Wszystkiemu winni są faceci

Ocena: 4.2 (5 głosów)

Nic tak nie poprawia nastroju, jak obarczanie innych winą za swoje porażki.

Sylwia z powodzeniem spełnia się zawodowo jako nauczycielka, prywatnie zaś jako żona i matka. Czas zajmuje jej dbanie o dom, o męża i córkę, o swoich podopiecznych, najmniej uwagi poświęca sobie. Jest perfekcjonistką, nic i nikt nie ma prawa wymknąć się spod jej pełnej czułości kontroli. Do czasu. Andrzej, zaniepokojony przepracowaniem żony, namawia ją na wykorzystanie rocznego urlopu i zrobienie czegoś dla siebie. Wprowadza w życie rodziny zdrowy model odżywiania, systematyczne dbanie o kondycję fizyczną, organizuje rozrywki kulturalne. A wtedy... wszystko nabiera innej perspektywy. Czy to możliwe, żeby mąż ni stąd, ni zowąd porzucił dla kochanki tak wspaniałą kobietę, a ich jedyna córka nagle postanowiła wyjechać do oddalonej od domu o kilkaset kilometrów szkoły z internatem? Co takiego się stało? Przyjaciółki Sylwii, wspierające ją nieustannie na duchu, mają całkiem oczywiste wytłumaczenie zaistniałej sytuacji: "wszystkiemu winni są faceci".

Powieść utrzymana jest w ironicznym tonie, bohaterka nie od razu budzi sympatię, ale jej komiczne perypetie mogą wywołać u czytelnika wiele uśmiechu i być może pozwolą spojrzeć z dystansu... na samego siebie?

Książka jest piątą powieścią z serii "Siedem grzechów głównych", poprzednie to "Zła miłość" - pycha, "Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie" - chciwość, "Nieświęta rodzina" - rozwiązłość, "Jesteś tylko dla mnie" - zazdrość. Teraz czas na grzech piąty: nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu.

Danuta Noszczyńska - plastyczka, reżyserka, twórczyni amatorskich teatrów Azet i Amarant, absolwentka krakowskiego liceum plastycznego oraz Wydziału Filozoficznego UJ. Opublikowała książki: "Historia nie Magdaleny", "Blondynka moralnego niepokoju", "Hormon nieszczęścia", "Mogło być gorzej", "Kufer babki Alicji", "Luizę pilnie sprzedam", "Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana", "Wszystkie życia Heleny P.", "Harpia" (trzy ostatnie nagrodzone na Festiwalu Literatury Kobiet "Pióro i Pazur"), "Farbowana blondynka", "Zła miłość", "Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie" i "Nieświęta rodzina".

Informacje dodatkowe o Wszystkiemu winni są faceci:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-10-16
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788381233606
Liczba stron: 344

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Wszystkiemu winni są faceci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wszystkiemu winni są faceci - opinie o książce

Po książki tej autorki zawsze sięgam w ciemno, czasem nawet się nie zastanawiam, czy już czytałam tę książkę, gdyż ostatnio słucham audiobooków, więc okładki są inne i może się zdarzyć, że trafię raz jeszcze na ten sam tytuł, lecz do tej pory tak się nie zdarzyło. Wiem, że pod pozorem lekkiej i przyjemnej książki, znajdę w środku poruszane nawet poważne problemy. Wiem też, że czeka na mnie wspaniała lektura zawierająca dużo emocji, odkrywająca drugie dno, czyli drugie, często skrywane twarze ludzi, nasze twarze. Pani Danuta Noszczyńska rzuca nam życiową prawdę między oczy i tylko od nas zależy czy ją pojmiemy i weźmiemy do siebie otwierając oczy na siebie samych i czy wyniesiemy z tego coś dobrego. 

Nawiązując do tytułu, czy faceci są winni - oczywiście, że tak, bo przecież zawsze najłatwiej jest zwalić winę na kogoś, kogo mamy pod ręką. Nic tak nie uspokoi sumienia kobiety jak obarczenie faceta winą za wszystkie swoje problemy! To nawet potrafi zrelaksować...
 "Wszystkiemu winni są faceci" to piąta część serii "Siedem grzechów głównych", ja nie czytałam ich po kolei, lecz wyrywkowo, lecz może za jakiś czas zrobię to we właściwy sposób? Czas pokaże.
Sylwia jest nauczycielką, jej mąż Andrzej prowadzi przychodnię stomatologiczną a ich nastoletnia córka Gabrysia jest ich oczkiem w głowie. Zwyczajna, szczęśliwa rodzina. Sylwia stara się prowadzić dom wzorowo, w ogóle jest perfekcjonistką i ciągle w domu coś sprząta, układa lub przygotowuje posiłki, najmniej uwagi poświęcając sobie samej. Andrzej widząc jej przepracowanie, namawia ją na roczny urlop zdrowotny. Chce żeby odpoczęła i zrobiła w końcu coś dla siebie. Za namową córki i przyjaciółek, Sylwia zgadza się na to i wtedy niespodziewanie zaczynają się problemy. A jakie?
Zaczęło się od tego, że Gabrysia postanowiła uczyć się w odległej od domu o kilkaset kilometrów szkole z internatem. Zostali więc w domu sami.
Andrzej wpada na pomysł zdrowego odżywiania i zadbanie o lepszą kondycję. Sylwii nie do końca taki układ pasuje, wymigała się od biegania z mężem a zaczęła chodzić z przyjaciółkami. Lecz efekty tych spacerów nie były dość satysfakcjonujące gdyż przyjaciółki kończą swoją przechadzkę w barze na piwie i golonce..., więc jak tu można schudnąć? Andrzej podejrzewa, że Sylwia jest chora, gdyż mimo zdrowego stylu życia, zamiast chudnąć, przybiera na wadze.
No, a potem to już poszło gładko, zupełnie przypadkowo (jak zwykle) Sylwia biorąc telefon męża do ręki, znajduje dziwne wiadomości. Mąż ją zdradza!!!
Andrzej wyprowadza się z domu a Sylwia się załamuje. Nie dostrzega tego, że w głównej mierze sama trochę przyczyniła się do tego, ma żal do córki, która utrzymuje z ojcem kontakt. Coraz więcej pije i zajada swoje smutki coraz większą ilością jedzenia razem z przyjaciółkami..., a jak to mówią, że to jest najlepsze lekarstwo na smutki. Oczy zaczynają się Sylwii otwierać, gdy chciała założyć na siebie jedną ze swoich sukienek... i okazuje się, że są za ciasne, to samo ze spodniami, mieści się tylko w luźne dresy, w których zresztą ostatnio cały czas chodziła. A wkrótce kończy się jej urlop i jak tu wrócić do szkoły?
Czy ich małżeństwo skończyło się definitywnie? Czy Sylwia poradzi sobie ze swoimi traumami? Jak skończy się jej przygoda z piwem i golonką? 
Dlaczego innym jest lepiej niż jej? W czym lepsze są inne kobiety?

Lubię słuchać takich opowieści, jest w nich dużo z prozaicznego życia a w dodatku z humorem. Ludzie zawsze bardziej wierzą w niepowodzenia innych niż sukcesy i tym bardziej i radośniej im kibicują.
Polecam.

Link do opinii

Książka z wieloma mądrościami. Główna bohaterka Sylwia przypomina mi wiele kobiet , które na niewinną uwagę dotyczącą jej wyglądu robią dzikie awantury, że ten ktoś napewno uważa ją za grubą, brzydką i takie tam. Bardzo dobrze opisany problem alkoholu, tylko dla kurażu, tylko na sen, tylko dla otuchy... a problem się nawarstwia. No i fantastyczna postać Tosia.... i bardzo kolorowe Bożenka i Marylka. Warto przeczytać, polecam

Link do opinii
Avatar użytkownika - Aggatta
Aggatta
Przeczytane:2024-07-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2024,
Inne książki autora
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Alina. Wnuczka wariatki

Każdy człowiek rodzi się z szansą na szczęście. Musi mu tylko nie przeszkadzać. Alina jest kobietą po pięćdziesiątce. Usilnie stara się wyprzeć z pamięci...

Jesteś tylko dla mnie
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Jesteś tylko dla mnie

Najgorszym rodzajem zazdrości jest ta najgłębiej skrywana. Opowieść o granicach miłości, za którą czai się już tylko obsesja. Kaja przylatuje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy