Akcja "Kroniki ptaka nakręcacza", podobnie jak w większości książek Haruki Murakami jest bardzo skomplikowana, ale nie ona jest najważniejsza. Jeden z recenzentów streścił ją tak: Toru Okada traci najpierw pracę, potem kota, potem żonę a w końcu - rozum. O ile w pierwszych trzech punktach można recenzentowi przyznać rację, o tyle z tym rozumem sprawa jest nieco bardziej złożona. Życie Toru Okady po stracie pracy jest monotonne i pozbawione ambicji. Żona zarabia wystarczająco dużo na utrzymanie ich obojga, a Toru prowadzi dom. Ten harmonijny układ zostaje jednak pewnego dnia zburzony, kiedy to znika im kot. Toru wyrusza na poszukiwanie zwierzątka i tak zaczyna się wielka historia jego spotkań z różnymi najdziwniejszymi osobami, prowadząca do całkowitej przemiany duchowej, nieomal buddyjskiej iluminacji. Gdy odejście żony pozbawia go środków do życia i nie może sobie pozwolić na bezczynność, jest już innym człowiekiem, gotowym zacząć nowe życie.
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2024-07-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 800
Tytuł oryginału: Nejimakidori kuronikuru
Czuć w niej typowy styl pisania Murakamiego, który można kochać bądź nienawidzić. Osobiście bardzo przypada mi do gustu, jednak nie była to w moim odczuciu jakaś wybitna książka. Momentami przydługa, a wątki porozciągane. Co nie zmienia faktu, że fabuła naprawdę ciekawa i chciało się dowiedzieć co będzie dalej. Na wielki plus poezyjny klimat pisania autora. Każde zdanie pięknie napisane i można się było poczuć jak w filmie.
Oczywiście, że polecam! I oczywiście, że nie wszystkie wątki są do końca wyjaśnione, ale taki urok Murakamiego;) Na temat stylu wypowiadałam się przy okazji recenzji jego pozostałych książek, i w tym obszarze jest constans, że tak to określę, więc przybliżę z lekka fabułę.
Jest więc główny bohater - nijaki, nudny, mało asertywny, flegmatyczny, o stoickim usposobieniu mężczyzna. Ma kota, żonę i zwyczajne życie. Jednak w pewnym momencie nurt ich wspólnego życia zostaje zablokowany, na wierzch wypływają lęki i rodzinne tajemnice. Mężczyzna najpierw traci kota, potem żonę i jest wciągany w wir coraz bardziej absurdalnych zdarzeń. Wokół niego pojawiają się kobiety "wysoko wrażliwe": medium, "prostytutka świadomości", nastolatka o destrukcyjnych skłonnościach, terapeutka dusz, a także masa innych wielobarwnych postaci o specyficznych zdolnościach.
Fabuła splata ze sobą dwa światy - jawę oraz sen, a wydarzenia w tym drugim są tak samo realne i odciskają fizyczny ślad w świecie materialnym. Sedno opowieści sprowadza się do tego, że każdy z nas ma w sobie cząstkę czegoś złego, czegoś mrocznego, i nie zawsze łatwo jest się samemu tego pozbyć. Bo sprężyna świata powinna być nakręcona... byle nie za bardzo;)
Eseje zawarte w tym tomie Haruki Murakami zaczął pisać mniej więcej sześć lat temu. Już znacznie wcześniej czuł potrzebę, by opowiedzieć czytelnikom...
Piętnastoletni Kafka ucieka z domu przed klątwą ojca na daleką wyspę Shikoku. Niezależnie od niego podąża tam autostopem pan Nakata, staruszek analfabeta...