Zdjęcie - Ferenc Molnár

Ferenc Molnár

Data urodzenia: 1878-01-11
Data śmierci: 1952-04-01

Ferenc Molnár, urodzony 12 stycznia 1878 roku w Budapeszcie jako Ferenc Neumann, był węgierskim pisarzem, dramaturgiem i dziennikarzem.

Gatunki literackie: Dla dzieci, Edukacyjne, Dla młodzieży

Ferenc Molnár - popularne książki: Chłopcy z placu broni, Chłopcy z ulicy Pawła,

Ferenc Molnár - najnowsze książki: Chłopcy z ulicy Pawła, Chłopcy z Placu Broni. Audiobook, Chłopcy z Placu Broni, Chłopcy z Placu Broni, Chłopcy z placu broni,

Średnia ocena książek Ferenc Molnár: 4.49/6

56 osób przeczytało książki autora

28 osób chce przeczytać książki autora

Ferenc Molnár - biografia, życie i twórczość

Ferenc Molnár pochodził z zamożnej żydowskiej rodziny; jego ojciec, Maurycy, był cenionym lekarzem, a matka, Jozefa, pasjonowała się literaturą. Molnár uczęszczał do kalwińskiego gimnazjum, gdzie mimo braku pilności osiągał doskonałe wyniki, kończąc naukę z wyróżnieniem. Po maturze rozpoczął pracę jako dziennikarz, jednocześnie studiując prawo, zgodnie z życzeniem ojca.

Największą sławę przyniosła mu powieść Chłopcy z Placu Broni, opublikowana w 1907 roku. Książka ta, przetłumaczona na 43 języki, stała się najbardziej znaną węgierską powieścią, również w Polsce. Dwukrotnie tłumaczona na język polski, po raz pierwszy w 1913 roku przez Janinę Mortkowiczową, a następnie w 1989 roku przez Tadeusza Olszańskiego, cieszyła się ogromną popularnością, osiągając nakład blisko 2,5 miliona egzemplarzy w 41 wydaniach po 1945 roku.

Ferenc Molnár zasłynął również jako dramaturg; jego sztuka Liliom, wystawiona po raz pierwszy w 1909 roku, zdobyła międzynarodowe uznanie. W 1921 roku została zaprezentowana na Broadwayu, a później doczekała się kilku adaptacji filmowych. W 1939 roku, w obliczu narastających prześladowań, Molnár wyemigrował z żoną do Francji i Szwajcarii, a ostatecznie osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. Zmarł 1 kwietnia 1952 roku w Nowym Jorku na raka żołądka.

Twórczość Molnára charakteryzuje się głębokim humanizmem, humorem i wnikliwą obserwacją społeczną. Jego dzieła, takie jak Chłopcy z Placu Broni czy Liliom, były wielokrotnie adaptowane na potrzeby teatru i kina, zyskując trwałe miejsce w kanonie literatury światowej. Chłopcy z Placu Broni doczekali się siedmiu adaptacji filmowych, w tym najnowszej w reżyserii Ferenca Töröka, wiernie oddającej fabułę powieści.


Źródło: fot. wikipedia.org

Ferenc Molnár - twórczość

Okładka - Chłopcy z ulicy Pawła
Chłopcy z ulicy Pawła

W peszteńskiej części stolicy Węgier, u zbiegu ulic Pawła i Marii, znajduje się działka nazywana Placem. To idealne miejsce do zabawy: potrafi zastąpić amerykańską prerię, a skład drzewa na jego tyłach może...czytaj dalej

Okładka - Chłopcy z placu broni
Chłopcy z placu broni

Niezwykle popularna książka, klasyka literatury węgierskiej. Dzieje gromadki chłopców - uczniów budapesztańskiego gimnazjum - którzy gorąco pokochali swój plac zabaw i bronili go...czytaj dalej

1
Cytaty Autora

(...) Janosz Boka z wielką powagą wpatrywał się w blat ławki i po raz pierwszy zaczął w głębi swojej młodej duszy pojmować, czym właściwie jest życie, w którym smutki i radości tak dziwnie splatają się w jeden wspólny los.


Więcej

Boka był mądrym chłopcem, ale nie zdawał sobie jeszcze sprawy z tego, że ludzie są bardzo różni, każdy jest inny, i że dochodzimy do tej prawdy za cenę bolesnych doświadczeń.


Więcej
Dodaj cytat tego autora
Reklamy