PWN właśnie wyłoniło dwadzieścia propozycji na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Do 30 listopada trwa więc głosowanie na zwycięzcę plebiscytu. Na liście znalazły się słowa takie jak "skibidi", "sigma", czy "yapping".
- Właśnie wyłoniono finałową dwudziestkę słów do Młodzieżowego Słowa Roku 2024. Głosowanie trwa od 13 do 30 listopada.
- Jest to dziewiąta edycja plebiscytu organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN
- W Jury znaleźli się doskonali językoznawcy. Byli oni wspierani przez młodzież z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.
- Na liście znalazły się słowa z zeszłego roku takie jak "bambik", "cringe", czy "rizz"
- Wśród nowych słów mamy między innymi "brat", "skibidi", "sigma", czy "yapping"
Młodzieżowe Słowo Roku 2024 - nominacje
Wyłanianie Młodzieżowego Słowa Roku to już niemal tradycja. W tym roku plebiscyt odbywa się po raz dziewiąty. Poprzednio zwyciężyło słowo "rel". Teraz na liście finalistów pojawiło się sporo zaskakujących słów i wyrażeń często zaczerpniętych z języka angielskiego. Jak co roku nad plebiscytem pieczę trzyma zespół cenionych językoznawców. Równocześnie nieodzownym wsparciem dla jury jest młodzież z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.
Na stronie PWN o tegorocznych finałowej dwudziestce możemy przeczytać:
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i nadesłane propozycje do tytułu Młodzieżowego Słowa Roku 2024. Internauci znów pokazali, jak żywa, różnorodna i zabawna jest polszczyzna młodych. Pojawiły się słowa zarówno związane z mediami i grami, jak i te, pochodzące z codziennych rozmów i żartów. Ostateczna lista powstała z najbardziej popularnych zgłoszeń, których zgodność z regulaminem konkursu potwierdziło Jury wraz z przedstawicielami PWN-u.
Jakie są więc propozycje na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 i co dokładnie znaczą?
- aura – zespół cech, jakości towarzyszących danej osobie, które wpływają na to jak jest ona postrzegana przez otoczenie. Mogą być dodatnie i ujemne punkty aury. Te pierwsze "gromadzi się" za pozytywne doświadczenia i zdarzenia, drugie zaś za wpadki i zachowania postrzegane negatywnie.
- azbest – intencjonalnie humorystyczne nawiązanie do filmów i memów o "wylewaniu azbestu". Często nawiązuje do szkodliwej patodeweloperki. Coś co jest niedorzeczne, nierealne. Ktoś, kto nie jest w stanie dowieść swoich racji.
- bambik – osoba niedoświadczona, początkująca. Ktoś kto nic nie wie. Określenie ironiczne i pejoratywne, w niektórych przypadkach żartobliwe. Pierwotnie nawiązywało do nowicjusza w grze Fortnite.
- brainrot – z angielskiego zgnilizna mózgu. Negatywne określenie niskiej jakości treści kulturowych i stylu komunikacyjnego. Głównie związane z treściami dostępnymi w aplikacji TikTok.
- brat – słowo, które nawiązuje do albumu popularnej piosenkarki Charli XCX. Album charakteryzował się limonkowo-zieloną okładką i prostym napisem. Brat to osoba buntownicza, pewna siebie i niezależna o hedonistycznej postawie. Wymyka się ustalonym konwencjom i oczekiwaniom społecznym. Latem popularny był również zwrot brat summer.
- cringe – to słowo, które jakiś czas temu zyskało polski odpowiednik, czyli mrozić. Jest to coś żenującego pozostawiającego po sobie niesmak. Może również wywoływać tak zwane ciarki żenady.
- czemó – celowy zapis słowa "czemu" z błędem ortograficznym. Mocniej wyraża zdziwienie i może być wypowiadane jako "czemo".
- delulu – pochodzi od angielskiego delusional, które dosłownie opisuje osobę żyjącą w jakiś urojeniach i oderwaną od rzeczywistości. Obecnie oznacza to osobę, która nie do końca jest sobie w stanie uświadomić prawdę. Często spotykane wśród fanów K-Popu. Na TikToku używane we frazie delulu is the solulu (delusion is the solution).
- fe!n / fein / fin – osoba uzależniona, lub taka, która obsesyjnie czegoś pragnie. Słowo zostało zaczerpnięte z utworu raperta Travisa Scotta. Nawiązuje do angielskiego "fiend", czyli demon, zły duch.
- fr/ FR – skrót pochodzący od angielskiego for real, co oznacza: naprawdę, rzeczywiście, na serio. Wyraża aprobatę.
- glamur / glamour – dotychczas wyraz ten odnosił się do mody i stylu życia pełnego przepychu i elegancji. Ostatnio jednak nawiązuje on głównie do ubrań z motywem paterki.
- GOAT – akronim wyrażenia Gratest of All Time, czyli "najlepszy w historii". Używany do osób, rzeczy lub zjawisk wybitnych i niesamowitych.
- oi oi oi baka – baka po japońsku oznacza idiotę, czy głupca. Jest to więc zawołanie wzięte ze świata anime. Wykorzystuje się je w Polsce i na świecie jako rodzaj wyzwania. Osoba musi w miejscu publicznym stanąć na krześle lub stole i głośno oraz z odpowiednia intonacją krzyknąć "oi oi oi baka".
- oporowo – najmocniej, najlepiej, bardzo. Może też oznaczać intensywną i wymagającą pracę.
- riz / rizzler / rizz – pochodzące z angielskiego słowa charisma. Pewien urok osobisty wpływający na innych. Umiejętność podrywu i oczarowania płci przeciwnej.
- sigma (innym wariantem jest sigma male) – początkowo mężczyzna niezależny i pewny siebie, który odnosi sukcesy, „samotny wilk”. Aktualnie może również opisywać kobietę. Ogólnie jest to osoba, której udało się coś osiągnąć i jest za to podziwiana.
- skibidi – wyraz pozbawiony wyraźnego znaczenia. Często pojawia się obok innych słów. Może sugerować coś fajnego, dziwnego lub zaskakującego. Słowo zostało spopularyzowane dzięki serii viralowych filmików o toaletach z ludzkimi głowami – skibidi toilet.
- womp womp – wyrażanie używane do zasygnalizowania negatywnych emocji względem rozmówcy. Wskazuje na brak zainteresowania rozmową. Początkowo onomatopeja naśladująca łomot.
- yapping – slangowe wyrażenie na ględzenie, czy kłapanie, zbyt długa rozmowa na jeden temat. Słowo spopularyzowane w mediach społecznościowych.
Młodzieżowe Słowo Roku 2024 - na czym polega plebiscyt?
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt, który stanowi naprawdę świetną zabawę dla wszystkich użytkowników języka polskiego. Dzięki niemu każdy ma szansę poznać słowa i wyrażenia używane przez młodzież.
Na konkurs składają się dwa etapy. W pierwszym etapie, który trwał od 8 października do 5 listopada, każdy mógł zgłosić swoją propozycję młodzieżowych słów. W formularzu trzeba było podać jej znacznie oraz przykłady użycia. Spośród tych słów Jury musiało wyłonić finałową dwudziestkę.
Drugi etap plebiscytu właśnie się rozpoczął i potrwa do 30 listopada. Jest to czas internetowego głosowania. Co ciekawe zostanie również przyznana nagroda Jury za najciekawsze słowo wraz z jego definicją. Na początku grudnia tego roku opublikowane zostanie rozwiązanie konkursu!