Ostatni krąg

Ocena: 4 (1 głosów)
Carandiru – miejsce, które okryło się złą sławą. Największe więzienie w Brazylii, uznawane za jedno z najsurowszych na świecie.

Drauzio Varella poznał Carandiru dzięki poświęceniu, z którym przez ponad dekadę pomagał powstrzymać rozprzestrzeniającą się w więzieniu epidemię AIDS. Jego pacjenci, często uzależnieni od narkotyków i bez wahania zdolni zabić nawet swego przyjaciela, w czasie rozmów z autorem odsłaniali tajemnice bloków więziennych i reguły przetrwania w tym „samorządnym”, prowadzonym przez wspólnotę starych więźniów mikrokosmosie. Książka Varelli pokazuje panoramę życia codziennego w więzieniu, jego życie nocne i dzienne, niecierpliwie wyczekiwane weekendy, gdy na ten strzeżony teren mogą wejść kobiety. Opisuje rzeczy powszednie i odświętne, z których najważniejszą jest maria-louca, czyli samodzielnie pędzony bimber.

Ta wstrząsająca książka stała się bestsellerem, w 2003 roku została przeniesiona na ekran przez Hectora Babencę, a samo Carandiru stało się modelem dla więzienia przedstawionego w trzecim sezonie popularnego amerykańskiego serialu "Skazany na śmierć".

Informacje dodatkowe o Ostatni krąg:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2014-10-13
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7536-832-1
Liczba stron: 264

więcej

Kup książkę Ostatni krąg

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ostatni krąg - opinie o książce

Avatar użytkownika - apogeum55
apogeum55
Przeczytane:2015-07-24, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2015,
Drauzio Varella opisuje swoją pracę lekarza w największym brazylijskim więzieniu, opowiadając przy tym różne historie zasłyszane od więźniów. Narkotyki, alkohol, przemoc, seks (w transseksualnym wydaniu) to tutaj zwykła codzienność. Varella opisuje nam swoje zmagania ze sprytnymi więźniami, którzy próbują od niego wyłudzać różne leki, ale staje się również powiernikiem więźniów, którzy zdradzają nam swoje historie jak tu trafili mimo iż "wszyscy są niewinni". Poznajemy więc przerażające opowieści o zdradach, kradzieżach, zabójstwach, aktach przemocy, a przy okazji lekarz opowiada nam jak wyglądają warunki w poszczególnych blokach więziennych. A te mogą się od siebie znacząco różnić. Od cel z sypialniami w których można utrzymywać prostytutki-transwestytów (postacie te przewijają się w książce naprawdę często) aż po cele, w których nie wystarcza miejsc dla wszystkich więźniów więc część z nich śpi na podłodze, a pozostali są zmuszeni do stania. Varella opisuje też jak co sprytniejsi więźniowie remontują swoje cele po to żeby móc je np. po wyjściu z więzienia wynająć. I nawet jeśli służba więzienna zakwateruje do niej innego więźnia to po nocy spędzonej w takiej celi gość wychodzi tak zastraszony że nic jest w stanie zmusić go do powrotu do niej. Bo jak stwierdza lekarz, przybliżając nam tok myślenia więźniów "skoro ktoś zainwestował środki w urządzenie celi to dlaczego inna osoba ma w niej mieszkać za darmo?". Historie są dość ciekawe, choć po przeczytaniu większości z nich byłem już trochę zmęczony. Na szczęście autor pod sam koniec dawkuje napięcie opowiadając o zbliżającym się buncie więźniów. Mocna książka z mocnym zakończeniem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - gertruda25
gertruda25
Przeczytane:2016-10-24, Przeczytałam, czytam w 2016 r.,
Inne książki autora
Klawisze
Drauzio Varella0
Okładka ksiązki - Klawisze

Więzienie funkcjonuje według własnego kodeksu postępowania, któremu podlegają wszyscy przebywający za jego murami. Z jednej strony krat osadzeni...

Więźniarki
Drauzio Varella0
Okładka ksiązki - Więźniarki

Zakład karny dla kobiet w Sao Paolo to świat w miniaturze. Jest tu rynek pracy, handel, są problemy mieszkaniowe. Jest moda i zmieniające się trendy w...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy