Kronika ptaka nakręcacza

Ocena: 5.16 (19 głosów)
Inne wydania:

Akcja "Kroniki ptaka nakręcacza", podobnie jak w większości książek Haruki Murakami jest bardzo skomplikowana, ale nie ona jest najważniejsza. Jeden z recenzentów streścił ją tak: Toru Okada traci najpierw pracę, potem kota, potem żonę a w końcu - rozum. O ile w pierwszych trzech punktach można recenzentowi przyznać rację, o tyle z tym rozumem sprawa jest nieco bardziej złożona.

Życie Toru Okady po stracie pracy jest monotonne i pozbawione ambicji. Żona zarabia wystarczająco dużo na utrzymanie ich obojga, a Toru prowadzi dom. Ten harmonijny układ zostaje jednak pewnego dnia zburzony, kiedy to znika im kot. Toru wyrusza na poszukiwanie zwierzątka i tak zaczyna się wielka historia jego spotkań z różnymi najdziwniejszymi osobami, prowadząca do całkowitej przemiany duchowej, nieomal buddyjskiej iluminacji. Gdy odejście żony pozbawia go środków do życia i nie może sobie pozwolić na bezczynność, jest już innym człowiekiem, gotowym zacząć nowe życie.

Informacje dodatkowe o Kronika ptaka nakręcacza:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2011-02-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328714571
Liczba stron: 626
Tytuł oryginału: Nejimakidori kuronikuru
Język oryginału: japoński
Tłumaczenie: Anna Zielińska-Elliott
Ilustracje:Agnieszka Spyrka

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Kronika ptaka nakręcacza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kronika ptaka nakręcacza - opinie o książce

Avatar użytkownika - aga95
aga95
Przeczytane:2016-05-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2016, Mam,
Nie wiem co myśleć. Niby ciekawa, ale fragmentami nudnawa.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Lady_Mary
Lady_Mary
Przeczytane:2016-02-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2016 roku :),
Dlaczego w ogóle sięgnęłam po tę książkę? Sama nie wiem, co było tym impulsem. Pozycję tę już dość długo miałam na swojej półce, ale jakoś nie po drodze mi było chyba. Nie należy do moich ulubionych gatunków, nie wyszła spod pióra ulubionego autora... Ale w końcu stało się. Historia lekko psychodeliczna - świat rzeczywisty miesza się ze światem snu i fantazji i to do tego stopnia, że czytelnik sam już nie wie, co jest snem, a co jawą. Ale co jest główną cechą tej powieści? Ona wciąga! I to tak bardzo, że nie byłam w stanie odłożyć jej z powrotem na półkę, dopóki nie przeczytałam wszystkich prawie 600 stron! Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - malamimbla
malamimbla
Przeczytane:2015-10-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Pierwsze spotkanie z twórczością Murakamiego bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. "Kronika ptaka nakręcacza" ujmuje wielowątkową, niespiesznie rozwijającą się akcją, mnogością dygresji i luźno połączonych z główną historią opowieści.Rozmyte granic między snem, jawą i różnymi światami tworzy nierzeczywistą rzeczywistość powieści, która wcale nie jest połączona ze sobą logicznymi ciągami przyczynowo-skutkowymi. Autor udowadnia, że tak naprawdę nie znamy świata, w którym żyjemy - znamy tylko jedną z jego warstw,innych ludzi natomiast poznać możemy jedynie na tyle, na ile oni sami nam pozwolą.
Link do opinii
Avatar użytkownika - annaart
annaart
Przeczytane:2012-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam,
Rewelacyjna książka! Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - magdalenakardasz
magdalenakardasz
Przeczytane:2023-05-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Czuć w niej typowy styl pisania Murakamiego, który można kochać bądź nienawidzić. Osobiście bardzo przypada mi do gustu, jednak nie była to w moim odczuciu jakaś wybitna książka. Momentami przydługa, a wątki porozciągane. Co nie zmienia faktu, że fabuła naprawdę ciekawa i chciało się dowiedzieć co będzie dalej. Na wielki plus poezyjny klimat pisania autora. Każde zdanie pięknie napisane i można się było poczuć jak w filmie. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2021-03-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2021,

Oczywiście, że polecam! I oczywiście, że nie wszystkie wątki są do końca wyjaśnione, ale taki urok Murakamiego;) Na temat stylu wypowiadałam się przy okazji recenzji jego pozostałych książek, i w tym obszarze jest constans, że tak to określę, więc przybliżę z lekka fabułę.
Jest więc główny bohater - nijaki, nudny, mało asertywny, flegmatyczny, o stoickim usposobieniu mężczyzna. Ma kota, żonę i zwyczajne życie. Jednak w pewnym momencie nurt ich wspólnego życia zostaje zablokowany, na wierzch wypływają lęki i rodzinne tajemnice. Mężczyzna najpierw traci kota, potem żonę i jest wciągany w wir coraz bardziej absurdalnych zdarzeń. Wokół niego pojawiają się kobiety "wysoko wrażliwe": medium, "prostytutka świadomości", nastolatka o destrukcyjnych skłonnościach, terapeutka dusz, a także masa innych wielobarwnych postaci o specyficznych zdolnościach.
Fabuła splata ze sobą dwa światy - jawę oraz sen, a wydarzenia w tym drugim są tak samo realne i odciskają fizyczny ślad w świecie materialnym. Sedno opowieści sprowadza się do tego, że każdy z nas ma w sobie cząstkę czegoś złego, czegoś mrocznego, i nie zawsze łatwo jest się samemu tego pozbyć. Bo sprężyna świata powinna być nakręcona... byle nie za bardzo;)

Link do opinii
Avatar użytkownika - moonraavi
moonraavi
Przeczytane:2020-05-01, Ocena: 6, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Terenia
Terenia
Przeczytane:2017-03-05, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Miasto i jego nieuchwytny Mur
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Miasto i jego nieuchwytny Mur

Szesnastoletni bohater zakochuje się w dziewczynie, która opowiada mu o Mieście otoczonym Murem. To tam mieszka jej prawdziwe ja, a on zna jedynie jej...

Koniec świata i hard-boiled Wonderland
Haruki Murakami 0
Okładka ksiązki - Koniec świata i hard-boiled Wonderland

Haruki Murakami postanowił zmierzyć się z gatunkiem science-fiction. Narrator i zarazem główny bohater książki jest ostatnią żyjącą ofiarą eksperymentu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy