Taylor Swift na Uniwersytecie Warszawskim. Od października będzie można wziąć udział w kursie poświęconym wokalistce

Data: 2024-08-01 13:52:50 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Taylor Swift trafi na listę lektur? Do tego – prawdopodobnie – jeszcze długa droga, natomiast na pewno zagości na Uniwersytecie Otwartym Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród nowych propozycji realizowanych przez warszawską uczelnię znalazł się także kurs poświęcony twórczości popularnej wokalistki. 

Taylor Swift na koncercie
Taylor Swift podczas koncertu z trasy The Eras Tour / fot. Ronald Woan/ Flickr.com / CC BY-SA 2.0

O Taylor Swift w ostatnim czasie słychać bardzo wiele. Piosenkarka stała się popkulturowym fenomenem: jej muzyki słuchają zarówno nastolatki z amerykańskich przedmieść, jak i młodzi członkowie rodziny królewskiej, a na rynku ukazują się kolejne książki poświęcone wokalistce. Jak się okazuje, teraz o Swift usłyszeć będzie można także w uniwersyteckich murach. 

Autorski kurs o Taylor Swift na Uniwersytecie Warszawskim 

Przed kilkoma tygodniami pisaliśmy o tym, że na jednym z belgijskich uniwersytetów zorganizowany został przedmiot, którego problematyka w głównej mierze skupiać się ma na twórczości piosenkarki Taylor Swift. Moda na wokalistkę dotarła również i do Polski, a teraz o twórczyni albumu The Tortured Poets Department usłyszeć będzie można w ramach Uniwersytetu Otwartegona Uniwersytecie Warszawskim. 

Nowy kurs zatytułowano „Taylor Swift w słowach: piosenki literaturoznawczym okiem”. Choć pełna oferta kursów Uniwersytetu Otwartego UW ruszy od 2 sierpnia, to nam udało się skontaktować z przedstawicielami Uniwersytetu Otwartego UW i dowiedzieć, czego podczas kursu poświęconemu twórczości wokalistki dowiedzą się słuchacze. Za realizację kursu odpowiedzialna będzie mgr Anna Piniewska, wykładowczyni Uniwersytetu Otwartego UW. Kurs przeprowadzony zostanie w postaci konwersatorium.

Konwersatorium zostało stworzone z myślą, by pokazać przydatność kategorii poetologicznych i teoretycznoliterackich w odczytywaniu współczesnych tekstów kultury. Za pomocą pojęć i narzędzi literaturoznawczych można badać nie tylko wiersze poetów i poetek z kanonu literatury światowej, lecz także teksty piosenek

– zdradza nam Edward Siech, Koordynator Sekcji ds. Promocji i Szkoleń Uniwersytetu Otwartego UW.

Podczas konwersatorium słuchacze i słuchaczki będą mogli dokonać interpretacji twórczości wokalistki, choć – jak zapewnia uczelnia – poznane podczas kursu narzędzia interpretacyjne przydadzą się także przy interpretacji innych tekstów kultury.

Słuchacze i Słuchaczki odkryją konteksty kulturowe i literackie twórczości Taylor Swift i dowiedzą się, jak od strony formalnej i stylistycznej zbudowane są jej utwory z najnowszej płyty, wcześniejszej dyskografii oraz jak w kategoriach performatyki rozpatrywać koncerty The Eras Tour

– dodaje Siech.

Na bazę metodologiczną, która pozwoli słuchaczom lepiej zrozumieć teksty piosenek, mają składać się m.in. artykuły naukowe Ryszarda Nycza, Julii Kristevej, Teresy Dobrzyńskiej, Gérard Genette’a oraz klasyczne kompendia literaturoznawcze, takie jak Słownik terminów literackich.

Kto może wziąć udział w kursie poświęconym Taylor Swift? 

Konwersatorium zrealizowane zostanie w ramach jednostki Uniwersytetu Warszawskiego – Uniwersytetu Otwartego. Co to oznacza? Kurs o wokalistce nie pojawi się w programie studiów, np. filologii polskiej czy angielskiej, a dostępny będzie jako otwarty kurs dla wszystkich zainteresowanych słuchaczy. Nie trzeba być studentem Uniwersytetu Warszawskiego, ani nawet mieć matury – wystarczy wziąć udział w rekrutacji na stronie Uniwersytetu Otwartego UW, a po zapisaniu do grupy i otworzeniu kurs – opłacić uczestnictwo w kursie. To, co istotne, to fakt, że w kursie udział będą mogli wziąć nie tylko mieszkańcy Warszawy i okolic. Konwersatorium zorganizowane zostanie online, zatem wystarczy komputer z dostępem do internetu. 

Przeczytaj także: Hogwart we Wrocławiu? Uniwersytet Wrocławski ma plan, co zrobić z wyjątkowym miejscem po dawnej bibliotece

Poza kursem poświęconym Taylor Swift, na Uniwersytecie Otwartym UW zapisać będzie można się także na inne literackie kursy, np. z pisania powieści kryminalnej. Rejestracja na kursy rozpocznie się 6 sierpnia 2024 r., a zajęcia rozpoczną się od października. Jak się dowiadujemy, w nadchodzącym trymestrze na Uniwersytecie Otwartym UW znaleźć będzie można ponad 300 kursów, z czego 85 będą zupełnie nowymi propozycjami.

Taylor Swift króluje na scenie i literaturze 

Taylor Swift pojawi się na stadionie PGE Narodowy już w czwartek 1 sierpnia 2024 r. Będzie to pierwszy z trzech koncertów, które w nadchodzących dniach da w Polsce. Kolejne odbędą się w tym samym miejscu 2 i 3 sierpnia. Koncerty odbywają się w ramach najnowszej trasy wokalistki – The Eras Tour

Przeczytaj także: Autorka "Rodziny Monet" wydaje nową książkę. To początek kolejnej serii 

Przypomnijmy, że tego roku artystka wydała nowy album The Tortured Poets Department. Nawiązująca do literatury płyta w dużej mierze traktowała m.in. o uczuciowym życiu artystki, odnosiła się także do jej osobistych problemów w życiu miłosnym. 

Ostatni czas to także rozkwit biografii i przewodników po twórczości Swift na rynku wydawniczym. Książki związane z wokalistką wydały najważniejsze wydawnictwa w kraju, publikując zarówno przekłady zagranicznych tytułów, jak i książki tworzone przez polskie autorki, w tym m.in. reportażystkę Karolinę Sulej.

Przeczytaj także:


Tagi: literatura, aktualności literackie, studia, Edukacja wyższa,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje