Czy można nauczyć się miłości?
Przewrotna opowieść o rodzinie tak typowej, że aż innej ...
Aga przyszła na świat w domu, w którym dość swobodnie podchodzono do kwestii wierności małżeńskiej. W miejsce ogólnie przyjętych norm moralnych z pokolenia na pokolenie wykształciły się całkiem odmienne od nich reguły i zwyczaje. W tak urządzonym przez dorosłych świecie dziecko od początku nie ma łatwego życia. Zagubiona w tym irracjonalnym świecie sama musi odkrywać podstawowe prawdy o życiu, doświadczając wielu porażek i bolesnych doświadczeń. Ale kiedy zaczynają się naprawdę duże problemy, rodzina musi zdać poważny życiowy test. Czy wykorzysta szansę na wielką zmianę i odczarowanie słów, które nie miały znaczenia?
Danuta Noszczyńska zabiera nas w świat pełen dystansu i nieco czarnego humoru, za który pokochały ją tysiące czytelniczek.
Książka jest trzecią powieścią z serii ,,Siedem grzechów głównych", poprzednie to "Zła miłość" - pycha i "Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie" - chciwość. Teraz kolej na rozwiązłość.
Danuta Noszczyńska - plastyczka, reżyserka, twórczyni amatorskich teatrów Azet i Amarant, absolwentka krakowskiego liceum plastycznego oraz Wydziału Filozoficznego UJ. Opublikowała książki: "Historia nie Magdaleny", "Blondynka moralnego niepokoju", "Hormon nieszczęścia", "Mogło być gorzej", "Kufer babki Alicji", "Luizę pilnie sprzedam", "Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana", "Wszystkie życia Heleny P.", "Harpia" (trzy ostatnie nagrodzone na Festiwalu Literatury Kobiet ,,Pióro i Pazur"), "Farbowana blondynka", "Zła miłość" i "Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie".
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-11-16
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 360
Życie na wesoło to całkiem dobry plan, prawda? Zbyt dużo w nim bowiem smutku, szarości i licznych rozczarowań, by brnąć przez naszą codzienność z powagą i nadętą miną, które to w niczym nam nie mogą pomóc. Humor oraz wesołe usposobienie - i owszem! Dobitnie przekonuje nas o tym lektura najnowszej powieści Danuty Noszczyńskiej pt. "Nieświęta rodzina", będącej pełnokrwistą i do tego dość pikantną opowieścią obyczajową z czarnym humorem w tle, której to strony niosą także wielkie pokłady mądrości i silnych emocji.
Główną bohaterką tej opowieści jest Aga - wyjątkowa dziewczyna, która to przyszła na świat, wychowywała się i dorastała w jeszcze bardziej wyjątkowej rodzinie. Wyjątkowej za sprawą wielkiej swobody obyczajów i pobłażliwości na wszelkie normy i obyczaje moralne, przejawiające się m.in. swobodnym podejściem do seksu, wierności małżeńskiej, obecności wszelakich nałogów w życiu. W takim domu przyszło żyć naszej bohaterce, której to ów sposób bycia i postrzegania świata, przyjdzie skonfrontować jej już w dorosłym i wypełnionym prawdziwymi problemami życiu, w którym to pojawi się prawdziwa miłość, potrzeba poświęcenia i walki o to, co najważniejsze... Czy aby tylko Aga jednak będzie potrafiła to zrobić...?
Danuta Noszczyńska proponuje nam w swojej najnowszej książce niezwykle intrygujące, odważne, ale także i bardzo inteligentne spojrzenie na współczesny świat, współczesnych nas i nasze życie, wypełnione w głównej mierze tym, co łatwe, lekkie, proste i przyjemne. Spojrzenie o tyleż zaskakujące, iż oparte na odwróceniu tradycyjnego układu stosunku młodego człowieka do pokus życia, gdzie to właśnie one są tu czymś zwyczajnym, a porządek i obyczajowe normy, czymś nienaturalnym. To zaskakujący, ale także i niezwykle interesujący punkt wyjścia dla historii o miłości, rodzicielstwie i zwyczajnym życiu młodej kobiety, które poznajemy na kartach tej książki. Wielkie emocje, nagłe zwroty akcji, pikantny język i obrazy, oraz pokaźna dawka bardzo inteligentnego humoru, czasami przez łzy - oto co daje nam sobą ta piękna opowieść...
Konstrukcja tej historii opiera się wspomnieniach głównej bohaterki, która to najpierw prowadzi nas przez dzieje swojej rodziny, a następnie dzieli się już opowieścią o sobie i jej życiu. Życiu, które funduje nie mało cierpień, problemów i trosk, ale także i nie mniej sposobności ku temu, by poznać znaczenie takich pojęć, jak nadzieja, miłość, rodzina... Dzieje się tu bardzo wiele i niezwykle intrygująco, stawiając przed nami kolejne niespodzianki i liczne zaskoczenia. Co ważne, fabuła ta obejmuje także losy innych bohaterów z otoczenia Agi, co również wpływa na wielobarwność tej historii, jak i jej wielką przewrotność. Całość zaś puentuje bardzo wyjątkowy finał, umożliwiający nam tak naprawdę własną interpretację tego, jak kończy się ta piękna opowieść...
Wielką siłą tej książki są bez wątpienia jej wyjątkowi, charakterni, ale i ze wszech miar autentyczni bohaterowie. To ludzie z krwi i kości, pełni licznych wad i dziwnych przyzwyczajeń, czasami mocno nas irytujący, czasami absolutnie zaskakujący swoim sposobem życia. Jednak przede wszystkim są oni ciekawi, barwni, mający sobą wiele do opowiedzenia i zaoferowania nam - czytelnikom. Oczywiście, pierwsze skrzypce odgrywa tu Aga, z którą to tak naprawdę uczymy się życia, dorosłości, funkcjonowania w związku z mężczyzną, jak i też roli matki. To dobra, nieco zagubiona i przy tym niezwykle sympatyczna dziewczyna, której kibicujemy z całego serca i której to nie sposób tu nie polubić. Po drugiej stronie mamy całą gamę bohaterów drugiego planu, ot choćby ze zwariowaną siostrą Agi - Marcysią, czy też jej nie do końca sympatycznym mężem - Tadeuszem, na czele...
Powieść ta oferuje nam sobą wiele znaczeń, które to odkrywamy wraz z postępem jej lektury. Z jednej strony jest to dość gorzka relacja o nieszczęśliwym małżeństwie i smutnym życiu głównej bohaterki, z drugiej wypełniona pewną nutą nadziei relacja o jej walce o poprawę własnego losu i poszukiwaniu szczęścia, zaś z jeszcze innej ujmująca narracja o wyjątkowej i dość specyficznej rodzinie, która w najważniejszym momencie zdaje swój egzamin. Te trzy oblicza niniejszej książki niosą nam sobą bardzo różne emocje, od smutku, żalu i goryczy, po uśmiech, radość i nadzieję. Dla mnie jednak to właśnie te ostatnie są tu najważniejsze, gdyż czyniące tę opowieść tak inteligentną, inną, odważną w swej formie. O smutku życia nie jest trudno opowiadać, ale za to czynić to z poczuciem humoru i ironicznym uśmiechem pomiędzy słowami - już tak. A tego dokonuje właśnie w tej książce Danuty Noszczyńska, za co należą się jej wielkie słowa uznania!
Książka "Nieświęta rodzina", to bardzo udana, intrygująca i wyróżniająca się z szeregu innych pozycji spod znaku literatury obyczajowej powieść, którą bez wahania polecam każdemu miłośnikowi ambitnej i mądrej literatury. Znajdziemy tu barwną fabułę, spotkamy wyjątkowych bohaterów, przeżyjemy moc niezapomnianych emocji, jak i też chyba nauczymy się czegoś o nas samych i naszym stosunku do tego, co jest inne i nie zawsze oparte na przyjętym powszechnie gruncie poprawności. To cenna lekcja, którą warto odbyć...
Trzeci tom cyklu Siedem grzechów głównych
Nieczystość (rozwiązłość) to główny temat powieści. Bohaterowie zdradzają się nagminnie, kolejne pokolenia w rodzinie powtarzają błedy protoplastów. Czy można przerwać to błedne koło? Czy uda się to głównej bohaterce?
Polecam
Gówna bochaterka wychowała się w domu, w którym wartości moralne nie były nigdy wartością nadrzędną.
I głównie z tego powodu należy się podziw i szacunek, że na własnych błędach udało się jej dojść do ważnych życiowych prawd i w dodatku zawalczyć o własną rodzinę, o to, żeby jej siostra i synek miały normalny, ciepły dom rodzinny.
Książka dla wszystkich, którym się wydaje, że ich życie stanowi pasmo ciągłych pomyłek i negatywnych zdarzeń. Nie znacie jeszcze Agi i jej rodziny. To dzięki nim, dzięki trzem pokoleniom, poznajemy miłość i nienawiść, zdrady i wybaczania, a wszystko to na tle historycznych zmian w kraju. Bo zawsze może być gorzej.
Dla dwudziestotrzyletniej Mirki w poszukiwaniu szczęścia osobistego nie stanowi przeszkody ani czas, ani przestrzeń. Zdesperowana, dociekając przyczyn...
Luizę od zawsze wychowywał Tatuś. Dbał o nią jak mógł i utrzymywał z tego, na czym sam znał się najlepiej - z hazardu i drobnych przekrętów. W dniu jej...