Adam Mickiewicz to jeden z najczęściej pojawiających się polskich twórców na zajęciach języka polskiego. Czego jednak nie powiedzą Wam na temat Adama Mickiewicza w szkole?
Pan Tadeusz, Ballady i romanse, Dziady – te tytuły u jednych wywołują miłe wspomnienia, dla innych brzmią jak senny koszmar. Adam Mickiewicz jest jednym z najważniejszych polskich twórców i pojawia się na lekcjach polskiego już w podstawówce. Co warto wiedzieć na jego temat poza szkolnymi notatkami?
Adam Mickiewicz był nauczycielem
Ze względu na trudną sytuacje ekonomiczną, Adam Mickiewicz – by móc studiować – zmuszony został do złożenia wniosku o stypendium. W ramach programu, otrzymał pieniądze na naukę na uniwersytecie w Wilnie, ale później – musiał je w pewien sposób odpracować. Mickiewicz trafił do Kowna, gdzie rozpoczął pracę w charakterze nauczyciela. Ta posada nie tylko była źle opłacana, ale także – niesatysfakcjonująca. W swoich listach do przyjaciół Mickiewicz określać miał swoich uczniów jako „tępe żmudzkie łby”.
Adam Mickiewicz był kobieciarzem
Mickiewicz ulegał żądzom namiętności, jak przystało na romantycznego artystę. Nie tylko zakochał się w Maryli Wereszczakównie, która miała wyjść za znacznie bogatszego od Mickiewicza hrabiego Puttkamera, ale – romansował także z inną mężatką, Karoliną Kowalską.
Adam Mickiewicz był wandalem
Adam Mickiewicz w czasie swoich podróży był Banksym romantyzmu. Jak głosi legenda, nieszczęśliwie zakochany Mickiewicz wyryć miał napis na altanie, w której spotykał się ze swoją kochanką, Marylą.
Czytaj także: Pan Tadeusz - streszczenie
Co więcej, zdaniem historyka Sławomira Kopra, przejeżdżając przez wieś Kozarewicze wieszcz wyryć miał na ścianie jednej z kapliczek napis: „Adam Mickiewicz – Byłem i wodę piłem, woda dobra”.
Adam Mickiewicz żył w trójkącie
W pewnym okresie swojego życia Adam Mickiewicz romansował z Karoliną Sobańską, kobietą prowadzącą w Odessie salon literacki, a jednocześnie – będącą w związku z carskim urzędnikiem Janem Wittem. Fakt, że Sobańska dzieliła łoże z innym, nie przeszkadzał Mickiewiczowi w kontynuowaniu romansu. Oczywiście, wszystko zmieniło się, kiedy Sobańska okazała się agentką szpiegującą kochanków na zlecenie Witta...
Więcej na temat Karoliny Sobańskiej przeczytać możecie w książce Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari Andrzeja Palacza.
Adam Mickiewicz miał problemy z potencją
Według Sławomira Kopra, Adam Mickiewicz mógł mieć chwilowe problemy z potencją. Wskazuje na to odnaleziona przez historyka korespondencja, w której traktował on o ewentualnej relacji seksualnej z Marią Szymanowską, matką jego przyszłej żony: „Z panią S. przyszliśmy nieco do zgody. Cóż robić, kiedy we mnie jakiś diabeł siedzi. Pierwszy raz w życiu jestem do niczego. Nie pojmuje przyczyny. Malarka tak mnie oczarowała, że stałem się dla drugich oziębły”.
Adam Mickiewicz był w sekcie
Od 1842 r. w Paryżu tworzyła się sekta religijna Koło Sprawy Bożej, której założycielem był Andrzej Towiański. Członkowie sekty regularnie spotykali się, gdzie utwierdzali się w przekonaniu, że niebawem ludzie wejdą w nową epokę, która przybliży ich do nadejścia Królestwa Bożego.
Czytaj także: Recenzja filmu Pan Tadeusz
Do sekty, oprócz Adama Mickiewicz, należał m.in. także Juliusz Słowacki. Członkostwo w ruchu spowodowało, że Mickiewicz zradykalizował swoje poglądy, które przedstawiał w czasie wykładów na uniwersytecie – to spowodowało, że niedługo później stracił swoją posadę.
Żona Adama Mickiewicza trafiła do szpitala psychiatrycznego
Celina Szymanowska, żona Adama Mickiewicza, trafiła do ośrodka dla obłąkanych. Ze względu na stres na emigracji, kobieta popadała w paranoję. W 1838 roku, 4 lata po ślubie z Mickiewiczem, zdeklarowała, że jest wieszczką oraz wcieleniem Matki Bożej, której celem jest odkupienie Polski. Celina zmarła w 1855 r., wcześniej rodząc Mickiewiczowi szóstkę dzieci.
Adam Mickiewicz miał nieślubne dzieci
Oprócz szóstki dzieci z prawego łoża, Mickiewicz miał także potomstwo z drugiego związku z Ksawerą Deybel – przynajmniej jedną córkę. Romans trwał równolegle do małżeństwa z Celiną; co więcej, Deybel mieszkać miała pod jednym dachem z Mickiewiczem, jego chorą żoną i dziećmi.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną biografią Adama Mickiewicza umieszczoną na łamach naszego portalu. Powyższy artykuł opracowano na podstawie publikacji Kobiety w życiu Mickiewicza autorstwa Sławomira Kopra (Wydawnictwo Bellona, 2010). Aby dowiedzieć się więcej na temat Adama Mickiewicza, warto sięgnąć po ten tytuł. Książkę w dobrej cenie kupić można poniżej: