Zamknijmy na chwilę oczy i przenieśmy się do swojego ulubionego miejsca z czasów dzieciństwa. Było to dla nas coś ważnego, prawda? Było to miejsce, w którym chciało się spędzać każdą wolną chwilę, bez względu na wszystko. Dla jednych takim miejscem było podwórko, huśtawka, czy choćby las. Wiele miejsc i jeszcze więcej wspomnień.
W książce Chłopcy z Placu Broni, poznajemy historię walki o właśnie takie miejsce. Chłopcy mieli swoje miejsce, którym był plac. Ten plac był dla nich czymś ważnym, czymś tak ważnym, jak ojczyzna dla żołnierza. Znajomi, zabawy i spotkania odbywały się właśnie tam. Było pięknie aż do czasu pojawienia się grupy chcącej przejąć ów plac. Chłopcy oczywiście nie dali się i bronili to miejsce przed Czerwonoskórymi.
Ferenc Molnar pokazuje, jak powinna wyglądać walka o coś, co się kocha. Ujrzymy poświęcenie dla „wyższego” celu, które zahacza nawet o czyjeś życie... Piękna i zarazem smutna historia, która pokazuje prawdziwą odwagę i dumę, jaką posiadali nasi bohaterzy.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2011-12-04
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
ISBN:
Liczba stron: 200
Tytuł oryginału: A Pal utcai fiuk
Język oryginału: węgierski
Tłumaczenie: Mortkiewiczowa Janina
"Chłopcy z placu broni" to opowieść o prawdziwych bohaterach. Bohaterach podwórkowych. W każdym razie bohater podwórkowy to tez bohater.
Od wielu lat książka ta czytana jest jako lektura obowiązkowa w szkołach podstawowych. To właśnie w szkole człowiek uczy się co jest dobre, a co złe, o co trzeba walczyć, a co sobie darować.
Każdy człowiek w danym wieku ma swoje wartości, które będą dla niego cenne, dla tych dzieci z książki najwyższą wartością jest podwórko, miejsce do zabaw. Co się rodzi w człowieku gdy ktoś mu chcę jakąś rzecz odebrać? Rodzi się bunt i chęć walki mimo wszystko. Tak też jest w tej książce. Tutaj rozgrywa się prawdziwa walka o plac... plac młodości chłopców.
Lektura ta uczy młode pokolenie, że o cenne sprawy trzeba walczyć do upadłego i nie poddawać się. Jeżeli ktoś niesłusznie chce mi coś odebrać to mam prawo reagować i bronić się. Ciekawe czy autor wiedział, że jego zwykła książka stanie się niezwykłą lekturą. Jeżeli miał taki zamiar to mu się to udało.
Książka piękna opowiadająca o młodych chłopcach. Na koniec można się poplakac ze wzruszenia. Bardzo polecam.
Jedna z najbardziej wzruszających lektur szkolnych. Piękna historia o odwadze, honorze, przyjaźni, lojalności, poświęceniu i bohaterstwie.
Klasyka literatury młodzieżowej i bez wątpienia najlepsza książka węgierskiego pisarza. Wspaniała, wzruszająca opowieść. Ponadczasowa.
Niezwykle popularna książka, klasyka literatury węgierskiej. Dzieje gromadki chłopców - uczniów budapesztańskiego gimnazjum - którzy...
W peszteńskiej części stolicy Węgier, u zbiegu ulic Pawła i Marii, znajduje się działka nazywana Placem. To idealne miejsce do zabawy: potrafi zastąpić...
Przeczytane:2019-01-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2019,
Książka opowiada o losach małego Nemeczka, należącego do grupy Chłopców z Placu Broni, który pozostając jedynym szeregowcem wśród swoich przyjaciół, udowadnia im, że jego odwagą i poświęcenie może zawstydzić niejednego z nich. Historia Nemeczka rozgrywa się na tle wojny o prawo do zabaw na Placu Broni, pomiędzy chłopcami bawiącymi się w ogrodzie botanicznym.