Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973

Ocena: 4.4 (5 głosów)
Inne wydania:

Słuchaj pieśni wiatru i Flipper roku 1973 to dwie najwcześniejsze powieści Harukiego Murakamiego nigdy niepublikowane dotąd w Europie ani Stanach Zjednoczonych. Są to również dwie pierwsze części tak zwanej ,,tetralogii Szczura", do której należą Przygoda z owcą i Tańcz, tańcz, tańcz. Ukazanie się ich w Polsce to prawdziwa gratka dla miłośników Murakamiego. Po raz pierwszy pojawia się w nich bezimienny bohater dobrze znany z kolejnych powieści, jego przyjaciel Szczur, chiński barman Jay, a także Naoko z Norwegian Wood.

Akcja obu utworów toczy się we wczesnych latach siedemdziesiątych. W pierwszym, bohater jest studentem i spędza letnie wakacje w rodzinnym mieście w okolicach Kobe, w drugim ma dwadzieścia kilka lat i prowadzi z kolegą firmę tłumaczeniową. Jak zwykle u Murakamiego obie powieści przepełnione są muzyką popularną i klasyczną, aluzjami do filmów i książek, ale znajdziemy też cytat z ewangelii wg św. Mateusza, historie o Trockim, o tajemniczych bliźniaczkach, opowieść o konstruktorze flippera i stosunkach społecznych panujących na planecie Wenus...

Informacje dodatkowe o Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2024-10-09
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328733329
Liczba stron: 320
Tytuł oryginału: Kaze no uta a kike / Sen kyuhayaku nanaju san nen no pinboru

Tagi: Proza literacka Współczesna proza literacka

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973 - opinie o książce

Avatar użytkownika - delov
delov
Przeczytane:2017-05-06,
Po przeczytaniu Norwegian wood zaczęłam się coraz bardziej interesować książkami japońskiego autora. Tę książkę czytało mi się dość wolno choć książka nie jest gruba. Z trudem pamiętam co wydarzyło się w pierwszej powieści jednak drugą pamiętam trochę lepiej, ponieważ była trochę ciekawsza. Także ta książka należy do serii o "Szczurze", którą mam już zakupioną i czeka na przeczytanie.
Link do opinii
Uwielbiam czytać Murakamiego, dlatego bardzo się ucieszyłam, gdy dowiedziałam się, że jego dwie pierwsze powieści zostaną wydane w Polsce. Książka (albo raczej książki) jest świetna! Pochłonęła mnie w całości, chociaż brakuje w niej jednej z najbardziej charakterystycznych (i zarazem moich ulubionych) cech twórczości japońskiego pisarza - magii i absurdu. Mimo to ma w sobie pewien urok. Bardziej niż "Flipper" do gustu przypadło mi "Słuchaj pieśni wiatru", które właściwie trudno nazwać powieścią. Nie ma tam wartkiej akcji i fabuły opartej na ciągu przyczynowo-skutkowym, są to raczej luźne przemyślenia i wspomnienia. Jednak to właśnie te krótkie historyjki pozwalają nam nieco bliżej poznać Murakamiego. Na duży plus zasługuje również to, że można w nich odnaleźć subtelny i inteligentny humor autora.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mono10
mono10
Przeczytane:2014-06-02,

„Słuchaj pieśni wiatru/Flipper roku 1973” to pierwsze wydane powieści Murakamiego. Łączą je te same postaci. Pierwsza opisuje parę wakacyjnych tygodni, które główny bohater -student spędza w swoim  rodzinnym mieście. Druga rozgrywa się parę lat później, kiedy ponownie wraca i zakłada wraz z kolegą firmę zajmującą się tłumaczeniami.

Murakami jest na początku swojej drogi literackiej. Mimo że fabuła nie jest tak dopracowana jak w późniejszych powieściach, to jednak już wyraźnie naszkicowana w Jego stylu. Rysy bohaterów zaczynają się klarować i przypominać te z kolejnych utworów, które potem będą w pełni rozbudowane i doszlifowane. To postaci często bez imion (Szczur, bliźniaczki Prawa/Lewa czy inaczej nazwane Wyjście/Wejście), bez adresów, bez metryki, bez przeszłości albo tylko z mglistą. Są jakby przezroczyści, mogą być jednocześnie każdym jak i nikim. Ta anonimowość jest bardziej interesująca niż pełne rysy psychologiczne. Każdy z nich i z nas jest inny, a jednocześnie na pewnych stykach tacy podobni do siebie, że można by nadać jedno imię – człowiek. Jaki On jest u Murakamiego? Błądzący od jednego zdarzenia do drugiego, poszukujący sensu w codzienności i zwykłych sprawach. Wszystko płynie tu niespiesznie, taka statyczna niestatyczność. Odnoszę wrażenie, jakbym siedziała gdzieś i obserwowało ich zza szyby. Oni w tym czasie w swoim statycznym ruchu przesuwają się, przynosząc nowy wymiar swego imienia. Postaci jakby same są obok tego czasu i sytuacji. Czasem nawet mam odczucie jakby bohaterowie siadali koło mnie i jakbyśmy razem patrzyli przez okno na to, co jest głównym planem.

Wyraźnie zarysowują się elementy tak charakterystyczne dla późniejszej twórczości Murakamiego. To poszukiwanie: przez niedokończone rozmowy bohaterów, w niedopowiedzianych miejscach, w nieokreślonym czasie. To sytuacje na pograniczu realności i abstrakcji (pogrzeb łącznicy czy rozmowa z flipperem). To także syndrom ucieczki, przemieszczania się, ruchu, który jest wynikiem wielu przemyślanych składowych, które układają się w całość, choć niekoniecznie kompletną.

Na koniec oddam głos Autorowi : „ Dokąd niby miałbym pójść, żeby znaleźć swoje miejsce? Na przykład dokąd?” Na szczęście znalazł to miejsce i warto podążyć razem z Nim w tę literacką późniejszą podróż, podczas której spotkamy tych samych lub bardzo podobnych bohaterów. Podróż z gwarancją efektów specjalnych na miarę Murakamiego.

 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - jenny777
jenny777
Przeczytane:2017-09-03, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - akarasek
akarasek
Przeczytane:2014-10-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - fdsm
fdsm
Przeczytane:2014-07-23, Przeczytałam,
Inne książki autora
Wszystkie boże dzieci tańczą
Haruki Murakami 0
Okładka ksiązki - Wszystkie boże dzieci tańczą

Murakami czuje się świetnie również w zwartej oszczędnej i precyzyjnej formie krótkiego opowiadania. Kilkoma słowami zarysowuje wyraziste...

Zawód: powieściopisarz
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Zawód: powieściopisarz

Eseje zawarte w tym tomie Haruki Murakami zaczął pisać mniej więcej sześć lat temu. Już znacznie wcześniej czuł potrzebę, by opowiedzieć czytelnikom...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy