Chłopcy z Placu Broni. Audiobook

Ocena: 4.85 (41 głosów)
Inne wydania:

Niezwykle popularna książka, klasyka literatury węgierskiej, tym razem w interpretacji Waldemara Barwińskiego. Przedstawia dzieje gromadki chłopców - uczniów budapesztańskiego gimnazjum - którzy gorąco pokochali swój plac zabaw i bronili go przed napaścią rówieśników z innej szkoły. Autor szczególnie podkreśla takie walory, jak honor, odwaga i poczucie obowiązku.

Czyta: Waldemar Barwiński

Ferenc Molnár (właśc. F. Neumann), ur. w 1878 r. w Budapeszcie, zm. w 1952 r. w Nowym Jorku. Ukończył studia prawnicze w Genewie. W czasie I wojny światowej był korespondentem wojennym. W 1930 r. opuścił Węgry na stałe. Przebywał w Austrii, Szwajcarii, od 1939 r. w Stanach Zjednoczonych. Pracował jako dziennikarz. Jest autorem licznych opowiadań i powieści dla dorosłych czytelników, a także komedii i dramatów, dzięki którym zdobył popularność w Europie i Ameryce. W Polsce nieustającym uznaniem cieszy się wielokrotnie wznawiana powieść dla młodzieży ,,Chłopcy z Placu Broni".

Informacje dodatkowe o Chłopcy z Placu Broni. Audiobook:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2019-09-25
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788310135544
Czyta:
Tytuł oryginału: A Pál utcai fiúk

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Chłopcy z Placu Broni. Audiobook

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Chłopcy z Placu Broni. Audiobook - opinie o książce

Avatar użytkownika - kasiastm
kasiastm
Przeczytane:2019-03-24,

Książka opowiada o losach małego Nemeczka, należącego do grupy Chłopców z Placu Broni, który pozostając jedynym szeregowcem wśród swoich przyjaciół, udowadnia im, że jego odwagą i poświęcenie może zawstydzić niejednego z nich. Historia Nemeczka rozgrywa się na tle wojny o prawo do zabaw na  Placu Broni, pomiędzy chłopcami bawiącymi się w ogrodzie botanicznym. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - owuwu
owuwu
Przeczytane:2019-03-10,

"Chłopcy z placu broni" to opowieść o prawdziwych bohaterach. Bohaterach podwórkowych. W każdym razie bohater podwórkowy to tez bohater.
Od wielu lat książka ta czytana jest jako lektura obowiązkowa w szkołach podstawowych. To właśnie w szkole człowiek uczy się co jest dobre, a co złe, o co trzeba walczyć, a co sobie darować.
Każdy człowiek w danym wieku ma swoje wartości, które będą dla niego cenne, dla tych dzieci z książki najwyższą wartością jest podwórko, miejsce do zabaw. Co się rodzi w człowieku gdy ktoś mu chcę jakąś rzecz odebrać? Rodzi się bunt i chęć walki mimo wszystko. Tak też jest w tej książce. Tutaj rozgrywa się prawdziwa walka o plac... plac młodości chłopców. 
Lektura ta uczy młode pokolenie, że o cenne sprawy trzeba walczyć do upadłego i nie poddawać się. Jeżeli ktoś niesłusznie chce mi coś odebrać to mam prawo reagować i bronić się. Ciekawe czy autor wiedział, że jego zwykła książka stanie się niezwykłą lekturą. Jeżeli miał taki zamiar to mu się to udało. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Wiki2912
Wiki2912
Przeczytane:2017-11-13,

Książka  piękna  opowiadająca  o młodych chłopcach. Na koniec można  się poplakac ze wzruszenia. Bardzo  polecam. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - dunia20002
dunia20002
Przeczytane:2016-03-02,
Naprawdę bardzo wzruszająca książka. Naprawde warto ją przeczytać. Opowiada ciekawą historię o swego rodzaju poświęceniu i oddaniu. Jedyne co chciałabym zmienić to koniec. Wzruszyłam się czytając o śmierci Nemeczka. Niestety wiem też, ze gdyby on jednak przeżył książka nie zapadłaby mi tak w pamieci.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2016-01-09,
Naprawdę warto było wrócić do tej lektury. Dopiero po tylu latach czytając ją po raz drugi dostrzegam wartości jakie niesie. Wydaje się, że to opowieść o chłopcach, dzieciach bawiących się w wojnę. Gdzie nie każdy może być równy. Ktoś mniejszy jest wykorzystywany i poniżany. Niesie ze sobą współczucie dla jednego jedynego szeregowca ale tu przecież chodzi o zabawę. Jednak są przyjaciółmi, chłopcy bawiący się na placu pod budowę, grający w piłkę w czasie wolnym, chodzący do szkoły tak jak każdy z nas Gdy jednak pojawia się wróg wszystko staje się inne. Nie raz zdarzało się, że starsi chłopcy dokuczali młodszym, zabierali im zabawki, nie raz dochodziło do bijatyki tak to widzą dorośli. Bohaterowie książki widzą to inaczej. Czują się jak prawdziwi żołnierze i to nie byle jacy. Teraz liczy się honor i ojczyzna. Zwykła zabawa uczy prawdziwego patriotyzmu. Gotowość do poświęceń jaką niektórzy dorośli nie są w stanie sobie wyobrazić ujawnia się u dzieci. Lektura uczy jak ważna jest przyjaźń i przebaczenie. Mówi o zdradzie, bohaterstwie, taktyce wojennej choć wszytko to dzieje się na placu do zabawy. Poważne tematy splatają się z tymi całkowicie niepoważnymi jak choćby przygody Związku Kitowców. To razem tworzy wspaniała i wzruszającą opowieść. Łzy same cisną się do oczu. Zachęcam wszystkich, którzy nie sięgnęli po Chłopców z Placu Broni z przymusu w podstawówce, żeby przeczytali w dowolnym wieku dla siebie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2015-10-04,
Piękna książka o wartościach, które mam wrażenie odchodzą już do lamusa. Przyjaźń, poświęcenie, odwaga, honor, lojalność, a przede wszystkim miłość do małej ojczyzny i wysoka ceną, jaką przyszło za nią zapłacić jednemu z chłopców to elementy, które składają się na tę wzruszającą książkę. Historia, która rozgrywa się w Budapeszcie w XIX wieku jest poruszająca i intrygująca, a przede wszystkim uniwersalna.
Link do opinii
Dziwnym zbiegiem okoliczności jakoś ominęłam tę ścieżkę, która prowadziła do Ernesta Nemeczka, Jonasza Boki i innych chłopców z Placu Broni. Odkryłam ją dopiero teraz i z wielkim zachwytem czytałam nawet nie tyle, o świecie, którego już nie ma, co o zasadach, które budowały stosunki międzyludzkie. Przyjaźń, honor, odwaga, poświęcenie, odpowiedzialność. Chciałabym się mylić, ale gdy patrzę na swoich uczniów nie zauważam w nich takich cech, tego szczególnego ognia i oddania, który świadczy o niezwykłym pięknie duszy. Jest "zwała", zabawa, jest przemoc, są drwiny, jest każdy w swoją stronę. Oczywiście to uogólnienie, ale trend jest widoczny. Czy to ten świat się tak zmienił, czy Ferenc Molnar wykreował utopię?
Link do opinii
Avatar użytkownika - mosiek
mosiek
Przeczytane:2013-01-13,
jak się oryczałam na końcu... świetna książka.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2012-12-26,
Bardzo piękna i wzruszająca opowieść o prawdziwej przyjaźni. ,, Chłopcy z placu broni' jest jedną z moich ulubionych książek.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-04-23,
bardzo mi się podobała na końcu się popłakałam
Link do opinii
Avatar użytkownika - ikapolka
ikapolka
Przeczytane:2019-10-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

Jedna z najbardziej wzruszających lektur szkolnych. Piękna historia o odwadze, honorze, przyjaźni, lojalności, poświęceniu i bohaterstwie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - serekvaniliowy
serekvaniliowy
Przeczytane:2017-01-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jest to książka, która podbiła moje serce.

 
Link do opinii
Avatar użytkownika - hyphenate
hyphenate
Przeczytane:1998-08-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

Klasyka literatury młodzieżowej i bez wątpienia najlepsza książka węgierskiego pisarza. Wspaniała, wzruszająca opowieść. Ponadczasowa.

Link do opinii
Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2019-12-30, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Chłopcy z placu broni
Ferenc Molnar0
Okładka ksiązki - Chłopcy z placu broni

Niezwykle popularna książka, klasyka literatury węgierskiej. Dzieje gromadki chłopców - uczniów budapesztańskiego gimnazjum - którzy...

Chłopcy z ulicy Pawła
Ferenc Molnár0
Okładka ksiązki - Chłopcy z ulicy Pawła

W peszteńskiej części stolicy Węgier, u zbiegu ulic Pawła i Marii, znajduje się działka nazywana Placem. To idealne miejsce do zabawy: potrafi zastąpić...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy