KULTOWA KSIĄŻKA W NOWYM TŁUMACZENIU - Z JĘZYKA JAPOŃSKIEGO
W roku 1982 Haruki Murakami sprzedał jazzowy bar i poświęcił się pisaniu, a chcąc utrzymać się w formie, zaczął biegać. Po roku treningów przebiegł samodzielnie z Aten do Maratonu. Od tamtej pory zaliczył dziesiątki maratonów i kilka triatlonów, piszą między wyczynami kilkanaście cieszących się ogromnym uznaniem książek. W O czym mówię... rozważa wpływ biegania na swoje życie i przede wszystkim na pisarstwo.
Książka ta jest po części rejestrem treningów, dziennikiem intymnym, pamiętnikiem z podróży, a po części wspomnieniami. Obejmuje czteromiesięczny okres przygotowań do Maratonu Nowojorskiego z roku 2005. Świat Murakamiego oglądany przez soczewkę biegania jest na zmianę zabawny i otrzeźwiający, radosny i filozoficznie zadumany, ale nade wszystko odkrywczy - zarówno dla tych, którzy biegają i nie czytają książek, jak i dla tych, którzy czytają i nie biegają.
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-08-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 192
Tytuł oryginału: Hashiru koto-ni tsuite katarutoki-ni boku-no kataru koto
Pamiętnik biegacza - nie tylko o bieganiu. Murakami w swoim stylu rozprawia się ze swoimi nawykami, pasją do biegania i jego wpływem na życie (ze szczególnym uwzględnieniem pisania). Co myśli pisarz w trakcie biegu, jak walczy ze swoimi słabościami i kryzysami na trasie? Nie jest to odkrywcze, ani specjalnie oryginalne dla innego biegacza. Wątpię, że ktoś zacznie biegać pod wpływem tej lektury. Ale bieganie ma swoją duchową stronę. Podczas biegu dowiedziałem się o sobie wielu rzeczy. Murakami te proste prawdy o bieganiu przeplata filozoficzną zadumą. Właśnie dla tych fragmentów warto.
Jako biegacz na poziomie początkującym uznałam za swój obowiązek przeczytania książki Murakamiego. Jednak sięgając po nią nie miałam pojęcia czego się spodziewać. Poradnika biegania?, pamiętnika? Książka jest chyba połączeniem obu. Nie mogę powiedzieć, że jestem zachwycona. Bo nie jestem. Według mnie jest tam sporo niepotrzebnych wątków oraz chaos. Ale to tylko moje zdanie.
Aczkolwiek, zostałam "zarażona" maratonem w Nowym Yorku i ultramaratonem.
Murakami czuje się świetnie również w zwartej oszczędnej i precyzyjnej formie krótkiego opowiadania. Kilkoma słowami zarysowuje wyraziste...
Nowy zbiór opowiadań japońskiego autora bestsellerów. Ze zbioru tego pochodzi opowiadanie Toni Takitani, które trafiło do rąk czytelników w ramach zeszłorocznej...