Samantha Harvey zdobyła Nagrodę Bookera w 2024 roku!

Data: 2024-11-13 06:30:01 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Właśnie dowiedzieliśmy się kto wygrał Nagrodę Bookera w 2024 roku. Wyróżniona powieść to książka, której akcja toczy się w kosmosie. Opowiada ona o wszelkich wspaniałościach Ziemi! 

Booker Prize 2024 Samantha Harvey - wygrana
fot. mat. prasowe / Booker Prize

12 listopada 2024 roku ogłoszono, kto zdobył Nagrodę Bookera. Jest to brytyjska pisarka – Samantha Harvey. Została ona wybrana spośród sześciu innych finalistów!

  • Tegoroczna Nagroda Bookera przypadła Samanthcie Harvey i jej książce Orbital.
  • Książka opowiada o sześciu astronautach pracujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
  • Historia skupia się na kruchości ludzkiego życia i wspaniałości Ziemi.
  • Jest to pierwsza książka z nagrodą Bookera, której akcja toczy się w kosmosie.
  • Równocześnie jest to jedna z najkrótszych książek, które zdobyły to prestiżowe wyróżnienie. 

Nagroda Bookera 2024 – kto zdobył nagrodę?

Nagroda Bookera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie literatury. Jest ona przyznawana pojedynczej książce prozatorskiej napisanej w języku angielskim. Zwycięzcy przysługuje 50 tysięcy funtów oraz trofeum. W tym roku nagrodę wręczał Paul Lynch, zeszłoroczny zwycięzca. Cała uroczysta ceremonia odbywała się w Old Billingsgate w Londynie.

Przeczytaj także: "Arcane" - na Netfliksa właśnie trafił 2 sezon produkcji przygodowej na bazie popularnej gry!

W tym roku nagroda przypadła brytyjskiej autorce! Samantha Harvey stworzyła powieść Orbital, dzięki której możemy zaobserwować jak wspaniała jest Ziemia. Akcja książki toczy się w ciągu jednego dnia i śledzi życie sześciu astronautów i kosmonautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zaczynają się oni zastanawiać nad tym czy jest życie bez Ziemi, a także czym jest Ziemia bez ludzkości.

Przeczytaj także: Sanah po raz kolejny śpiewa w "Akademii Pana Kleksa"? Premiera drugiej części już wkrótce!

Przez 24 godziny w życiu bohaterów wiele się dzieje! Okrążają Ziemię aż szesnaście razy w ciągu jednego dnia. Są więc świadkami szesnastu wschodów i zachodów słońca. Podziwiają lodowce, pustynie, góry i ocean. Obserwują zmiany pogody, a także kruchość granic i stref czasowych. Ta krótka, bo mająca zaledwie 136 stron, książka pokazuje jak wspaniała może być Ziemia. Równocześnie niesie ona za sobą  głębsze przesłanie i pozwala nam się zastanowić nad wartością ludzkiego życia oraz tym jak kruche może ono być. 

Przeczytaj także: "W klatce" - na Netfliksa właśnie trafił francuski serial akcji opowiadający o młodym zawodniku MMA

Chociaż główną bohaterką powieści jest Ziemia, to jednak równie ważni są astronauci. To ich życia śledzimy. Obserwujemy jak radzą sobie na Stacji Kosmicznej. Ale jesteśmy też świadkami ich krótkich rozmów z rodziną, czy współtowarzyszami podróży. Widzimy jak kształtują się ich relacje, obserwujemy ich lęki, smutki, radości i tęsknoty. 

Sama autorka o swojej książce powiedziała tak:

Chciałam napisać o naszej ludzkiej okupacji niskiej orbity okołoziemskiej przez ostatnie ćwierćwiecze – nie miało to być sciece fuction, ale realizm. Czy udało mi się przywołać piękno tego punktu obserwacyjnego z troską pisarza przyrodniczego? Czy udało mi się napisać o zdumieniu? Czy udało mi się stworzyć coś w rodzaju kosmicznej sielanki? To były wyzwania, które sobie postawiłam. 

Orbital – prawdziwie poruszająca książka?

Edmund de Waal to przewodniczący jury, który zdążył się wypowiedzieć o książce. Stwierdził on, że jest to powieść o zranionym świecie. Jej tematem są wszyscy, a zarazem nikt. Wspomniał on również o wspaniałym lirycznym języku w jakim Samantha Harvey napisała tę historię. Powiedział jeszcze: 

Czasami natrafiasz na książkę i nie potrafisz zrozumieć, jak doszło do tego cudownego wydarzenia. Jako sędziowie byliśmy zdeterminowani, aby znaleźć książkę, która nas poruszy, książkę, która ma pojemność i rezonans, którymi jesteśmy zmuszeni się dzielić. Chcieliśmy wszystkiego.

Okazuje się, że jury było jednomyślne co do tego wyboru:

Przez cały rok celebrowaliśmy fikcję, która wyraża idee, zamiast skupiać się na problemach; fikcję, która nie znajduje odpowiedzi, lecz zmienia pytania dotyczące tego na czym chcielibyśmy się skupić. Nasza jednomyślna decyzja o wyróżnieniu Orbital wynika z uznania dla jej piękna i ambicji. Książka odzwierciedla niezwykłą wrażliwość Harvey na cenny i kruchy świat, który wspólnie zamieszkujemy.

Gaby Wood, dyrektor generalna Fundacji Nagrody Bookera, dodała, że tegoroczny panel sędziowski z listy nominowanych wybrał:

niewielką, dziwną, piękną i niezwykłą książkę autorstwa Samanty Harvey, pisarki, która ostatnio znalazła się na długiej liście nominowanych do Nagrody Bookera 15 lat temu [...]

Stwierdziła ona również, że Orbital wygrało nagrodę podczas ogromnego kryzysu geopolitycznego i w trakcie najprawdopodobniej najcieplejszego roku w historii. Jest to o tyle cenne, że sama książka jest pełna nadziei i ponadczasowa oraz niezwykle aktualna. Pokazuje łagodny świat, w którym nie widać murów, ani barier. Co ciekawe jest to pierwsza książka z nagrodą Bookera, której akcja toczy się w kosmosie! Jest to również jedna z najkrótszych powieści z tym wyróżnieniem! 

Poniżej możecie posłuchać jak Will Poulter czyta fragment książki:

Przeczytaj także:


Tagi: literatura, Booker Prize,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje