J.K. Rowling pod lupę wzięła odbywające się właśnie Mistrzostwa Olimpijskie w Paryżu. Twórczyni Harry'ego Pottera zaangażowana była w głośny wątek skupiony na bokserkach, których zewnętrzna budowa ciała przypominała sylwetki męskie.
J.K. Rowling to brytyjska pisarka, która swoją popularność zdobyła dzięki serii o młodym czarodzieju – Harrym Potterze. Dziś jest jednak także kojarzona z wieloma kontrowersjami dotyczącymi głównie osób transpłciowych. Tym razem skrytykowała ona dwie bokserki, wokół których w mediach pojawiły się mylące informacje dotyczące ich tożsamości płciowej.
Burza wokół uczestniczek olimpiady
Od rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu nie brakuje kontrowersji. Tym razem toczy się dyskusja na temat dwóch bokserek Imane Khelif z Algierii i Lin Yu‑ting z Tajwanu. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata organizowanych przez Międzynardowe Stowarzyszenie Boksu (IBA) Khelif została zdyskwalifikowana i – jak podaje serwis Demagog.org – przyczyną miał być fakt, że zawodniczka „nie przeszła badania na poziom testosteronu, ale została poddana odrębnemu i uznanemu testowi, którego szczegóły pozostają poufne”.
Decyzja IBA uznana została za arbitralną i krzywdzącą. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOI) stwierdził jasno, że uczestnicząca w olimpiadzie Imane Khelif jest kobietą i powinna mieć możliwość rywalizacji jako kobieta, a Algierski Komitet Olimpijski (COA) miał potępić oskarżenia o transpłciowość zawodniczki. Międzynarodowy Komitet Olimpijski wydał niedawno oświadczenie, w którym czytamy:
Te dwie sportowczynie padły ofiarą nagłej i arbitralnej decyzji IBA… bez należytego procesu [...] Każda osoba ma prawo do uprawiania sportu bez dyskryminacji.
Warto wspomnieć, że zarówno Khelif, jak i Yu‑ting od urodzenia identyfikowały się jako kobiety i obie rywalizowały, ale też wielokrotnie przegrywały, w zawodach bokserskich wyłącznie z kobietami.
J.K. Rowling komentatorką olimpiady w Paryżu
Na początku ubiegłego tygodnia J.K. Rowling udostępniła na swoim X artykuł "The Guardiana" dotyczący kontrowersji wokół bokserek. W jej wpisie czytamy:
Co musi się stać, aby zakończyć to szaleństwo? Bokserka z obrażeniami zmieniającymi życie? Bokserka zabita?
Poniżej możecie zobaczyć wpis autorki serii o Harrym Potterze:
What will it take to end this insanity? A female boxer left with life-altering injuries? A female boxer killed? https://t.co/2OGWUQYtU5
— J.K. Rowling (@jk_rowling) July 30, 2024
Lokalni politycy i dziennikarze z Tajwanu jawnie krytykują brytyjską pisarkę. Tajwańscy fani również bojkotują twórczość J.K. Rowling i wyrzekają się miłości do serii o Harrym Potterze. Ogólnokrajowa gazeta "The Liberty Times" zamieściła na X zaczepny wobec pisarki wpis:
Krytykowanie kwestii transpłciowości to jedno, ale nasza Lin Yu Ting w ogóle nie jest transpłciowa! Jeśli J.K. Rowling nie widzi w tym żadnej różnicy, to redaktor sugeruje, żeby skupiła się na pisaniu powieści!
Tajwańskie gazety, między innymi United Daily News, twierdzą, że ostatnia debata w świecie olimpijskiego boksu to błędnie pojmowana kontrowersja dotycząca osób transpłciowych. Co więcej, jak donosi Demagog.org, zabiegi korekty płci w Algierii są nielegalne. Demagog wskazuje także na zależności między IBA a Rosją. I
Prezesem International Boxing Association (IBA) jest Rosjanin Umar Kremlow, a głównym sponsorem – rosyjski Gazprom. Federacja pozostaje w sporze z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim. W 2019 roku zawieszono ją ze względu na problemy związane z zarządzaniem, finansami, sędziowaniem oraz innymi kwestami etycznymi
– czytamy na łamach serwisu Demagog.
Informacje na temat rzekomej transpłciowości Imane Khelif donosić miała głównie rosyjska agencja informacyjna TASS.
Przeczytaj także:
- Hogwart we Wrocławiu? Uniwersytet Wrocławski ma plan, co zrobić z wyjątkowym miejscem po dawnej bibliotece
- Taylor Swift na Uniwersytecie Warszawskim. Od października będzie można wziąć udział w kursie poświęconym wokalistce
- Autorka "Rodziny Monet" wydaje nową książkę. To początek kolejnej serii
- Ekranizacje klasyki. Dlaczego świat filmu chętnie sięga po literaturę? Szesnasty odcinek podcastu "Co tam? Czytam!"
źródło: time.com, demagog.org
Tagi: literatura, harry potter, aktualności literackie,