Literatura a polityka. Wybory w USA pokazały, czego boją się czytelnicy

Data: 2024-11-12 13:00:46 | aktualizacja: 2024-11-12 13:00:47 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Nie gasną debaty na temat ostatnich wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Jak się okazuje, polityka kolejny raz wpływa na literaturę. Zagraniczne media donoszą, że po wygranej Donalda Trumpa w USA doszło do zwiększenia sprzedaży książek, które poruszają tematy niepokojącej wizji przyszłości.

Trump i Atwood
fot. Donald Trump: Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0 / Wikimedia Commons | Larry D. Moore, CC BY 4.0 via Wikimedia Commons
  • Donald Trump na początku listopada wygrał wybory w Stanach Zjednoczonych.
  • Okazuje się, że jego zwycięstwo wpływa także na rynek książki.
  • Na Amazonie sporo mrocznych dystopii oraz feministycznych publikacji awansowało w rankingach.
  • Na drugim miejscu znalazła się kultowa powieść Margaret Atwood, czyli Opowieść podręcznej.
  • Więcej wiadomości ze świata literatury odnajdziesz na łamach serwisu Granice.pl

W USA niedawno zakończyły się wybory prezydenckie. Tym razem zwycięstwo ogłosiła partia Republikanów wraz z jej kandydatem, Donaldem Trumpem, który zdobył 295 głosów elektorskich. To zwycięstwo budzi niepokój wielu osób. W obliczu nadchodzących kolejnych lat rządów Trumpa księgarnie odnotowały znaczy wzrost zainteresowania książkami z nurtu dystopii oraz publikacjami dotyczącymi demokracji. 

Mroczne dystopie trafiają na listy bestsellerów

Na całym świecie na listy bestsellerów trafiają powieści o demokracji, dystopii, tyranii, feminizmie oraz skrajnie prawicowej polityce. W zaskakującym tempie na Amazonie rośnie popularność mrocznych i futurystycznych publikacji. Wśród nich znalazła się pochodząca z lat 80. najpopularniejsza powieść w dorobku Margaret Atwood, czyli Opowieść podręcznej.

W powieście Atwood przenosi czytelników do alternatywnej rzeczywistości, w której kobiety codziennie przeżywają koszmar. W totalitarnym społeczeństwie są one zmuszane do rodzenia dzieci dla rządzących. Nie mogą opuszczać domu i praktycznie nie mają praw. Powieść Atwood awansowała o ponad 400 miejsc i obecnie zajmuje trzecie miejsce na liście bestsellerów Amazona w USA.

Wzrosła także sprzedaż Testamentów, czyli kontynuacji Opowieści podręcznej. Co interesujące na liście pojawiły się także inne ważne książki Rok 1984 George'a Orwella czy 451 stopni Fahrenheita Raya Bradbury'ego.

Czytelnicy zastanawiają się nad przyszłością

Popularnością zaczęły cieszyć się także książki, które nie są fikcją literacką. Na czwarte miejsce bestsellerów w USA trafiła książka O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku autorstwa amerykańskiego historyka Timothy'ego Snydera. To publikacja, która została napisana przez autora podczas poprzedniej kadencji Trumpa. Z kolei Democracy in Retrograde - książka, która pokazuje, jakie zmiany należy wprowadzić, by uratować demokrację - znalazła się na liście książek, które odnotowały największy wzrost sprzedaży w ciągu 24 godzin, a kupiono ją w ponad 30 tys. egzemplarzy.

Inne publikacje, których sprzedaż wzrosła to między innymi Mężczyźni objaśniają mi świat Rebecci Solnit czy Men Who Hate Women Laury Bates. 

Przeczytaj także:


 

źródła: https://www.theguardian.com ; https://www.amazon.com ; https://www.firstpost.com

Tagi: literatura, aktualności literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje