Ćwiczenia z utraty

Ocena: 5.33 (3 głosów)
Inne wydania:

Jedna z najpiękniejszych książek o miłości, odchodzeniu i bólu rozłąki.

Nowe, uzupełnione o obszerne posłowie wydanie.

Ćwiczenia z utraty to zapis kilkunastu ostatnich miesięcy wspólnego życia Agaty Tuszyńskiej i jej męża, krytyka literackiego, tłumacza i podróżnika, emigranta '68 roku, Henryka Dasko.

To rzeczowo, prawie na ,,gorąco" spisywany dziennik, odsłaniający grozę i rzeczywistość choroby ostatecznej oraz to, że śmierci nie da się oswoić. Z drugiej strony to piękna, emocjonalna książka poetycka. Opowieść o miłości i walce o życie, a w końcu o godność umierania.

Dzielili życie przez kilkanaście lat. Między kontynentami, z daleka, kawałkami wydzieranymi z pracowitego czasu obojga - dni, tygodnie, rzadko więcej, bo były obowiązki, odpowiedzialność, jego dzieci, jej studenci, książki, biznesowi partnerzy. Ich czas miał się właśnie zacząć. Wybrali dla siebie wspólny warszawski adres. Ale mężczyzna, którego kochała i z którym miała się zestarzeć śmiertelnie zachorował. Wyrok był nagły i jednoznaczny - nowotwór złośliwy mózgu. Nie było nadziei. W geście obrony mówili o miłości: ,,Będziemy walczyć, będziemy razem. Nie poddamy się".

Ta książka to terapia, pożegnanie i swoisty pomnik dla ukochanej osoby.

Agata Tuszyńska - pisarka, poetka, reportażystka. Autorka wielu bestsellerowych biografii: Isaaca Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej, Wiery Gran, Józefiny Szelińskiej (narzeczonej Brunona Schulza), a także osobistej książki o odkrywaniu żydowskiej tożsamości (Rodzinna historia lęku). Mama zawsze wraca z ilustracjami Iwony Chmielewskiej (2020) to opowieść dziecka mierzącego się ze światem wojny. Wydała kilka tomików wierszy (i znowu list, adresat nieznany, miejsce przy oknie, nadzieja 2...). Jej książki tłumaczone są na kilkanaście języków. Laureatka Nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu (1993). W 2015 roku została uhonorowana srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Informacje dodatkowe o Ćwiczenia z utraty:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2021-10-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788366863866
Liczba stron: 328
Język oryginału: polski

Tagi: Biografie i literatura faktu

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Ćwiczenia z utraty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ćwiczenia z utraty - opinie o książce

Jak można żyć dalej, wiedząc że już nigdy nie zobaczymy ukochanej osoby? Jak można przetrwać godzinę, minutę, sekundę z tą straszną świadomością? I jak można wziąć się w garść? Książka jest dziennikiem-wspomnieniem z życia autorki i jej męża. Jest to historia o wspólnej heroicznej walce z chorobą nowotworową. Znany i ceniony krytyk literacki i tłumacz Henryk Dasko niespodziewanie dowiaduje się, iż rozpoznano u niego glejaka mózgu. Bardzo wzruszył mnie opis jak pani Agata umierającego, ledwie mogącego się ruszać pana Henryka prowadzi do ołtarza. Podziwiam autorkę za to, że podołała tak ciężkiemu zadaniu, jakim jest bitwa nie do wygrania z tą chorobą. A także za to, że nie poddała się w momentach zwątpienia i trwała przy mężu do samego końca. To jest właśnie dowód prawdziwej miłości. Jest to piękna książka o miłości i sile walki.
Link do opinii
Książka w postaci dziennika pisana przez żonę umierającego męża. Prawdziwe relacje, trudy dnia codziennego i zmagania się z chorobą. Świadomość, że tracisz kogoś najbliższego, że towarzyszysz mu w ostatniej podróży. Refleksyjna, życiowa.
Link do opinii
Avatar użytkownika - RenKa76
RenKa76
Przeczytane:2017-10-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Mama zawsze wraca
Agata Tuszyńska0
Okładka ksiązki - Mama zawsze wraca

Oparta na wspomnieniach ocalałej z Zagłady, poruszająca historia dziewczynki ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta. Poetycko zilustrowane...

Rodzinna historia lęku
Agata Tuszyńska0
Okładka ksiązki - Rodzinna historia lęku

Agata Tuszyńska wychowała się w tradycyjnym polskim domu, gdzie strojono choinkę i łamano się świątecznym opłatkiem. Była już dorosła, kiedy dopuszczono...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy