, a jej ojcem. Para mogła kontynuować dalsze życie. 

Przeczytaj także:


źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki / https://pl.wikipedia.org/wiki/ / www.historythroughfiction.com

Tagi: ciekawostki literackie, aktualności literackie, literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Frankenstein
Mary Shelley15
Okładka książki - Frankenstein

Angielski żeglarz Robert Walton utknął wśród arktycznych lodów. Pewnego dnia do jego statku dociera na saniach wycieńczony rozbitek: szwajcarski...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje