Sprawdź swoją półkę z książkami. Mogą kurzyć się na niej książki warte tysiące

Data: 2024-11-19 14:19:14 | aktualizacja: 2024-11-19 14:19:15 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Odziedziczyłeś biblioteczkę po rodzicach czy dziadkach, a może zbierasz książki, które innym wydawały się nieprzydatne? Być może jesteś w gronie szczęśliwych posiadaczy PRL-owskich białych kruków! Kolekcjonerzy szukają książek sprzed paru dekad i są gotowi zapłacić za nie krocie. Na co zwrócić uwagę w poszukiwaniu perełek w naszych biblioteczkach?  

Fotografia ilustracyjna
 Klub Międzynarodowej Książki i Prasy przy ul. Wolskiej w Warszawie /  Janusz Oleksiewicz, Warszawska Wola, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Wola, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy i Warszawski Tygodnik Ilustrowany "Stolica", Warszawa 1974, p. 173 / Domena publiczna / Wikimedia Commons
  • Wraca moda na retro i vintage. Okazuje się, że książki z PRL-u mogą być warte fortunę.
  • Kolekcjonerzy poszukują konkretnych publikacji z PRL-u. 
  • Najbardziej poszukiwane są pierwsze wydania książek takich jak Pan Samochodzik czy Solaris.
  • Nawet tysiąc złotych dostać mogą właściciele komiksów o Koziołku Matołku.

Książki z PRL-u znów w modzie

Moda na retro i vintage trwa! Czasy PRL-u do dzisiaj budzą w wielu osobach sentyment i nostalgię, nawet jeśli nie były proste. Okazuje się, że wiele osób nadal na swoich półkach, czy w piwnicach albo na strychach ma sporo książek wydawanych właśnie w tych latach. Co ciekawe publikacje te cieszą się coraz większym zainteresowaniem i obecnie mogą być sporo warte na rynku wtórnym.

Przeczytaj także: Prawie połowa Europy nie czyta książek. Jest ranking - nie zgadniecie, gdzie znalazła się Polska

PRL był specyficznym czasem dla polskiej kultury: cenzura towarzyszyła ludziom na każdym kroku, a artyści próbowali jakoś sobie z nią radzić. Książki zachodnich pisarzy były skracane, a ogólny dostęp do zagranicznych tytułów był mocno utrudniony. Równocześnie wydawanych było wiele publikacji, które dziś przykuwają uwagę kolekcjonerów i miłośników literatury. 

Ile są warte książki z PRL-u?

Obecnie publikacje z PRL-u osiągają wysokie ceny na rynku wtórnym. Największą uwagę kolekcjonerów przykuwają książki, komiksy i czasopisma, które były wydawane w małym nakładzie. Dużym zainteresowaniem cieszą się również wyjątkowe czy specyficzne cenzurowane wersje. Liczy się również stan danej publikacji, oprawa, a nawet autograf autora. Zwraca się uwagę na to, z którym wydaniem mamy do czynienia. Jeśli szereg tych wyśrubowanych wymagań zostanie spełnionych, za książkę można zgarnąć niemałą sumę.

Prawda jest jednak taka, że nie wszystkie tytuły budzą zainteresowanie kolekcjonerów. Szczególnie chętne kolekcjonerzy kupują książki Stanisława Lema. Chodzi głównie o pierwsze wydania na przykład Solaris czy Dzienników gwiazdowych. Mogą one kosztować od pięciuset do nawet tysiąca złotych. Popularna seria Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik w białych okładkach może także być warta ponad tysiąc złotych. 

Cenne książki PRL-u. Na jakie zwrócić uwagę?

Kto jeszcze jest prawdziwą kolekcjonerską gratką? Poszukajcie, czy wśród waszych książek nie ma publikacji, które zawierają ilustracje Jana Marcina Szancera.  Był to wybitny ilustrator, którego dzieła można znaleźć w wielu książkach dla dzieci. Publikacje mające jego ilustracje na okładkach również są sporo warte i mogą kosztować nawet pięćset złotych. Kolekcjonerzy poszukują również komiksów w dobrym stanie wydawanych w PRL-u. Ceny konkretnych egzemplarzy sięgają nawet do kilku tysięcy złotych. Wydawany w PRL-u Koziołek Matołek ma dziś dużą wartość. Oryginalne wydania z lat 50 to koszt do nawet tysiąca złotych za tom. Popularność osiągają również serie takie jak Kapitan Żbik, Kajko i Kokosz, czy Thorgal

Przeczytaj także: Młodzieżowe Słowo Roku 2024 - znamy finałową dwudziestkę! Wśród nich słowa takie jak "skibidi", "sigma", czy "yapping"

Okazuje się, że nawet podręczniki czy katalogi mają swoich kolekcjonerów. Zbiory zadań, czy elementarze z tamtych czasów mogą być gratką w antykwariatach. Warto więc przejrzeć swoje półki i sprawdzić, czy nie posiada się tego typu wydań. By sprawdzić, czy dana książka ma wartość większą niż sentymentalną, wystarczy zajrzeć w oferty dostępne na internetowym rynku wtórnym lub skontaktować się z profesjonalnym rzeczoznawcą.

Przeczytaj także:


źródło: https://nowosci.com.pl

Tagi: literatura, aktualności literackie, ciekawostki literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje