Fascynująca opowieść o tym, jak życie kształtuje mózg i jak mózg kształtuje życie
David Eagelman, znany neurofizyk, współautor cenionych programów BBC, zaprasza czytelników w podróż mającą na celu znalezienie odpowiedzi na pytania o sedno ludzkiej egzystencji. Rzeczywistość, czyli co? ,,Ty", czyli kto? W jaki sposób podejmujemy decyzje? Do czego mózg potrzebuje innych ludzi? W jaki sposób technologia gotowa jest zmienić pojęcie człowieczeństwa? W swoich dociekaniach Eagleman wiedzie nas przez świat sportów ekstremalnych, odpowiedzialności karnej, ekspresji mimicznych, ludobójstwa, operacji chirurgicznych na mózgu, wrażeń wewnętrznych, robotyki i pogoni za nieśmiertelnością. Zapnijcie więc pasy, bo czas ruszyć w objazdową wycieczkę po waszym wewnętrznym kosmosie, gdzie z niekończącej się gęstwiny miliardów komórek i bilionów połączeń między nimi, wyłoni się coś, a raczej ktoś, kogo być może w ogóle nie spodziewaliście się tam spotkać, mianowicie każdy z was.
,,Szeroko zakrojona synteza obecnego stanu wiedzy na temat mózgu została podana przez Davida Eaglemana w sposób zwięzły, przystępny i nieprawdopodobnie dający do myślenia. W naszych głowach kryje się przedziwny nowy świat".
Brian Eno
,,Każda strona książki przynosi rewelacje tak fantastyczne, że aż dech zapiera. I nie sposób byłoby tego ogarnąć, gdybyśmy wszyscy nie posiadali tego czegoś tak nieprawdopodobnie nadzwyczajnego, czym jest mózg. David Eagleman, jak nikt dotychczas, zbliża się do rozwiązania zagadki tego, jak odnaleźć własne ,,Ja" w tej elektrycznej szarej paćce, którą nosimy między uszami".
Stephen Fry
,,David Eagleman pomaga pojąć najbardziej złożony zbiór komórek we wszechświecie, jakim jest ludzki mózg. Gdyby neuronauka miała swoją legendę rocka, byłby nią właśnie on".
Ruby Wax
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2018-03-12
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 252
Tytuł oryginału: The Brain: The Story of You
"Mózg. Opowieść o nas" to książka z gatunku literatury popularnonaukowej, która swoją tematyką nawiązuje do szeroko pojętej medycyny, neurologii czy neurobiologii i pomaga uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące funkcjonowania naszego mózgu. Autor próbuje zwrócić uwagę czytelnika na fakt jak ważny dla naszego istnienia jest ten z pozoru niewielki narząd znajdujący się w naszej czaszce i jak niewiele czasu poświęcamy na zrozumienie jego złożonego funkcjonowania. Najważniejszym wnioskiem płynącym z rozważań podjętych w książce jest to aby zrozumieć, że mózg to skomplikowany mechanizm, który rządzi całym naszym ciałem, definiuje nasze zachowanie i osobowość i jest miejscem gdzie kryją się wszystkie nasze marzenia, wspomnienia, myśli i przeżycia. Każdy z nas czerpiąc z życiowych doświadczeń, już od samego urodzenia, wysyła do mózgu setki a nawet tysiące milionów impulsów, które wpływają na jego kształtowanie i sprawiają, że każdy z nas staje się niepowtarzalnym, unikatowym egzemplarzem. Mózg to bardzo plastyczna substancja, która kształtuje się przez całe nasze życie a w warunkach skrajnej potrzeby jest w stanie przeorganizować całe swoje dzialanie tak aby umożliwić nam jak najwydajniejsze funkcjonowanie w nowych warunkach. Książka bardzo interesująca, pomaga zrozumieć funkcjonowanie mózgu, jego wpływa na nasz charakter, nasze działania i wyjaśnia dlaczego jesteśmy lepsi od sztucznej inteligencji. W książce nie brakuje typowo naukowego języka w nieco przystępniejszej formie, co jednych może odstraszyć a dla drugich będzie ogromnym plusem. Dla osób zainteresowanych tematyką neurobiologii absolutny must have.
Fascynująca podróż po zdumiewającym plastycznością i zdolnościami adaptacyjnymi ludzkim mózgu w duchu najnowszych ustaleń neuronauki Co ma wspólnego głód...
Jeśli świadomy umysł - ta część, którą uważamy za nasze ,,ja" - jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, czym zajmuje się reszta mózgu? W tej błyskotliwej...
Przeczytane:2018-05-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018, Mam, 26 książek 2018,
"Mózg. Opowieść o nas" Davida Eaglemana to nie są suche opisy faktów dotyczących naszego mózgu. To żywo potwierdzane przykładami fakty o naszym mózgu! Wszystko dodatkowo okraszone ilustracjami. Mogą przedstawiać one samo działanie określonych partii mózgu lub pokazywać efekty ich działania. Na samym końcu jest krótki słowniczek pojęć. Ułatwi on lekturę tym z czytelników, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z neurobiologią lub też zapomnieli już co nieco.
Oprócz neurobiologii zahaczamy też o etykę i kwestię moralności, które mają związek z wyborami umysłu. Dylemat wagonika jest klasycznym przykładem. Jeśli mamy do wyboru przestawienie zwrotnicy, dzięki czemu pociąg przejedzie "tylko" 1 osobę, zamiast 5, to czujemy się z tym moralnie lepiej. Ale jak mamy podjąć decyzję, aby zrzucić kogośpod nadjeżdżający pociąg, aby uratować 5 osób, to nie umiemy już tej decyzji podjąć. Dlaczego?David Eagleman w "Mózg. Opowieść o nas" wyjaśnia także ten trudny problem!
Całość recenzji na zukoteka.pl