Przyjaciółka z młodości

Ocena: 4.7 (10 głosów)

Alice Munro w doskonałej formie!

Kolejna na polskim rynku książka mistrzyni krótkiej formy literackiej, laureatki Bookera. Przyjaciółka z młodości to dziesięć niezwykłych, hipnotyzujących czytelnika opowiadań o tym, co dla każdego z nas najważniejsze, ale i najbardziej tajemnicze: o miłości, tęsknocie, umieraniu, przypadkach rządzących naszym życiem... Prawdziwa literacka uczta dla wielbicieli magii słowa i niezapomnianych wrażeń.

Satysfakcja gwarantowana, bo nazwisko Alice Munro od lat wymieniane jest na liście pretendentów do literackiego Nobla. Za swoją ostatnią - jak sama twierdzi - i najbardziej osobistą książkę Drogie życie kanadyjska autorka otrzymała niedawno prestiżową nagrodę Trillium Book Award, którą niemal ćwierć wieku temu (w 1990 roku) wyróżniono właśnie tom Przyjaciółka z młodości.  

Fantastyczny zbiór opowiadań, pięknie napisany, grający na najgłębszych uczuciach.

Michiko Kakutani, ,,New York Times"

Czytelnikom, dla których będzie to pierwszy kontakt z Kanadyjką, zazdroszczę rozkoszy odkrywania jednej z najświetniejszych Ameryk współczesnej prozy.

Ignacy Karpowicz, ,,Gazeta Wyborcza"

Informacje dodatkowe o Przyjaciółka z młodości:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-09-26
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308052167
Liczba stron: 300

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Przyjaciółka z młodości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Przyjaciółka z młodości - opinie o książce

Avatar użytkownika - Versatile
Versatile
Przeczytane:2016-07-26,

Twóczość Alice Munro zachwyciła mnie od samego początku.  Już pierwsza książka spod pióra tej kanadyjskiej literatki przekonała mnie o tym, że jej opowiadania będą należały do moich ulubionych i z wielką chęcią będę po nie sięgać w przyszłości. Autorka w swoich książkach porusza tematy znane każdemu człowiekowi, począwszy od miłości na śmierci i cierpieniu kończąc. Ponadto pisarka często zwraca uwagę na relacje międzyludzkie, dogłębnie je analizuje i  weryfikuje, co staje się  tematem do wielu refleksji oraz przemyśleń. Każde z opowiadań autorki jest prawdziwym, małym dziełem sztuki.  W mgnieniu oka odbiorca przerzuca kolejne strony utworu i z zainteresowaniem śledzi losy coraz to nowych bohaterów.  Ich życie staje się na krótką chwilę życiem samego czytelnika, który odczuwa te same emocje i rozterki. Podkreślić należy fakt, że postacie, wykreowane przez autorkę, są nadzwyczaj realistyczne i można byłoby wręcz pokusić się o porównanie ich do „zwykłego, szarego Kowalskiego” . To własnie dlatego odbiorca  z taką łatwością wczuwa się w sytuacje osób, o których czyta. Pierwsze i zarazem tytułowe opowiadanie zdecydowanie mogę nazwać swoim ulubionym. Historia dwóch sióstr Elli i Flory dogłębnie mną wstrząsnęła. Z oburzeniem śledziłam losy Roberta, który bez żadnych emocji czy wyrzutów sumienia, zmieniał swoje życiowe partnerki jak rękawiczki. W czasie lektury kolejnych dziewięciu opowiadań, jakie autorka zawarła w „Przyjaciółce z przeszłości”, również nie raz zdarzało mi się łapać za głowę z przejęcia czy też śmiać się razem z bohaterami. Proza Alice Munro ma swój wyjątkowy, powtarzający styl. Na zaledwie kilkudziesięciu stronnicach autorka jest w stanie zawrzeć niezliczoną ilość przeżyć i uczuć. Ponadto pisarka w każdej ze swoich książek posługuje się prostym, zrozumiałym językiem, a akcja opowiadań jest statyczna i nieśpieszna, dzięki temu możemy bardziej wnikliwie poznać bohaterów i otaczającą ich rzeczywistość.  Po lekturze „Przyjaciółki z młodości” wciąż czuję niedosyt i z niecierpliwością wyczekuję kolejnych polskich publikacji dzieł pani Munro. Z całą pewnością będą one stanowiły prawdziwe perełki w  mojej domowej biblioteczce. WWW.PUBLIC-READING.BLOGSPOT.COM

Link do opinii
"Przyjaciółka z młodości" - tak brzmi tytuł pierwszego opowiadania. W sumie jest ich dziesięć. Po raz kolejny nie mogłam się oderwać od książki napisanej przez zdobywczynię tak wielu literackich nagród. Zaczytywałam się w nich jeden po drugim. Każde urzekło mnie w inny sposób. Trzeba posiadać w sobie wyjątkowy dar, żeby ze zwyczajnej historii stworzyć opowieść, która spowoduje emocjonalny wstrząs, a ukazane w nich życie bohaterów wprowadzi czytelnika w inny wymiar. W opowiadaniach poruszona jest tematyka związana z kontaktami międzyludzkimi, przede wszystkim ukazana jest relacja łącząca najbliższych przyjaciół, jak i związki między członkami rodziny. W kilku z nich mamy do czynienia z narratorem w postaci głównego bohatera. W wyniku tego posunięcia zastosowanego przez autorkę, przyszły czytelnik może poczuć się jakby znalazł się w centrum wydarzeń, a do tego ma możliwość w niektórych przypadkach zostać nawet takim duchowym powiernikiem, pocieszycielem....Historie przedstawione są w bardzo realistyczny sposób. Życie czasami potrafi Nas bardzo zaskoczyć, nie spodziewamy się niczego. Nie zawsze zdarzają nam się chwile tryumfu, smak porażki również zdarza się Nam poczuć... Cała książka napisana jest prostym i łatwym językiem. Alice Munro wzbiła się na sam szczyt kunsztu literackiego. Porusza do głębi, zmusza do refleksji. Cała dziesiątka zasługuje na najwyższą ocenę, chociaż na specjalne wyróżnienie zasługuje opowiadanie "Dobroć i łaska". To w jaki sposób autorka przedstawia wnętrze, psychikę danego bohatera jest czymś wyjątkowym. Sięgając po tę książkę można spodziewać się wtargnięcia w intymny świat. Każdy uczestnik danej historii jest prześwietlony na wskroś, żaden sekret nie jest w stanie się ukryć, każda tajemnica wyjdzie na jaw, chociaż czyni to w sposób bardzo delikatny.
Link do opinii
Avatar użytkownika - patkabm
patkabm
Przeczytane:2014-06-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Alice Munro na pewno ma swój unikalny styl. Nie wszystkie opowiadania mi się spodobały, ale zawsze jest to dobra literatura. Największe wrażenie zrobiło na mnie opowiadanie "Peruka", nigdy nikomu nie można ufać w 100 %. Przykładem na to jest związek Margot i Reuela, najpierw on porzuca dla niej żonę, a później zaczyna ją zdradzać z opiekunką do dzieci.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Iwona067
Iwona067
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 ksiązki 2014,
O tej kanadyjskiej pisarce ostatnimi czasy głośno w mediach - literacka Nagroda Nobla 2013r. a w konsekwencji zwiększenie nakładów wydawanych w Polsce książek. Lubię wiedzieć co w trawie piszczy, więc, kiedy w bibliotece wpadła mi w ręce "Przyjaciółka z młodości" bez wahania zabrałam ją do domu. "Przyjaciółka z młodości" to 10 opowiadań. Akcja większości rozgrywa się w kanadyjskim regionie Ontario - w urokliwych miasteczkach i miastach ukochanej przez Munro ojczyzny. Autorka nazywana jest mistrzynią krótkiej formy literackiej jaką jest opowiadanie i za to m.in. została wyróżniona przez Szwedzką Akademię. Jej utwory traktują o problemach codziennego życia, przedstawiają bohaterów, z którymi możemy się na co dzień utożsamiać. Młoda dziewczyna przywołująca obrazy swojej zmarłej matki z tytułowej "Przyjaciółki z młodości", Hazel poszukująca wspomnień swojego małżeństwa i kochanki męża w hotelu Royal z "Trzymaj mnie mocno w dłoniach swych..." czy Austin Cobbett, samotny starszy pan, chwalący się swoim przyszłym ślubem z wyimaginowaną piękną kobietą mieszkającą na Hawajach ("Zdjęcia lodu"). To opowieści o śmierci, o miłości, szczęśliwej i toksycznej, o spełnionych i nie spełnionych marzeniach i porażkach losu, to obrazy z życia - po prostu. To również tak zwana "kobieca literatura", o której Anna Dziewit-Meller wraz z współautorami napisała w "Gazecie Wyborczej": "gdyby Alice Munro była autorką rodzimą, polską, nie miałaby szans na przychylność polskich recenzentów. Pisze zbyt prostym językim". (Gazeta Wyborcza, 11-12 stycznia 2014r.). To akurat, moim zdaniem, zasługuje na plus w tej literaturze. Napisane prostym językiem, bez większych dygresji i monotonnych opisów, opowiadania czyta się lekko, bez większego umysłowego wysiłku, wchodząc w przypisane bohaterom role. Jest jednak coś, co mi przeszkadzało: dla mnie za krótka forma literacka. Po każdym kolejnym utworze miałam niedosyt, dopiero co zaczynałam się wczytywać a tu już koniec. Zbyt mało czytam opowiadań. Nie skreślam jednak Alice Munro, "wszak jedna jaskółka wiosny nie czyni", idę do biblioteki po kolejny tytuł.
Link do opinii
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2013-11-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki na długi wieczór,
Wspaniałe opowiadania tegorocznej Noblistki, które dostałam od prawdziwej przyjaciółki z młodości :) Tym chętniej zabrałam się za lekturę i urzeczona prozą pani Munro dosłownie pochłonęłam opowiadania. Oczywiście jedne podobały mi się bardziej, drugie mniej, ale wszystkie był niezwykle wyraziste, autorka wspaniale opisuje miejsca i ich atmosferę, przechodząc od opowiadania do opowiadania czułam się jakbym fizycznie, wraz z bohaterami, przenosiła się w różne miejsca i różne czasy. Moim ulubionym opowiadaniem jest "Trzymaj mnie mocno w dłoniach swych...", myślę, że dlatego, iz jego akcja rozgrywa się w Szkocji, którą uwielbiam. Byłam pod wielkim wrażeniem, jak wyraziście autorka oddała atmosferę szkockich miasteczek i krajobrazów. Wspaniałe opowiadania dla każdego!
Link do opinii

Nie pamiętam kiedy czytałam opowiadania. Ta forma nie jest dla mnie obca, ale większość autorów, których preferuję, jej po prostu nie stosuje. Siegnęłam więc po książkę pani Munro "z pewną dozą nieśmiałości", a tak naprawdę z pewną dozą obawy. Będzie nudno, trudno, poważnie... Znaczek na okładce "Nobel 2013" również nie pomaga. Będzie nudno, trudno, poważnie... podwójnie! A tu miłe zaskoczenie. Nudno - na pewno nie! Trudno - też raczej nie. Poważnie - a to się zdarzyło :) 10 opowiadań o uczuciach. Dużo miłości. Sporo przyjaźni. Wiele smutku. Szybko się czyta, nie ma ochoty się kończyć. Bohaterowie... spotykani codziennie na ulicy, a jednak wyjątkowi bardzo, co do jednego. Niektóre teksty czytelne, jasne. Część zastanawiająca, zadziwiająca. Nie zapiera tchu w piersiach, ale sięga się po tę książkę bez zastanowienia, kiedy tylko można. Polecam, nawet tym, którzy nie preferują :) Warto. Do tego stopnia, że u mnie na komodzie leży następna książka pani Munro :)

Link do opinii
Avatar użytkownika - OlaU
OlaU
Przeczytane:2014-09-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, ulubione,
Avatar użytkownika - Beatricze
Beatricze
Przeczytane:2014-03-23, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2013-10-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Literatura kanadyjska, Mam, Wygrane,
Avatar użytkownika - Lusania
Lusania
Przeczytane:2013-10-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Za kogo ty się uważasz?
Alice Munro0
Okładka ksiązki - Za kogo ty się uważasz?

Rose pochodzi z biedniejszej części Ontario. Mieszka z ojcem i macochą Flo w domu na tyłach należącego do rodziny sklepu meblowego. Jako dziecko z niechęcią...

Uciekinierka
Alice Munro0
Okładka ksiązki - Uciekinierka

Wszystkie bohaterki nagrodzonego prestiżową Man Booker Prize tomu opowiadań noblistki to uciekinierki, badające granice swojej wolności, a raczej klatki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy