Dziewczęta i kobiety

Ocena: 4.31 (13 głosów)

Del Jordan, outsiderka dorastająca w latach czterdziestych na przedmieściach, spaja poszczególne opowiadania Historii dziewczyn i kobiet w jeden spójny cykl. Autorka, Alice Munro, skupiła się tu na problemie dojrzewania, wchodzenia w dorosłość, przejścia pomiędzy byciem dziewczyną a kobietą. Del ma dosyć prowincjonalnego życia w Ontario i wiejskiej mentalności. Dziewczyna żyje na farmie swojego ojca, gdzie najbliższymi jej osobami są stary kawaler, ekscentryczny przyjaciel rodziny oraz jej ordynarny młodszy brat. Kiedy Del zaczyna spędzać więcej czasu w centrum miasta, coraz częściej towarzyszy jej matka, pewna słuszności swoich poglądów agnostyczka, sprzedająca farmerom encyklopedie. Dziewczyna zaprzyjaźnia się również z energiczną lokatorką matki, Fern Dogherty, oraz jej przyjaciółką Naomi. Właśnie z nimi Del dzieli się swoimi problemami i przemyśleniami związanymi z okresem dojrzewania. W ten sposób bohaterka odkrywa blaski i cienie kobiecości.  Dziewczyna staje się bacznym obserwatorem, rejestrującym rzeczywistość małomiasteczkowego życia. Powieść przemyca feministyczne idee i skupia się na postaciach kobiecych.

Biografia:

Alice Munro (ur. 1931) - wybitna pisarka kanadyjska, wymieniana wśród kandydatów do Nagrody Nobla. Uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. trzykrotnie Governor General's Award (1968, 1978 za tom Za kogo ty się uważasz?, 1986), a w 2009 roku wyróżniona prestiżową Man Booker International Prize za całokształt twórczości. Autorka kilkunastu książek, m.in.: Dance of the Happy Shades (1968), The Moons of Jupiter (1982), The Progress of Love (1986), Friend of My Youth (1990), Open Secrets (1994; przekład polski w przygotowaniu), Kocha, lubi, szanuje... (2001, wyd. pol. 2011), Uciekinierka (2004, wyd. pol. 2009), Widok z Castle Rock (2006, wyd. pol. 2011), Zbyt wiele szczęścia (2009, wyd. pol. 2011), Dear Life (2012), Miłość dobrej kobiety (1998, wyd. pol. 2013)..

Informacje dodatkowe o Dziewczęta i kobiety:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-10-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788377479681
Liczba stron: 384
Tytuł oryginału: Lives of Girls and Women
Język oryginału: ang
Tłumaczenie: Paweł Łopatka

więcej

Kup książkę Dziewczęta i kobiety

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dziewczęta i kobiety - opinie o książce

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-05-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 2021, Literatura piękna, 52 książki 2021, E-booki,

"Dziewczęta i kobiety" Alice Munro to zbiór powiązanych ze sobą opowiadań. Całość opowiada o przemianie z dziewczyny w kobietę. Bohaterka przedstawiona w książce spaja cały cykl. Poruszony został problem dojrzewania i wchodzenia w dorosłość. Skupia się na kobiecych sylwetkach..
Ogólnie autorka skupia się na relacjach międzyludzkich. Pisarka zajmuje się głównie opowiadaniami. Sama miałam przyjemność zapoznania się z takimi zbiorami jak "Za kogo ty się uważasz?" oraz "Miłość dobrej kobiety". Dzięki czemu wiedziałam czego się spodziewać w tym tomie. Autorka rewelacyjnie przedstawia aspekty na których skupia się dany zbiór.
Jeżeli zaś chodzi o okładkę to została przedstawiona na niej oczywiście kobieta. Dla mnie osobiście sprawia wrażenie osoby pewnej siebie, niedowierzającej, w pewnym sensie niewinnej. Na jej twarzy przedstawiona jest cała paleta emocji przez co staje się do pewnego stopnia odzwierciedleniem fabuły opowieści.
Opowiadania należą do literatury pięknej jest to więc nie tylko przyjemna forma spędzania wolnego czasu, ale również nauka. Albowiem książka niesie ze sobą przekaz.
Zbiór zawiera następujące opowiadania:
Droga na Moczary
Następcy żywego ciała
Księżniczka Ida
Wiek wiary
Przemiany i ceremonie
Żywoty dziewcząt i kobiet
Ochrzeczenie
Epilog. Fotograf
Każde opowiadanie przedstawia inne losy bohaterki i niesie inne, bogate wartości. Także zdecydowanie polecam zapoznanie się z tymk cudownymi opowiadaniami!

Link do opinii
Avatar użytkownika - CicheBaBum
CicheBaBum
Przeczytane:2015-08-30, Ocena: 6, Przeczytałam,
Fenomenalny zbiór opowiadań. Mistrzostwo. Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2014-12-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 (253) książki w 2014, Audiobooki, Mam, Obyczajowe,
Książka praktycznie o dojrzewaniu. Śledzimy losy głównej bohaterki od czasu, gdy miała jakieś dziesięć lat, po czas dorastania i ukończenia szkoły. Długo się zastanawiałam czy tej książce dać 3 czy 4 punkty. W większości mnie nudziła, ale miała też ciekawe i wesołe fragmenty. Często było jak dla mnie zbyt wulgarnie, zwłaszcza sprawy dotyczące seksu. To moja pierwsza książka tej autorki i po tej lekturze ciężko mi sięgnąć po kolejne. Może kiedyś coś jeszcze przeczytam, ale musi trochę czasu upłynąć. Wiem, że noblistka itp, ale raczej nie w moim stylu.
Link do opinii
Przyznaję szczerze, że spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Kiedy książka wpadła w moje ręce pomyślałam sobie: ,,Super! Literacka Nagroda Nobla, to musi być coś dobrego". Mam nadzieję, że inne tytuły autorki są lepsze, bo ,,Dziewczęta i kobiety" kompletnie do mnie nie przemówiły.
Link do opinii
Pomimo ogromnej popularności tej autorki dotychczas nie czytałam jeszcze żadnego jej dzieła. Po przeczytaniu powieści "Dziewczęta i kobiety" nasuwa mi się jeden wniosek: ta kobieta z całą pewnością zasłużyła na otrzymaną w 2013 roku literacką Nagrodę Nobla. Alice Munro jest bardzo dojrzałą i utalentowaną autorką, prawdziwą perłą pośród licznych autorów dzisiejszych czasów. Czytając "Dziewczęta i kobiety" często nasuwała mi się myśl, że jest to coś w rodzaju "Ani z Zielonego Wzgórza". Jest to książka napisana z myślą o kobietach, która porusza kobiece serca. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, która pomimo swojego ograniczonego doświadczenia opisuje relacje damsko męskie i robi to z niebywałym wyczuciem najdrobniejszych szczegółów. Oczywiście jej opinie często wydają się być błędne, co wynika z jej wczesnych i nietypowych relacji z mężczyznami, jednak jej opisy są barwne i bogate w opisy uczuć i spostrzeżeń. Autorka w wyjątkowo precyzyjny sposób opisuje bohaterów swojej powieści uwzględniając wszystko łącznie z ich mimiką i budową anatomiczną. W opisach ich zachowań można dostrzec nie tylko domniemane motywy działań, ale również niepewność czy działania te są słuszne oraz intensywność związanych z nimi przeżyć.
Link do opinii
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 4, Przeczytałem, czytam regularnie w 2014 roku,
Ania z zielonego wzgórza już nie taka naiwna ale tez z Kanady. Wszyscy maja do szkoły pod górkę...
Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-12-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Niezbyt szczęśliwie rozpoczęła się moja znajomość z Alice Munro, choć w tytule jej opowiadań, po które sięgnęłam w pierwszej kolejności, szczęścia było aż nadto. Nie zaczarowały jednak, nie uszczęśliwiły; książkę przeczytałam, jak się okazało, tylko po to, by natychmiast o niej zapomnieć i rzucić się w wir ciekawszych, tych bardziej w moim stylu. Do twórczości Munro miałam zamiar już nie wracać, a jednak "Dziewczęta i kobiety" zaczęły mnie uwodzić: quasi-autobiografia w trafiającej w moje gusta szacie graficznej, w dodatku powieść... - "Spróbuj. - Pomyślałam. - Co Ci szkodzi?". I w rzeczy samej nie zaszkodziło. Bardzo się cieszę, że zdobyłam się na odwagę i sięgnęłam po tę "książkę ostatniej szansy". Znalazłam w niej mistrzowskie szkice kobiecych sylwetek w ich najprzeróżniejszych barwach i odmianach, ciekawą fabułę, uderzające swą prawdziwością, pełne odautorskiej wrażliwości studium wieku dziecięcego i dorastania dziewcząt, odkrywania przez nie własnej kobiecości - obraz problemów, z którymi się borykają, sposobów, w jaki przeżywają świat, pierwszych miłości i erotycznych doświadczeń, trudnych relacji z matkami. Oprócz wielkiego bogactwa intuicyjnych i emocjonalnych map kobiecych wnętrz, za szczególnie ujmujący uznaję także feministyczny rys tej powieści - zwłaszcza trafne odzwierciedlenie nie tyle męskiego spojrzenia na kobiecość, co przede wszystkim opinii kobiet na temat przedstawicielek swej płci, a także świetnie rozwinięty motyw tradycyjnego postrzegania siebie i swej roli w społeczeństwie przez pryzmat płci (mistrzowski opis przemiany Noemi - najlepszej przyjaciółki głównej bohaterki, która w pewnym momencie życia dobrowolnie i - o zgrozo - bez większego trudu, zupełnie jakby tkwiło to w niej "od zawsze", wchodzi w funkcjonujące od wieków, stereotypowo przypisane kobiecie role, co wydaje jej się krokiem w pełni naturalnym, tak zwanym kolejnym etapem życia, no bo przecież powinno ono przebiegać utartym, sprawdzonym i powszechnie aprobowanym szlakiem: narzeczona-żona-matka). Po tak udanej lekturze kolejnym przystankiem powinny być zlekceważone niegdyś opowiadania. I tak się zapewne stanie...
Link do opinii
Avatar użytkownika - aspazjaa
aspazjaa
Przeczytane:2013-12-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 tygodnie,
Kanadyjska prowincja w pierwszych dziesięcioleciach dwudziestego wieku to zdecydowanie nie mój świat, nawet w wykonaniu Alice Munro. Nie rozumiem kanadyjskich dziewcząt i kobiet.
Link do opinii
Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2021-07-28, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - rabiosa7
rabiosa7
Przeczytane:2017-01-06, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - martaper91
martaper91
Przeczytane:2015-07-24, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Pinkberry
Pinkberry
Przeczytane:2013-12-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2013, Mam,
Inne książki autora
Coś, o czym chciałabym ci powiedzieć
Alice Munro0
Okładka ksiązki - Coś, o czym chciałabym ci powiedzieć

Alice Munro daje niezbity dowód, że jak nikt inny potrafi uchwycić istotę ludzkiej natury w najróżniejszych naszych zachowaniach. Trudno...

Miłość dobrej kobiety
Alice Munro0
Okładka ksiązki -  Miłość dobrej kobiety

Zbiór ośmiu opowiadań o kobietach. Ich losy, możliwości i ograniczenia we współczesnym świecie są główną osią twórczości Munro, znakomitej pisarki kanadyjskiej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy