Nominacje do Bookera i nowości ze świata literatury Young Adult. Literackie podsumowanie tygodnia 29.07-02.08 

Data: 2024-08-02 17:13:52 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Literackie podsumowanie tygodnia - grafika promująca cykl
 

Początek sierpnia przynosi wiele nowości wydawniczych, ale także i kolejne wydarzenia w świecie literatury. Będzie więc o nagrodach literackich, ekranizacjach literatury, a także nietypowych kursach z literatury na uniwersytecie. A więcej na temat tego, co wydarzyło się między 29 lipca a 2 sierpnia, znajdziecie w naszym dzisiejszym Literackim podsumowaniu tygodnia.

Dzień szakala zaadaptowany do serialu 

Dzień szakala - kadr z serialu

Powieść Fredericka Forsytha doczeka się kolejnej adaptacji. Chodzi o popularny Dzień Szakala, który w latach 70. doczekał się kultowego filmu. Teraz powróci jako kilkuodcinkowy serial SkyShowtime, w którym pojawi się kilka istotnych zmian fabularnych. Więcej piszemy o tym w artykule: „Powieść Fredericka Forsytha »Dzień szakala« z nową ekranizacją. Mamy pierwszy zwiastun nowego serialu”. 

Długa lista Nagroda Bookera ujawniona 

Nagroda Bookera 2024 juryjury Nagrody Bookera 2024 / fot. (C) Hugo Glendinning / mat. prasowe Booker Prize

Na początku tygodnia ujawniono także długą listę do tegorocznej Nagrody Bookera. Na liście znalazło się łącznie trzynaście nazwisk, wśród których pojawili się „starzy wyjadacze” Bookera, ale też i debiutanci. Część pisarek i pisarzy dobrze znani są polskim czytelnikom. Więcej piszemy o tym w artykule: „Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Bookera 2024. Oto nazwiska z długiej listy”.

Pisarze trafią za krąg polarny, by wziąć udział w warsztatach pisarskich

Wyspa Uloya, do której dotrą laureaci nagrody Identitaswidok na wyspę Uloyę latem / mat. prasowe 

Z kolei grupa polskich pisarek i pisarzy weźmie udział w warsztatach pisarskich, które zorganizowane zostaną na odludnej bazie na małej wyspie Uloya za kręgiem polarnym. To nagroda dla nominowanych do tegorocznej Nagrody Identitas. O tym, kto trafi na norweską wyspę, piszemy w artykule „Sześć polskich pisarzy i pisarek wyjedzie do osamotnionej bazy za kręgiem polarnym, by pisać książki”.

Weronika Anna Marczak zaskakuje z nową powieścią

Ally Love Feels No Love - nowa książka Weroniki Anny Marczakfotografia autorki: Margoz / WIkimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Autorka bestsellerowej Rodziny Monet wydaje nową książkę. Powieść Ally Love Feels No Love już trafiła do przedsprzedaży i… już wzbudza kontrowersje. Czytelnicy krytykują użycie angielskiego tytułu w książce napisanej w oryginale po polsku. O czym dokładnie będzie powieść i kiedy pojawi się w księgarniach? Przeczytajcie o tym tutaj: „Autorka "Rodziny Monet" wydaje nową książkę. To początek kolejnej serii”.

Taylor Swift na stadionie i na uniwersytecie

Taylor Swift podczas trasy koncertowejfot. Ronald Woan/ Flickr.com / CC BY-SA 2.0

Dla tych, którym nie udało się kupić biletów na koncert Taylor Swift w Warszawie, mamy wiadomość na otarcie łez. Od października Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego prowadził będzie kurs poświęcony twórczości popularnej wokalistki. Jak udało nam się dowiedzieć, w jego ramach uczestnicy sprawdzą, jak narzędzia literaturoznawcze sprawdzają się nie tylko w badaniu poezji, lecz także… tekstów piosenek. Wiedza zdobyta podczas kursu przyda się uczestnikom również w przypadku analizy literackiej klasyki czy… dowolnego tekstu literackiego. Więcej przeczytacie w artykule: „Taylor Swift na Uniwersytecie Warszawskim. Od października będzie można wziąć udział w kursie poświęconym wokalistce”.

A na dokładkę...

Wrocław miał swój Hogwart, a to za sprawą zabytkowego budynku Biblioteki Uniwersyteckiej. Gdy bibliotekarze (i książki) przenieśli się do znacznie nowocześniejszej lokalizacji, dolnośląski Hogwart stał się problemem. Nikt nie chciał go kupić, aż uczelnia podjęła decyzję, co dalej zrobić z budynkiem po bibliotece. Na jaki pomysł wpadli? O tym przeczytacie w naszym artykule.

W tym samym czasie autorka opowieści o Harrym Potterze, J.K. Rowling, nie przestaje tweetować, a tym samym – rozpalać internet do czerwoności. Pisarka, a zarazem aktywna użytkowniczka platformy Elona Muska, zabrała się za komentowanie zmagań na Olimpiadzie. w Paryżu. I wcale nie chodzi jej jedynie o sport, ale też o światopogląd.

To wszystko – w telegraficznym skrócie – wydarzyło się w minionym tygodniu. Która ze spraw zaciekawiła Was najbardziej? Koniecznie zalogujcie się w serwisie Granice.pl (lub załóżcie sobie konto, jeśli jeszcze go nie macie) i dajcie znać w komentarzach! 

Tagi: literatura, aktualności literackie, literackie podsumowanie tygodnia,

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pajęczyca
Mariusz Leszczyński ;
Pajęczyca
Pokaż wszystkie recenzje